Powell merkeziyetsiz finansın düzenlenmesi gerektiğini belirtti | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.138,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2017
  % 0,11
 • € EURO
  35,0099
  % 0,01
 • £ POUND
  41,0389
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4478
  % -0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3565
  % -0,05
 • BITCOIN/TL
  2254757,407
  % -1,90
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Powell merkeziyetsiz finansın düzenlenmesi gerektiğini belirtti

Powell merkeziyetsiz finansın düzenlenmesi gerektiğini belirtti
728 90

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, merkeziyetsiz finansın düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Kripto faaliyetlerinin düzenleyici çerçeve içinde nasıl ele alındığı konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

Powell, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens ve Singapur Merkez Bankası Başkanı Ravi Menon, Fransa Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta, finansal hizmetlerin dijitalleştirilmesiyle ilgili finansal istikrar zorluklarının nasıl ele alınabileceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Para politikası normalleşmesinin merkeziyetsiz finans ekosisteminde önemli yapısal sorunları ortaya çıkardığına dikkati çeken Powell, merkeziyetsiz finansın dikkatli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Powell, merkeziyetsiz finans yayıldıkça daha uygun düzenlemeye ihtiyaç olacağını vurgulayarak, “Kripto faaliyetlerinin düzenleyici çerçeve içinde nasıl ele alındığı konusunda çok dikkatli olmamız gerekiyor.” dedi.

300 250 4

Kripto varlıklar dahil olmak üzere sorumlu inovasyonu desteklediklerini belirten Powell, düzenlemenin amacının tuzaklardan kaçınırken gerçek inovasyonun faydalarından yararlanmanın sağlanacağı eşit bir oyun alanı yaratmak olduğunu aktardı.

Powell, hem geleneksel dijital varlıkları hem de inovatif yapıları düzenlemek açısından yapacak çok işleri olduğunu kaydetti.

Merkez bankasının her zaman paraya olan güvenin birincil kaynağı olacağını belirten Powell, merkez bankası dijital para birimi çıkarılması konusunda politika ve teknolojik endişeleri değerlendirdiklerini ve bunda ilerleyip ilerlemeyecekleri konusunda alınmış bir karar olmadığını ifade etti.

ECB Başkanı Lagarde da ECB’nin dijital euro prototipi geliştirmeye başlayıp başlamama konusunda bir yıl içinde karar vermeyi planladığını söyledi.

Merkez bankalarının para birimleri için önemli destek sağladığını belirten Lagarde, bunun onları özel paradan çok daha istikrarlı hale getirdiğini dile getirdi.

Lagarde, “Eğer o oyunun içinde değilsek, dijital merkez bankası para birimi konusunda deney yapmaya, yenilik yapmaya dahil olmazsak, onlarca yıldır oynadığımız çapa rolünü kaybetme riskiyle karşı karşıyayız.” dedi.

728 90
Araç çubuğuna atla