• YARIM ALTIN
  4.367,00
  % -0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0930
  % 0,62
 • € EURO
  21,5284
  % 0,69
 • £ POUND
  24,9782
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  2,8417
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -1,65
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %
Borsa
Doların Seyri Karışık
Dolar ve TL arasında yaşanan durumlar her geçen gün daha farklı bir hal almaya devam ediyor. Bu sabah da aynı durum söz konusu olmaya başları. Sabah dolar 5.73 civarında piyasalarda alıcı bulurken bir kaç saat sonra euro 6,43 seviyelerine kadar çıktı. Bunlardan etkilenen sterlin ise 7.14 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Şuan için küçük bir dengelenme söz konusu olmasına karşılık dünden beri yaşanan
Daha Fazla İçerik Yükle

Borsa insanlık tarihinde her daim olan bir şey idi. Ancak isimlendirmesi yoktu. Son yüzyıl içerisinde borsa isimlendirilmiş ve belirli bir şekilde temellendirilmiştir. İnsanlık tarihinde alışverişe başlanması ile birlikte borsaya dair işlemler de görülebilir olmuştur. Kişilerin ya da uygarlıkların alışveriş esnasında uyguladıkları politikalar, satış yetenekleri ya da ticari zekaları gibi konular sayesinde borsaya dair hareketlerde bulunmuşlardır. Ve bu gibi davranış ya da yeteneklere göre de alışveriş şekilleri ve borsaya dair işlemler değişmeler göstermiştir.
Borsanın İlk Başlangıcı
İlk çağlarda alışveriş ilkel malzemelerin değiş tokuş işlemini kapsamaktadır. Sonrasında bu ilkel malzemelerin yerini para almıştır. Tüm bu alışveriş süreçlerinde de ismi olmasa da ya da ismi geçmese de borsa işlemleri bir şekilde yapılmıştır.

Borsaya dair ilk gerçek temeller ise panayırlara ulaşmaktadır. Zamanla altın gibi değerli madenlerin alım satım işlemleri ile daha önemli bir hale gelmiştir. Borsanın gün geçtikçe önem kazanması ile bu işlemler bir meslek haline gelmiştir.
Dünyanın İlk Borsası
Roma döneminden kalan Aizanoi Antik Kenti dünyadaki ilk borsa işlemlerinin gerçekleştirildiği yer olarak bilinmektedir. Bu antik kent ise Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunmaktadır. Aizanoi Antik Kenti’nde Roma imparatoru enflasyonla mücadele etmek amacı ile mal alım ve satış işlemlerini gerçekleştirmiştir. Bu alım satım işlemleri ise taş bloklar üzerinde halka duyurulmuştur. Aizanoi Antik Kenti’nde oluşturulan bu ilk borsa aynı zamanda İstanbul Borsası’nın kurulması adına da ilham kaynağı oluşturmuştur.

MS 301 yıllarında oluşturulduğu tahmin edilen Aizanoi Antik Kentin’de Roma imparatoru Dioeletianus tarafından hazırlanıp yayınlanan enflasyonla mücadele şeklinin kopyasının hala burada bulunduğu da bilinmektedir. Bu yazılarda malların alım ve satış fiyatları hakkında bilgiler bulunmaktadır. Aizanoi Antik Kenti’nde yapılan bu çalışmalar ile dünyanın ilk borsa merkezi olduğu tahmin edilmektedir.
Türkiye için Borsanın Tarihçesi
Ülkemizde ilk borsa olarak nitelenmese de çalışmalar esnaflar tarafından başlatılmıştır. Savaşlar ve ekonomik güçlükler sebebi ile esnaflar oldukça zor zamanlar geçirmiştir. Kendi aralarında dayanışma sağlamak, ekonomik anlamda güçlenmek ve ticaret işlemlerini daha hızlı ve güvenli şekilde sağlamak adına esnaf loncalarını kurmuşlardır.

Türkiye için kesin borsa başlangıcı ise bankaların faaliyete geçmesi ile oluşmuştur denilebilir. Özellikle Kırım Savaşı sonrasında Osmanlı maddi olarak büyük zararlar ve borçlanmalar yaşamıştır. Bu borçları yapılandırmak adına da alım satım işleri yapılması için bir dernek kurulmuştur. Galata Bankerleri ismi ile kurulan bu dernek dönemin ilk borsa hizmetlerinin başlamasına neden olmuştur. Bunun yanında ilk banka olan İstanbul Bankası’nın kurulması ile de borsacılık işlemleri adına ilk adımlar atılmaya başlanmıştır.
İstanbul Borsası
Esnafların ekonomik ilerleme adına yaptığı çalışmalardan sonra asıl ilk borsa Tanzimat Dönemi’nden sonraki dönemde rastlanmaktadır. Savaşlar ve toprak kayıpları ile daha zorlanan ekonomi sonucu ülkemizde başta İstanbul olmak üzere lonca isimli dernekler kurulmuştur. Bu derneklerin kurulmasına ise esnaflar ve sanatkarlar öncülük etmiştir. Bu locaların yazılı kuralları bulunmamaktadır. Buna karşın her locada ticareti arttırmak, ekonomik işleyişi hızlandırmak ve ekonomiyi canlandırmak adına birçok çalışmalar yapılmıştır. Ancak Batı ülkelerinin zenginlikleri ve ileri seviye gerçekleştirdikleri ticari çalışmalar ülkemiz açısından yakalanamamıştır.

Belirli bir kurallar ile temellendirerek ilk çalışma İstanbul Esham Borsası Talimatı ve Borsa Talimatnamesi isimleri ile iki ayrı tüzük şeklinde yayınlanmıştır. Bu tüzük ile olması gereken resmi nitelik kuruma kazandırılmıştır. Bu isim zamanla İstanbul Borsası halini almıştır.
New York Borsası
Günümüzde işlem gören hisse değerleri ön planda tutulursa en önemli borsalardan birisi New York Borsası’dır. New Yor Borsası’nda işlem gören hisselerin değeri 19.3 trilyon olarak bilinmektedir. Bu sebeple Dünya üzerindeki en büyük menkul kıymet borsasıdır. New York Borsası için aylık işlem hacmi bile oldukça büyüktür. Aylık 200 milyar Amerikan doları gibi büyük bir işlem hacmine sahiptir. 4 ayrı kurum tarafından 1792 yılında kurulan New York Borsası, borsanın tüm Dünya için temellerini oluşturmuştur.

Dünya Savaşı döneminde New York Borsası kapalı kalmıştır. Bu dönem sadece New York Borsası’nı değil neredeyse tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilemiştir. 1929 yılında New York Borsası ilk ve ne büyük çöküşünü yaşamıştır. Black Tuesday ya da Kara Salı olarak adlandırılan bu günde panik dalgası yaşanmış ve tüm ülkeyi olumsuz etkilemiştir.

Black Monday – Kara Pazartesi
Black Tuesday gibi bir krizi atlatmak adına yatırımcılar güven vermek ve güvenlerini yeniden kazanmak adına birçok çalışmalar yapılmıştır. Ancak bu sefer de 1987 yılında yeni bir çöküş yaşanmıştır. Bu çöküş döneminde borsa sistemi %22 oranında düşüş yaşamıştır. Bunun yanında bu tarihten iki hafta önce gene benzer şekilde 2 ayrı çöküş daha yaşanmıştı. New York borsası için yaşanan bu düşük sadece Amerika ile sınırlı kalmadı. İşlem yapılamaması nedeniyle tüm Dünya bu durumdan olumsuz etkilendi.

Black Monday olarak adlandırılmasının yanında bu büyük borsa çöküşü aynı zamanda Wall Street çöküşü olarak da bilinmektedir.

Kara Pazartesi olarak adlandırılan bu dönem Dünya borsasındaki ilk ciddi düşüş olarak tanımlanabilir. Borsanın ilk günlerinden günümüze kadar olan süreçte black monday en çok bilinen ve hatırlanan günlerinden birisi olarak bilinmektedir. Borsadaki bu ciddi düşüş ile ilgili birçok film yapılmış ve günümüzde de hala yapılmaktadır.
Black Friday Nedir
Günümüzde neredeyse herkesin bildiği Black Friday, her yıl Kasım ayının son Perşembe gününde uygun fiyatlarla alışveriş imkanı tanımaktadır. Bir başka tanımla da çılgın alışveriş günlerinin başlangıcı olarak tanımlanabilir. Ancak Black Friday’in temel amacı fiyat indirimi yapmak değildir.

1869 yılında Amerika’da yaşanan altın piyasasının çöküşünü tanımlamak adına o günlerde bu yaşanan duruma Black Friday ismi verilmiştir. O dönemlerde çoğu yatırımcı alım satım şekli ya da takas yöntemi olarak altından faydalanmaktaydı. Altın piyasasının büyük düşüş yaşaması sebebi ile birçok yatırım büyük zararlar yaşadı ve iflas etti. Sonraki yıllarda ekonomiye işlem kazandırmak adına bu çöküş bir anlamda alışveriş çılgınlığına dönüştürülmüştür. Geçtiğimiz yıllarda ise Black Friday indirimlerinin yanı sıra bir de Cyber Monday de eklenmiştir. Cuma gününden sonraki ilk Pazartesi sadece internet üzerinden yapılan alışverişler Cyber Monday olarak tanımlanmaktadır.
Borsada Yatırım Yapmanın Avantajları

Sahip olduğunuz geliri daha fazla arttırmak için borsadan yararlanılabilir. Borsa kendi içerisinde oldukça geniş bir şekilde bulunmaktadır. Herkes kendi alanına ya da yatırım yapmak istediği alanda parasını değerlendirebilir.
Ekonomi ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi sahibi olan herkes borsada işlem gerçekleştirebilir.
Borsa sayesinde yatırım yapılabilir ve bu yatırımların daha fazla değer kazanmasını sağlanabilir.

Hisse Senedi Nedir
Hisse senedi, şirketlerin ortaklıklarını belgelemek adına sermaye niteliği taşıyan evraklar olarak tanımlanmaktadır. Hisse senetleri bir yandan da ortaklık anlamına gelmektedir.  Oldukça kıymetli olan bu evraklar, şirketin sahip olduğu tüm paranın eş değeri olarak da görülmektedir. Hisse senetlerinin sahip oldukları değer, piyasadaki arz talebe göre belirlenmektedir. Yani kendi başlarına belirli bir değerleri yoktur. Yatırım değerlerine göre anlam kazanmaktadır.

 

Araç çubuğuna atla