• YARIM ALTIN
  4.367,00
  % -0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  20,1017
  % 0,66
 • € EURO
  21,5729
  % 0,87
 • £ POUND
  24,9774
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  2,8416
  % 0,52
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -1,64
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Tüm Hisseler

Hisse Son Değişim Hacim(TL) Güncelleme

Hisse senedi ticareti yapmak, kısa vadeli karların, uzun vadeli kazançlara göre öncelikli kılan bir yatırım şekli olarak bilinir. Doğru bilgi akışı olmadan hisse senedi ticareti yapmak akıllıca olmaz. Hisse senedi alıp satan kişiler; ne sıklıkla hisse senedi alıp sattıklarına bağlı şekilde çoğunlukla tüccarlar ve yatırımcılardır. Tüccarlar, gün boyu alış ve satış yaparken; yatırımcılar ise, uzun vadeli ve düzenli aralıklarla satın alma işlemi gerçekleştirir ve çok az satış yapar ya da hiç yapmaz. Bu yüzden borsadaki tüm hisseler üzerinde, ilk işlemlere başlamadan önce, ne yaptığınız konusunda bilgi sahibi olmak ise önemlidir.

Hisse Senedi Nedir?

Öz sermaye olarak da bilinen hisse senedi; şirketlerin bir kısmının mülkiyetini temsil eden menkul kıymet olarak tanımlanır. Bunun anlamı ise, hisse senedi sahibine; şirketin varlıklarının ve kârının, sahip olduğu hisseye eşit oranını vermesidir. Stok birimleri ise hisse olarak adlandırılır.

Hisse senedi özellikleri;

 • Şirketin hisse senedine sahip olan kişi, şirkette orantılı mülkiyet sahibi olur.
 • Şirketlerin işlerini yürütebilmesi, fon toplayabilmesi için hisse senedi satışı yaparlar. Genel hisse senedi ve tercih edilen hisse senedi olarak iki temel hisse senedi türü vardır.
 • Hisse senetleri, uzun vadede yatırımcılara yüksek performans sağlar.

Genellikle borsalar üzerinden alım satım işlemlerine tabi olan hisse senetleri, özel satış olarak da gerçekleştirilebilir. Birçok bireysel yatırımcı, özel satış yaparak portföy oluşturabilir.

Hisse ve Tahvil Arasındaki Fark Nedir?

Tüm hisseler; işi büyütmek ya da yeni projeler hayata geçirmek için, şirketlerin sermaye artırması için çıkarılır. Birinin hisse senetlerini birincil pazardan doğrudan şirketten ya da ikincil pazarda başka bir hissedardan satın almak arasında farklar bulunur. Şirket hisse sattığında bunu para karşılığı yapar. Tahviller ise; temelde birkaç yönden hisse senetlerinden ayrılır. Tahvil sahibi olan kişiler, şirket alacaklısı olur ve anaparanın geri ödenmesinin yanında, faiz alma hakkına da sahiptir. Şirketin iflası durumunda alacaklılara yani tahvil sahiplerine, yasal öncelik verilir. Bir şirketin geri ödemesi için, varlıklarını satışa çıkardığı zaman, ilk olarak tahvil sahipleri yararlanır. Hissedarlar ise bu konuda en son yararlananlar olur. İflas durumunda genel olarak hiçbir şey almadıkları ya da sadece kuruş hesabıyla ödeme aldıkları bile olabilir. Bu durum, hisse senetlerinin doğasından dolayı, tahvil sağlayan daha riskli yatırımlar anlamı ortaya çıkar.

Adi Hisse Senetleri Nelerdir?

Halka açık borsada adi hisse senetleri olarak satışa sunulan tüm hisseler; genellikle adi hisse senedi sahibine, şirket tarafından hissedarlar toplantısında, bir oy hakkı verilir ve imtiyazlı hissedeler gibi, adi hisse senedi sahibine, temettü garantisi verilmez. Adi hisse senetleri genellikle tüm Amerikan borsalarında satışa sunulur.

 • Adi hisse senetleri, bir şirkette orantılı sahipliği gösterir.
 • Bu hisselerde; hisse başına, bir eşit oy hakkı bulunur.
 • Adi hisse senedi sahipleri, şirket performansına göre, temettü alır ya da almaz.
 • İmtiyazlı hisseler ise, belli bir yüzde garantisi olan temettülerle gelir.

Aynı zamanda adi hisse senedi sahipleri, şirketin kalan karına alma hakkına sahiptir. Şirketin iflası durumunda şirketin kalan ekonomik değerinden pay alırlar. Tahvil sahibi ve imtiyazlı hissedarlar ise, bu konuda son sıradadır.

Dünyanın Kabul Ettiği 8 Büyük Hisse Senedi Hangisidir?

Popüler ve riskli bir hisse senedi toplama stratejisi, mükemmel olmayı hedefleyen şirketleri bulmaktır. Bunun için dünyanın kabul ettiği ve tüm hisseler içinde mükemmelliğe ulaşmış şirketlerin hisse senetleri üzerine işlem yapabilirsiniz.

 • Alibaba Grup Holding (BABA)
 • Anheuser-Busch InBev (BUD)
 • Nestle (NSRGY)
 • Royal Dutch Shell (RDS.A)
 • Sanofi (SNY)
 • SAP (SAP)
 • Siemens (SIEGY)
 • Tayvan Yarı İletken (TSM)

Herhangi bir yabancı yatırım, döviz dalgalanmalarından kaynaklanan riskleri barındırır. Yurtdışına yatırılan para; dolar yabancı para birimleri karşısında güçlü olduğunda daha az Amerikan doları anlamını taşırken; para zayıflamaya başladığında, daha fazla Amerikan doları olacağını gösterir. Bunun yanında bazı ülkeler, yabancılara ödenen temettülerden vergi kesebilir.

Hisse Senedi Ticareti Nedir?

Tüccarlar günlük fiyat dalgalanmalarından yararlanmak için hisse senedi alım satımı yapar. Aktif ticaret ve günlük ticaret olarak, iki türlü hisse senedi vardır. Aktif ticaret; ayda 10 ya da daha fazla işlem yapan yatırımcının işlemleridir. Haftalar ve aylar içinde kar elde etmek için, kısa vadeli pozisyonlardan yararlanılır. Günlük ticaret ise; hisse senetleriyle sıcak oyun oynayan yatırımcıların kullandığı bir stratejidir. Tek bir işlem gününde, aynı hisse senedi alıp satarak, işlem yaparlar. Günlük ticaret yapan tüccarın amacı; günlük fiyat dalgalanmalarına göre, önlerinde bulunan birkaç dakika, saat ya da gün içinde para kazanmaktır.

Hisse Senedi Ticareti Nasıl Yapılır?

Elinizde ilk defa bir hisse senedi işlemi varsa; çoğu yatırımcıya, işlerin basit tutularak ve uzun vadeli performans elde etmek adına, düşük maliyetli endeks fonlarına yatırım yaparak tüm hisseler içinde kazanç sağlaması tavsiye edilir.

Hisse senedi ticareti yaparken;

 • Güvenilir bir komisyoncudan hesap açılır.
 • Hisse senedi alım satım bütçesi belirlenir.
 • Piyasa emirleri kullanma ve emirleri sınırlama yapılır.
 • Sanal ticaret hesabı ile pratik yapılır.
 • Getiriler, uygun bir karşılaştırma ile ölçülür.

Hisse senedi ticareti yapılırken; sadece kaybetmeyi göze alabilecek miktarda yatırım yapılır. Bu yatırım için, ayrı bir bütçe belirlemek, en doğru tercihtir.

Hisse Senedi Ticaretinde Nelere Dikkat Edilir?

Borsada işlem gören tüm hisseler için ilk adımda sadece kademeli olarak pozisyon oluşturmak riski azaltır. Bunun yanında yatırımcılar, hisse senetlerine yüklendiği için fiyat yükselir ve dolandırıcılar da karlarını alarak, hisseleri bırakır. Bu yüzden mantıklı yatırımlar yapmaya özen gösterin. Hisse senedi ticaretinde, bir komisyoncuya ihtiyacınız var bu komisyoncuyu yani broker hizmeti veren kişi ya da şirketleri, çok iyi seçin.

Hisse Fiyatı Belirlerken Ne Yapılır?

Borsada tek bir hisse senedini ya da tüm hisseler üzerinden fiyat belirlemek için farklı yöntemler kullanılır. En yaygın yöntem ise; alıcı ve satıcıların alım ya da satım için teklif verdiği bir açık artırma sürecidir. Teklifler, bir kişinin satın almak istediği fiyattır ve bir başka teklif ise bir kişinin satmayı istediği fiyattır. Bir hissenin fiyatı belirlenirken; bir şirketin piyasa değeri ile hisse fiyatının ödenmemiş hisse sayısıyla çarpılması şeklinde hesaplanır. Bir şirket halka açıldıktan sonra ve hisseleri borsada işlem görmeye başladıktan sonra hisse fiyatı, piyasada oluşan hisselere yapılan arz ya da talebe göre belirlenir.

Daha Düşük Hisse Fiyatı Nedir?

Borsada yeni işlem yapmaya başlayan çoğu insanın, ilk başladığı nokta burasıdır. Satın almak istenilen herhangi bir şirketin hisse başına fiyatı, sizin için önemsiz olmalıdır. Yatırılan toplam para açısından düşünülmelidir. Bir hisse senedinin fiyatının ne olduğu ya da kaç hisse aldığınızı düşünmemelisiniz.

Burada önemli olan, sizin için iyi olduğunu düşündüğünüz, sağlam şirketlerin hisselerini aldığınızdan emin olmalısınız. Oluşturduğunuz portföy, şirketin geleceği hakkında size fikir vermelidir. Yani daha düşük hisse fiyatı, daha az pahalı anlamına gelir. Bir örnek verecek olursak Google’ın hisse başına 700 $, Apple hissesine 100 $ gibi bir rakam yatırıldığında; bu fiyatlar şirket hakkında ne de şirketlerin hangisinin birbirine göre daha iyi yatırım olup olmadığı hakkında size bilgi vermez.

Hisse Senedi Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Bir hisse senedi, ne kadar az olursa o kadar iyidir. Başlangıç portföyü için, tüm hisseler ile ilgilenmek yerine sadece iki hisse senedi yeterli olacaktır. Bazı hisse senetlerinde başarıyı yakalamak için, doğru seçim yapmak gerekir. Ancak bu mükemmel seçimler yapmanız gerektiği anlamını taşımaz. İhtiyacınız ise; üstün kârı ve satış büyümesi olan şirketleri seçmektir.

Araç çubuğuna atla