• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Döviz Çevirici

Döviz Miktar Alış Satış Fark
Türk Lirası Türk Lirası - TRY - - -

Her gün para birimi değerleri, dünyanın dört bir yerinde yükselişe geçerken, inişe de geçer. Para birimlerinin değerinin düşmesinin birçok nedeni bulunur. Ülke liderinin söylemleri, petrol ticaret fiyatları, ekonomik sarsıntılar gibi birçok neden, para birimlerinin düşmesine ya da çıkmasına neden olur. Para dünyayı dolaşmanıza olanak tanırken, dünyanın her yerine götürür ve bu özellikle Amerikan parasıyla yapıldığında çok daha kolaydır. Döviz çevirici uygulamaları ise ister seyahat ister alışveriş için olsun, paranızı dönüştürmeye yarar. Yani gittiğiniz ülkelerin para birimine çevirirken, alışverişlerde ve ticaret alanında size ne kadar döviz kuru kullanmanız gerektiğini gösterir.

Döviz Kuru Nedir?

Yabancı ülke sınırları içinde basılıp, yerel devlet tarafından resmî olarak tanınmayan para birimleri döviz olarak adlandırılırken; ulusal para biriminin, başka ülke ya da ekonomik bölge para birimine karşı olan değeri döviz kuru olarak adlandırılır. Bunun yanında para birimleri aktif olarak işlem görür ve bu yüzden döviz kurları, tüm hafta boyunca sürekli dalgalanma gösterir.

Döviz kurunun özellikleri arasında;

 • Döviz kurları, ülke para biriminin ne kadarının başka bir döviz satın aldığını gösterir.
 • Bazı ülkelerde döviz kurları sürekli değişken olurken, bazılarında sabit döviz kuru kullanılır.
 • Bir ülkenin ekonomik ve sosyal görüntüsü, diğer ülkelere oranla döviz kurunu etkiler.

Tüccarlar ve kurumlar, hafta boyunca para birimi alım satımı yapar. Bir ticaret gerçekleştirilirken, para biriminin diğeriyle değiştirilmesi gerekir. Örneğin bir İngiliz Sterlini yani GBP satın almanın yolu, başka bir para birimini kullanmaktır. Bu yüzden hangi para birimi olduğu fark etmeksizin döviz çifti oluşturulmuş olur.

Döviz Çevirici Neden Kullanılır?

Şirketler, yatırımcılar ve hükümetler, para birimlerini diğerine dönüştürerek, birçok işlem gerçekleştirir. Şirketlerin para birimlerini dönüştürmek istemesi ya da buna ihtiyaç duymasının ilk sebebi; mal ya da hizmet için para ödemek ya da almak içindir. Para birimlerine fiziki olarak erişmek mümkün değildir ve bunun yerine banka, tedarikçilerin her birine yerel para birimleri ödemesi konusunda talimat verebilirsiniz. Çalıştığınız banka; para birimlerini sizin adınıza döviz çevirici kullanarak dönüştürür ve değişim anındaki tam döviz kuruna bağlantılı olarak miktarı hesabınızdan çeker.

Para Birimleri Nasıl Dönüştürülür?

Para birimlerini dönüştürmek için çoğunlukla bankalar ve döviz büroları kullanılır. Ancak bankalar, tüccarların aldığı piyasa fiyatını uygulamaz. Bunun için döviz çevirici uygulamalarından yararlanılır.

Dünyadaki en geçerli döviz çiftleri arasında;

 • Amerikan doları (USD)
 • Euro (EUR)
 • Japon Yeni (JPY)
 • İngiliz Sterlini (GBP)
 • İsviçre Frangı (SWF)
 • Kanada Doları (CAD)
 • Avustralya/Yeni Zelanda Doları (AUD/NZD)
 • Güney Afrika Frangı (ZAR)

Dünyanın en güçlü ve en çok ticaret yapılan bu para birimleri; bankacılık açısından istikrarı ve gücü gösterse de seyahat edilme açısından aynı değildir. Çoğu uluslararası düzeyde seyahat için tercih edilen para birimleri arasında Amerikan doları, Euro ve İngiliz Sterlini başta gelir.

Uluslararası Döviz Çevirici Nedir?

Para birimleri ve döviz kurlarının hızlıca dönüştürülmesini sağlayan elektronik program ya da uygulama olan döviz çevirici, çoğunlukla döviz piyasasında oluşan en son piyasa fiyatlarına göre çevirme işlemi gerçekleştirir. Özellikle çevrimiçi para birimi dönüştürücüler, online olduklarında ücretsiz olarak ve ana para ya da temel para biriminin, ne kadarının yabancı para birimiyle takas edilmesi gerektiğini belirlemenizde yardımcı olan programlardır. Seyahat eden kişiler, kendi para birimlerini belirlemek için uluslararası para birimi dönüştürücüleri kullansalar da gerçek para değişimi çoğunlukla, havalimanlarında bulunan döviz bürolarında gerçekleştirilir.

Döviz Çevirici Programlar Nasıl Çalışır?

Döviz çevirici programları kullanmadan önce, bilinmesi gereken önemli bir nokta bulunur. Küresel ekonomide para birimi konvertibilitesi önemlidir ve aynı zamanda hem uluslararası ticarette hem de finans dünyasında önemli bir kritiği oluşturur. Dönüştürülemeyen bir para birimi; ticarette, yabancı yatırımlarda ve turizm sektöründe, büyük engellerin oluşmasına sebep olur.

Yabancı para birimleri cinsinden değerin öğrenilebilmesi için döviz çevirici kullanılır. Aynı zamanda çapraz kurlar kullanılarak da yapılan dönüştürme işlemiyle, bugünün döviz kurlarına göre, paranızın canlı olarak yabancı para birimine dönüştürme işlemi, kolaylıkla gerçekleşir. Döviz çevirici kullanılırken; 140’tan fazla para birimi hızlı ve kolay şekilde çevrim işlemine tabi tutulur. Çeviri kullanılırken para birimi hesaplayıcısı girilir ve hedef para birimi seçilir. Kullanılan araç, para birimini orta piyasa kuru üzerinden çevirerek işlemi tamamlar.

Tercih Edilebilecek En İyi Döviz Çevirici Uygulamaları

Dünyayı gezen biriyseniz ve ülkelerin para birimlerini çevirmek ve rahatlıkla kullanmak için, en iyi döviz çevirici uygulamaları tercihini yapabilirsiniz. Birbirinden farklı birçok para birimi dönüştürücü uygulaması bulunur. Ancak hem Android hem de IOS işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde kullanabileceğiniz ürünleri tercih etmeniz, işlevsellik açısından önemlidir.

Banka ve döviz büroları, para dönüştürme işlemi için kendi döviz kurlarını belirler. Bunun anlamı, daha fazlasını ödeyeceğiniz anlamına gelir ve aradaki fark bu banka ya da döviz bürolarına kalır. Para birimini dönüştürmek içi ve gerçek döviz kurlarını kullanmak için, farklı uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bu uygulamalardan bir tanesi XE para birimi dönüştürücüsüdür. Hem Apple hem de Android uygulaması bulunan bu dönüştürücü; her para biriminin canlı kurlarını takip etmenize yararken, çevrim dışı durumlarda da işlevine devam eder.

Madeni Paraları Dönüştürme Uygulaması

Madeni paralar için döviz çevirici kullanabilirsiniz. Ancak kullanacağınız uygulama, bundan daha fazlası yapmalıdır. Bunun için bir hesap makinesi işlevi de gören CalConvert uygulaması tercih edilebilir. Uygulama içinde bulunan hesap makinesi sayesinde gelişmiş, bilimsel ve matematiksel işlevler yapılırken, hesaplamalarınızın geçmişini de kaydetme olanağına sahip olursunuz. Para birimlerini yanında, yüzlerce farklı para birimini dönüştürme olanağı tanıyan uygulama, ihtiyaç durumunda 24 saat destek hizmeti sağlar.

Apple Para Birimi Dönüştürme Uygulaması

Dünyada birçok Apple kullanıcısı var ve döviz kurlarını çevirmek için, kullanımı kolay para birimi dönüştürücünü kullanabilirsiniz. Temelde basit para birimi çevirici uygulamasını açarak, para birimi ayarlanır ve uygulama her ülke için, güncel döviz kurlarını indirir. Döviz kurları, uygulama içinde listelenir. Böylece para birimlerini rahatlıkla çevirerek kullanabilirsiniz.

Sanal Para Birimleriyle Yapılan İşlemler

Birçok kişi, sanal para birimleriyle işlem yapar. Bu tür işlemleri yapmayı seven kişiler için en uygun uygulamalardan bir tanesi My Currency Converter programıdır. Dünya üzerinde işlem gören her para birimi için dönüştürme oranları sunan uygulama, aynı zamanda Bitcoin, Litcoin, Dogecoin ve daha fazlası kripto para birimini de destekleyen uygulama, nerede olursanız olun, paranızı takip etme fırsatı sunar. Diğer yandan uygulama döviz kurlarını, sizin adınıza otomatik olarak güncelleyerek, üç ondalık rakama kadar oranları sunma işlevi görür.

Para Birimi Dönüştürücü Valua+

Tam bir kullanıcı dostu olan ve kullanımı oldukça basit şekilde tasarlanmış döviz çevirici uygulamalarından birisi de Valua+’dır. Sürekli kullandığınız para birimlerini işaretlemenize olanak tanır ve doğru oranı bulmanız için, listeyi kaydırmanıza gerek kalmaz. Sadece çevrimiçi değil, çevrimdışı olarak da çalışmaya devam ettiği için, oldukça kullanışlıdır. Bunun anlamı ise; piyasada pazarlık yapıyorsanız ve döviz kurunu tam olarak hatırlayamadığınızda, anlık olarak oranlara bakmanıza olanak tanıması anlamını taşır.

Araç çubuğuna atla