22 Ayar Altın Fiyatları
 • YARIM ALTIN
  7.855,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5637
  % 0,14
 • € EURO
  35,0167
  % 0,33
 • £ POUND
  41,4895
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3936
  % 3,31
 • BITCOIN/TL
  2126505,177
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

22 Ayar Bilezik

2.220,83
 • GÜNLÜK
 • HAFTA
 • AY
 • BU YIL
 • 3 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

22 Ayar Altın Fiyatları

Altın, uzun vadede ve kısa vadede, yatırım aracı olarak kullanılır. Altının yükseliş ya da artışlı göstermesine göre satışı gerçekleşir. Finans piyasası içerisinde oldukça önemli bir şekilde yer edinen altın, aynı zamanda piyasanın da değişiklik  oluşturmasında önemli bir yöneticidir. 22 ayar altın fiyatları ne kadar?

Altındaki Artış Devam Eder Mi?

Altın fiyatları, piyasa sisteminde inişli ve çıkışlı bir şekilde bulunur. Fakat bu durum sert bir şekilde gerçekleştiği zamanlarda, kişilerin zarara uğramasına sebep olur. Altın özellikle yatırım aracı olarak kullanan kişiler için takip edilmesi gereken bir değerdir. Her geçen yıl farklılık gösteren durum, oldukça yüksek değerli bir düşüşe geçtiği takdirde ülkenin ekonomisine de etki eder. Bu sebeple uzun vadeli olarak altına yatırım yapmak, yükselişte olduğu zamanlarda kazançlı olduğu gibi düşüşe geçtiği zamanlarda da kar sağlamaz.

Döviz Ve Altının Farkı Nedir?

Döviz ve altın, finans piyasası içerisinde bulunan önemli değerlerdir. Her iki değerde anlık olarak yükselişe geçtiği gibi anlık olarak da düşüşe geçebilir. Bu durumların yaşanması;

 • Ülkenin ekonomik durumuna
 • Savaş
 • Ya da çeşitli pandemi dönemleri gibi süreçlerde gerçekleşir.

Döviz ve altın üzerinden yatırım yapmak, ilerleyen finans sektörü açısından çoğunluğun tercihidir. Altın değerli bir madendir. Aynı zamanda tüm dünya genelinde düşünüldüğü takdirde, geçerliliğini her daim korur. Dövize göre bakıldığı takdirde altın güvenilir bir yatırım aracıdır. Döviz finans piyasasında anlık olarak değiştiği için kişiyi zarara uğratma ihtimali daha fazladır. Aynı zamanda döviz üzerinden bir yatırım yapmak, riskli bir süreçtir. Fakat altın, orta ve uzun vadede, her türlü getirisi olan bir araçtır. Aynı zamanda kişi altın üzerinden bir yatırım yaptığı takdirde, kazanma ihtimali daha fazladır.

Altın Ayarının Fiyatlara Etkisi Nedir?

22 ayar altın ile farklı bir değerde bulunan, 14 ayar altın arasında oldukça önemli farklılıklar bulunur. Altın fiyatını önemli ölçüde belirleyen durum, altının ayarıdır. Altının ayarı belirli sebepler doğrultusunda finans piyasasında düştükçe, bu durum fiyata da etki eder. Yani altın ayarı ile fiyat doğru orantılıdır. Fakat altın ayarında yükseliş gerçekleştiği takdirde, bu durum fiyata da etki eder. 22 ayar altın fiyatları ne kadar? Altının fiyat durumunu belirleyen diğer bir faktör ise, karattır. Karat değeri, altının saflığı aynı zamanda ayarı ile alakalı bir durumdur. Karatının yükseliş göstermesi de, fiyat durumunu etkiler.

Altın Ayarı Nedir?

Altın, değerli madenler arasında bulunan bir maden çeşididir. Uzun süreli yatırım aracı olarak kullanılabildiği gibi herhangi bir ülkedeki altın değerinin belirli bir seviyede olması, o ülkenin aynı zamanda ekonomik gücünü gösterir. Altın ayarı;

 • Altın bilezik
 • Altın yüzük
 • Altın kolye
 • Ya da çeşitli altın ürünlerinin, değerini de ortaya çıkarır.

Aynı zamanda değeri paha biçilemez bir şekilde bulunan altın, 24 ayar üzerinden belirlenir. Altının ayarı, altının fiyatını da etki eder. Altının işlenme sürecinde, içerisine bakır ya da gümüş gibi çeşitli madenler ilave edilir. Fakat 22 ayar altın ele alındığı takdirde, ilave edilen bu madenler oldukça az seviyelerdedir. Bu sebeple 22 ayar altının işlenebilme özelliği, diğer ayarlara göre artış gösterir. 22 ayar altın fiyatları, 391 TL alış ile başlayıp 420 TL satışıyla gerçekleşir. 22 ayar altın fiyatları için detaylı bilgilere, site üzerinden sahip olabilirsiniz

22 Ayar Altının Saflık Derecesi Nedir?

22 ayar altın içerisinde, bakır ya da gümüş gibi çeşitli madenler bulunmaz. Az ilave edilmiş şekilde bulunan katkı madenler, 22 ayar altının daha ön planda olması, fiyat durumuna da etki eder. Altının ayarında bir yükseliş gerçekleşirse bu durum saf altın olarak bulunur. 22 ayar altın fiyatları, içeriğinde altın değerinin oldukça fazla olmasıyla artış sağlar. Altın üzerinden bir yatırım gerçekleşirken, 22 ayar altını tercih edenler, hem kullanım amaçlı hem de yatırımları için doğru bir tercih yapmış olurlar. 22 ayar altın fiyatları, ülkenin ekonomisine ve zamana göre değişkenlik gösteren bir değerdir.

22 Ayar Altın da Dikkat Edilmesi Gerekenler

22 ayar altın,  genel olarak yatırım amacıyla kullanılır. Kullanım amaçlı ya da yatırım amaçlı tercih edenler, çeşitli konulara dikkat etmeliler. 22 ayar altın fiyatları, değişkenlik gösteren bir durumdur.

 • Altını satın aldığınız yerle birlikte, ürünün sertifikalı olup olmaması da fiyata etki eder. Bu sebeple işçilik ve altının değerinin belirli orantılarda bulunması gerekir.
 • İnternet sitesinden alınan 22 ayar altın, sertifikalı ve belirli orantılarda bulunduğuna dair kişinin güvenilirliğini kazanması gerekir.
 • Özellikle bu kadar değerli bir maden üzerinde bulunan altın için el işçiliği ile kalitenin bulunması, fiyata etki eder.

22 ayar altın fiyatları, finans piyasasında ki kişilerin kullanımında ve yatırım için seyir halinde bulundurup, takip ettikleri bir durumdur.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın, dünya çapında oldukça değerli bir yatırım aracıdır. Özellikle iş dünyasında kazançlarını yatırıma çevirmek isteyenler için altın ilk akla gelen piyasa değeridir. Altının fiyat durumunun artış ya da yükseliş göstermesi, ülke durumuna da bağlıdır. Ülkede yüksek derecede bir kriz yaşanıyorsa bu durum altına aynı şekilde etki eder. Aynı zamanda;

 • Borsa,
 • Enflasyon,
 • İtibari para birimleri
 • Ve son olarak tedarik ya da dağıtım,  altının artışına ya da yükselişine önemli ölçüde bağlıdır.

Enflasyon ya da ülke çapında yaşanılan kriz süreçlerinde, kişinin altına yatırım yapması güvenilir bir liman olarak da adlandırılır. Altın düşüşe geçtiği gibi anlık olarak da yükselişe geçer. Bu sebeple yükselişe geçtiği sırada altını değerlendirmek, kişinin kazançlı olması adına önemlidir.

Güvenilir Altın Nasıl Alınmalıdır?

Altın, önemli bir yatırım aracı olduğu için aynı zamanda bilinen madenlere göre de oldukça değerlidir. Güvenilir bir şekilde altın almak, kişinin altını ne zaman ve nerede olduğuna göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda kişinin finansal koşullarına uygun bir şekilde altın alması gerekir. Yatırım aracı olarak altın üzerinden işlem yapılması gerekiyorsa, bu uzun vadede sağlanmalıdır. Aynı zamandan altının, külçe altın ya da kağıt para gibi çeşitleri üzerinden, kişinin doğru bir seçim yapması gerekir. Bu da sertifikalı bir altın almanın, daha güvenilir olduğunu gösterir.

Altın Doğru Bir Yatırım Aracı Mıdır?

Finans piyasası takip edildiği takdirde yatırım araçlarına göre doğru bir seçim yapmak, kişinin elindedir. Yatırım aracı kişinin yatırımlarından kazanç yapmasını ya da düşüşe geçmesini de sağlar. Altın, yatırım yapmak isteyen ya da altın üzerinden bir kazanç sağlamak isteyenler için oldukça güvenilirdir. Fakat yatırım yapıldığı takdirde, bu süreci doğru bir şekilde geçirmekte yine yatırımcının çeşitli stratejileri doğrultusunda gerçekleşir.

Altına Yatırım Yapmanın Yolları 

İş dünyasında kişiler, kazançlarını ileriye dönük olarak yatırıma çevirir. Bu durum ülke çapında ya da kişinin finansal durumunda yaşanabilecek, herhangi bir kriz sürecinde kurtarıcısı olur. Birçok yatırım aracı bulunur. Altına çeşitli yollar ile yatırım yapılır. Bunlar;

 • Altın seçenekleri üzerinden satın almak,
 • Altın fonlarını takip ederek satın almak,
 • Metalin kendisini satın alıp yatırım yapmak gibi çeşitli durumlardır.
728 90
Araç çubuğuna atla