• YARIM ALTIN
  1.711,00
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  9,2094
  % -0,92
 • € EURO
  10,7448
  % -0,81
 • £ POUND
  12,7507
  % -0,70
 • ¥ YUAN
  1,4418
  % -1,02
 • РУБ RUBLE
  0,1301
  % -0,82
 • BITCOIN/TL
  615480,601
  % 3,53
 • BIST 100
  1.432,80
  % 0,21

Borsa

 • BIST 100 VERİLERİ
 • BIST 50 VERİLERİ
 • BIST 30 VERİLERİ
Bütün Endeksler »
Son
(0,00)
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Son
()
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Son
()
Son Güncelleme:
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 12 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Borsa

Hisse senetlerinin, borçlanma araçlarının ve yatırım fonları gibi menkul değerler yanında; petrol, kahve, altın, maden gibi emtiaların alınıp satıldığı borsa, düzenli ve denetlenen piyasaların genel adıdır. Alıcı ve satıcıların eşleştirilmesiyle, emtia ya da menkul kıymet yatırım araçlarının belli kurallar içinde, el değiştirmesi, yatırımcıların alım satım yapıp, uzun ya da kısa vadede, fiyat aralıklarından kâr elde ettiği bir platformdur. Ancak her bir hisse senedini, menkul kıymeti ya da emtiayı takip etmek zor olduğundan, yatırımcılar borsa verileri üzerinden takip yapar. Borsa endeksi içinde tüm hisse senetlerini, emtiaları, menkul değerleri ve bunların tüm performansını görmek mümkündür. Çoğunlukla finans dünyasında borsa düştü ya da borsa yükselişe geçti gibi ifadeler kullanılır. Bu ifadeler; endekslerin yukarı ya da aşağı doğru hareket ettiğini, yani kaybedip kazanıldığına dair haberleri içerir.

Borsa Yatırım Araçları Nelerdir?

Çoğunlukla borsa hisse senetleri olarak bilinse de çok farklı yatırım araçlarıyla, işlem yapılabilen bir platformdur. Ülkemizde İstanbul Borsası dışında, dünya borsaları da yatırımcıların ilgisini çeken platformlardır.

 • Kıymetli evraklar
 • Emtia
 • Türev ürünler
 • Varantlar
 • Borsa endeksleri
 • Dövizler

Bist yani Borsa İstanbul’da en fazla işlem hacmine sahip yatırım aracı, kıymetli evraklardır. Kıymetli evraklar içinde; hisse senetleri, şirket tahvilleri, hazine bonoları bulunur. Emtia yatırım araçları arasında altın, gümüş, platin, değerli madenler, doğalgaz, petrol gibi ürünler bulunur. Vadeli işlem sözleşmelerinin bulunduğu türev ürünlerin yanında menkul kıymet olarak işlem gören opsiyon kontratlarına benzeyen yatırım araçları vardır. Borsa endeksleri içinde; Bist100, Bist 50, Bist 30 gibi endeksler bulunur. Döviz pariteleri de yatırımcıların ilgi alanı içinde olan yatırım araçlarındandır.

Hisse Senedi Nedir?

Bir şirkette, mülkiyet payını temsil eden yatırım türü olan hisse senedi, zamanla değer kazanacağı düşüncesiyle, birçok yatırımcı tarafından satın alınır. Bir şirketin hissesi satın alındığında, o şirketin küçük bir bölümünü almış olursunuz. Yatırımcılar bir şirketin hissesini aldıklarında, o şirketin değerini de artırır. Böylece şirketin hisse senetleri değer olarak artar ve daha sonra kâr için satılabilirler. Bir şirketin menkul kıymeti olarak tanımlanan hisse senetleri, yatırımcıların paralarını büyütmesi ve enflasyonun aşılması için bir yoldur. Bu hisse senetlerinin ne değerde olduğunu ise borsa verileri üzerinden öğrenebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Hisse Senedi Verileri Nedir?

Hisse senedi fiyatları, borsalarda gerçekleşen fiili işlemlerin sonuçlarını gösterir. Yatırımcılar ve tüccarlar, herhangi bir borsa endeksi, finans haber kaynağından, hisse senetleri hakkında bilgi alır. Ancak bazı finans haber kaynaklarında gerçek zamanlı hisse senedi verileri sunulmaz. Bunun yerine, hisse senedi fiyatları 15-20 dakikalık gecikmelerle gösterilir. Hisse senetleri aktif olarak işlem gördüklerinde, her saniyenin ve dakikanın önemi vardır. İşlem sırasında dalgalanmalar olduğundan, asıl fiyatı bilmek gerekir. Piyasalarda hızlı düşüş ve çıkış olduğu için, bu gecikme yatırımcılara kaybettirebilir.

Gerçek Zamanlı Verilerde İşlem Hacmi Nedir?

Gerçek zamanlı veriler, gün içinde işlem gören, hisse senetleri hacimlerini kapsar.  Bunun anlamı, hisse senedi fiyatlarıyla sınırlı olmadığıdır. Gerçek zamanlı hacim, belirli bir menkul kıymet satın alıp satmakla alakalı, piyasadaki katılımcı sayısını da gösterir. Teknik tarafı güçlü tüccarlar, bir hisse senedinin fiyatında yükselen bir hareketi, ne kadar ciddiye almalarını gerektiğini anlamak için borsa verileri ve hacim verilerine güven duyarlar. Hacim verileri, hisse senedi fiyatlarını zorlamaya devam eder ve fiyatın daha yükseleceği varsayımının oluşmasına olanak tanır.

Gerçek Zamanlı Verilerde Gün İçi Grafikleri Kar ve Zarar Nasıldır?

Gerçek zamanlı veriler; yatırımcıların bir hisse senedi fiyatında oluşabilecek hareketleri ve yönleri takip etmek için, grafiklerden yararlanır. Bir yatırımcı; hisse senetlerinde oluşacak yükseliş ya da düşüşleri görmekte geç kalırsa, eski veriler üzerinden işlem yapması da riskli ve maliyetli olur. Bu yüzden gerçek zamanlı grafikler kullanılır. Gerçek zamanlı borsa verileri; tüccarların mevcut hisse senedi pozisyon değerlerini görmelerini sağlar. Potansiyel kar ya da zararı görmek için, gerçek zamanlı veriler kullanılır. Tüm kar ve zarar, hisse senedi fiyatlarına her tıklandığında güncellenir.

Gecikmeli Hisse Senedi Verileri Çok Kaybettirir mi?

Gecikmeli hisse senedi verileri, piyasada çok fazla zaman geçirmeyen yani uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapan yatırımcılar için çok da önemli değildir. Sonuçta son fiyat bilgisine gereksinimi yoktur. Gecikmeli hisse senetlerinin ve borsa verileri ile endekslerin nerede olduğu, yukarı ve aşağı trend olup olmadığına dair, genel bir denge sağlanır.

Hisse Senetleriyle İlgili Önemli Noktalar Nelerdir?

Hisse senetlerinde temel teori; bir hisse senedinin fiyat hareketinin, yatırımcıların bir şirketin değeri olduğunu düşündüklerini göstermesi olarak görülür. Ancak bir şirketin değeri, hisse senedi fiyatıyla eşitlenmemesi gerektiği, önemli bir noktadır.

Diğer önemli noktalar;

 • Piyasadaki arz ve talep, hisse senetlerinin fiyatını belirleyen etkenlerdir.
 • Bir şirketin değeri; fiyat x ödenmemiş (piyasa değeri) hisse senedi sayısıyla belirlenir. Bu yüzden sadece iki şirket değil, birden fazla şirketin hisse senedi fiyatı karşılaştırması yapılmalıdır.
 • Teoride kazanç; yatırımcıların bir şirketin değerlemesini etkileyen unsurudur. Ancak yatırımcıların hisse senedi fiyatını tahmin etmeleri için, borsa verileri ve başka göstergeler kullanılır.

Önemli olan; hisse senetlerinin dalgalanmalara maruz kaldığı ve fiyatlarının anlık olarak, çok hızlı şekilde değişebileceğini anlamaktır.

Hisse Senedi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hisse senetlerinin değeri; arz ve talep arasındaki temel ilişkiye bağlı olarak belirlenir. Birçok insan, hisse senedine fazla talep gösterirse fiyatı yükselir, aynı şekilde bir hisse senedi, birçok insan tarafından talep görmezse, fiyatı düşer. Bir hisse senedinin talebinin, önemli ölçüde azalması, tümünü olmasa bile, değerinin çoğunu kaybetmesine yol açar. Bir hisse senedine olan talebi belirleyen temel faktör ise, şirket kalitesidir. Pozitif gelir elde ederek, temelini güçlü kuran şirket hisselerinin değerinin düşme olasılığı, daha düşük olacaktır. Hisse senetleri, belli bir miktar risk oluştursa da bir hisse senedinin değer kaybının, tamamıyla keyfi olduğunu söylemek de doğru değildir.

Uzun ve Kısa Pozisyonlar Hisse Senedine Nasıl Etki Eder?

Bir hisse senedinin uzun ya da kısa pozisyonda olması, tüm değerini kaybetmesinde farklı etkilere sahiptir. Uzun vadeli bir hisse senedinin fiyatının sıfıra düşmesi, yatırımcının tüm yatırımını kaybetmesi demektir ve -100 % gelir getirisi sağlar. Bunun yanında, hisse senedinin değerinde tam bir kayıp, kısa vadeli bir hisse senedine sahip yatırımcı için, en iyi senaryoyu oluşturacaktır. Hisse senedinin değersiz olması sayesinde, kısa pozisyon sahibi yatırımcının, hisseleri geri alıp ödünç verene iade etmesinin bir anlamı yoktur. Bunun anlamı ise kısa pozisyonun +100% gelir getireceğidir.

Hisse Senedi Fiyatlarının Değişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Borsa verileri incelendiğinde; hisse senedi fiyatları, piyasa dengeleri tarafından her gün değişikliğe uğrar. Bunun anlamı, hisse fiyatlarının arz ve taleplere göre değişkenliğinin artmasıdır. Bir yatırımcı; satmaktan çok hisse senedi satın alıyorsa fiyat yükselmeye, satın almaktan çok satış yapıyorsa, fiyat düşmeye başlar. Bir şirketin değerini, kazancı etkiler. Hiçbir şirket, karsız şekilde hayatta kalamaz. Halka açık şirketler, kazançlarını her üç ayda bir bildirmeleri gerekir. Bu dönem kazanç mevsimi olarak adlandırılır ve borsa verileri bu kazanç tahminlerini yatırımcılara sunar. Bunun dışında hisse senetlerinin fiyatlarını tahmin etmek için; kimi yatırımcılar grafiklere ve geçmiş fiyat hareketlerine bakarak, ne zaman alıp satacağını belirler. Ancak hisse senetleri dalgalıdır ve fiyatları çok hızlı şekilde değişir.