Yarım Altın Fiyatı
 • YARIM ALTIN
  7.849,00
  % 0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5756
  % 0,18
 • € EURO
  35,0032
  % 0,29
 • £ POUND
  41,5039
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,4898
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3907
  % 2,50
 • BITCOIN/TL
  2124222,683
  % -1,23
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Yarım Altın

7.848,00
 • GÜNLÜK
 • HAFTA
 • AY
 • BU YIL
 • 3 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Yarım Altın Fiyatı

Finans piyasası içerisinde altın, ağırlıklı oranda değer gösterir. Aynı zamanda işgücü ve fiyat durumu açısından da birçok yatırımcının takip ettiği yatırım aracıdır. Altın fiyatları, altın ayarları ile değişkenlik gösterir. Yarım altın fiyatı ve  diğer ayarlarda bulunan altınlar, çeşitli faktörler doğrultusunda yükselişe ve azalışa geçebilir.

Altın Üzerinden Yatırım Gerçekleştirme

Çeşitli değerlerde bulunan altın, finans piyasası içerisinde yatırım yapmak isteyenlerin tercihindedir. Finans piyasasında, birçok yatırım aracı bulunur. Fakat altın uzun vadede düşünüldüğü takdirde, güvenilir bir liman olarak bulunur. Yatırım yapmak isteyen ya da altın üzerinden bir yatırım gerçekleştirmek isteyenler için belirli faktörler bulunur. Bunlar;

 • Ortalama yatırımcılar,
 • Sofistik yatırımcılar,
 • Aracı kurumlar ile birlikte çalışma gösteren yatırımcılar,
 • Ve kendi stratejilerine göre altın üzerinden bir yatırım gerçekleştirmek isteyenler için altına yatırım yapmak, belirli yollarla ayrılır.

22 ayar altın fiyatı ya da diğer piyasa durumu hakkında detaylı bilgileri edinmek adına sitemizi güncel olarak takip edebilirsiniz. Saatlik olarak değişimler yer aldığı gibi finansal piyasanın değerleri ile ilgili açıklamalarda bulunur.

Altının Yatırım Türleri Nedir?

Borsada ya da piyasa dünyasında, çeşitli yatırım türleri bulunur. Bu türler içerisinde altın, üzerinde oldukça işlem yapılan bir değerdir. Aynı zamanda uzun vadede ya da kısa vadede altına yatırım yapıp, kazanç elde etmek isteyenler için çeşitli yöntemler ve türler bulunur. Bunlar;

 • Altın borsası üzerinden yapılan yatırım fonları
 • Altın madenciliği
 • Mücevher ve nümizmatik değerli paralar üzerinden bir yatırım gerçekleştirilmek istendiği takdirde, verilen maddelemeler kişilerin tercihlerine sunulur.

Bu değerler üzerinden doğru strateji uygulamak önemlidir. Aksi takdirde kişinin yanlış strateji uygulaması, uzun vadede zarara uğramasına sebep olur.

Altına Yatırım Yapılır Mı?

Altın, tarih boyunca değerini kaybetmeyen bir maden ürünüdür. Kişilerin ticari anlamda, kriz süreçleri yaşadığında kurtarıcı olduğu gibi aynı zamanda uzun vadede önemli bir yatırımdır. Altın diğer piyasa birimlerine göre değerini koruyan bir araçtır. Kişinin kazançlarından elde ettiği gelirini, uzun vadede altına yatırması piyasanın değişiklik göstermesi ya da dalgalanması durumunda, korunmasına yardımcı olur. Altın fiyatlarının, her geçen yıl değişkenlik göstermesi çoğu yatırımcının da birikimlerini altına yapmasına bir sebeptir. Piyasada ya da borsada bulunan çeşitli değerlerin düşmesi ve değerinden kaybetmesi, altının her geçen yıl daha da fazla kişi tarafından talep edilmesine olanak tanır.

Yarım Altın Kaç Gram Ve Kaç Ayardır?

Yarım altın, 22 ayar şeklinde bulunur. Yarım altının gram durumu, 3,50 gramdır. Standart değerler ele alınarak bulunan yarım altın, 22 milimetre çapında yer edilir. Türkiye’de ve dünyada bulunan diğer ülkelerde, altın önemli bir değerdir. Piyasada yaşanabilecek kriz dönemlerinde kişinin kurtarıcısıdır. Aynı zamanda elinde altın bulunduran kişi, altın düşüşe geçtiği takdirde ya da yükselişi geçtiği takdirde doğru bir değerlendirme yaparsa, kazançlı çıkar. Altın diğer piyasada bulunan değerlere göre değerinden kaybetmeyen önemli bir araçtır. Bu sebeple çoğu yatırımcının da tercihidir. Altın değerleri ve gramları farklılık gösterir. Kullanım amacına uygun bir seçim yapılmalıdır.

Yarım Altın Nasıl Anlaşılır? 

Altının satın alındığı yere göre, çeşitli sahtecilik olayları yaşanabilir. Bu durumda direkt olarak altına bakıldığı takdirde, altının gerçek mi yoksa sahte mi olduğu anlaşılmaz.  Genel anlamda altın manyetik bir maden değildir. Aynı zamanda herhangi bir altına, mıknatıs yaklaştırıldığı takdirde çekim oluşmaması altının gerçek olduğunu gösterir. 22 ayar bir altın, herhangi bir alana koyulduğu zaman tok bir ses çıkmaktadır. Fakat sahte ya da daha düşük değerlerde bulunan altınlar, 22 ayar altının sesine göre daha tizdir.

Herhangi Bir Uzman Gerektirmeyen Yatırım Aracı: Altın

Uzun ve orta vadeli düşünüldüğü takdirde, iş sektöründe kişiler yatırımlarını belirli piyasa değerleri üzerinden gerçekleştirir. Burada bakıldığı takdirde siyasi ve ekonomik olayların piyasa durumunu etki etmesi, bulunan çeşitli değerlerinde düşüşe ya da yükselişe geçmesine olanak tanır. Fakat burada bulunan altın, diğer değerlere göre değerini kaybetmeyen aynı zamanda ileriki süreçlerde kişilerin güvenilir bir şekilde yatırım yapabileceği değerdir. Yatırım araçları çeşitli alanlarda uzmanlık gerektirir. Fakat altın için bu durum geçerli değildir. Genel olarak yatırımcılar, altın üzerinden bir yatırım yapıp, ileriye dönük kazançlarını elde eder.

Yarım Altın Ne Zaman Düşer Ya Da Artar?

Uluslararası piyasada önemli bir değerde olan altın, çeşitli süreçlere göre artış azalış gösterebilir. Bu durum Dünyanın her yerinde aynı şekilde gerçekleşir. Ülkede yaşanılan kriz, savaş ya da siyasi olaylar, altının düşmesine olarak tanır. Aynı zamanda ülkenin ekonomik durumu da, altının dolar karşısındaki değerini belirler. Yarım altın fiyatı piyasada bakıldığı takdirde, anlık olarak da yaşanılan değişimlerde farklılık gösterir. Dolar kurunda bir artış yaşandığı takdirde, bu durum 1 gram altın fiyatını da oldukça yükseltir. Fakat dolar kurunda bir sabitlik gerçekleşirse yine 1 gram altında aynı şekilde sabitlenir.

 Altına Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın, Amerikan doları ya da piyasada bulunan diğer değerlere göre değerini en az kaybeden bir araçtır. Fakat piyasanın çeşitli sebeplerden dolayı değişkenlik göstermesi, altına da yarar. Borsayı ve finans değerlerini analiz ederken, iyi takibe almak özellikle yatırımcılar için gereklidir. Yarım altın fiyatı, yatırımını altın üzerinden yapmak isteyenler için güvenilir bir liman değeri taşısa da, çeşitli kriz anlarında doğru strateji uygulanmadığı takdirde kişinin zarara uğramasına sebep gösterir. Az bir miktarda yatırım yapan kişi, altın üzerinden ileriye dönük yatırım gerçekleştirdiği takdirde en ufak kriz anında bunu değerlendirirse, aceleci davranmış olur. Bu sebeple veri akışını ve piyasa değerlerini takip ederek, yatırımları yönlendirmek daha doğrudur.

Yarım Altının Avantajları Nelerdir?

Yarım altın fiyatı herhangi bir kuyumcuya da sarrafa satıldığı takdirde, nakit para olarak dönüşümü yapılır. Aynı zamanda bankaya da altın borsası gibi çeşitli alanlarda da rahatlıkla işlem görür. Banka hesabını, altın üzerinden gerçekleştiren kişiler altınını rahatlıkla buraya yatırır. Aynı zamanda nakitte çevrilmesi, en kolay piyasa birimidir. Yarım altın, alım ve satımı borsa üzerinden rahatlıkla gerçekleşir. Uzun vadede ve orta vadede yatırım isteyenlerin, ilk aklına gelen yatırım aracıdır. Yarım altın piyasada değişkenlik yaşandığı takdirde, kişinin kurtarıcısıdır.

Bir Yarım Altın Ne Kadardır?

Altın, alışında ve satışında değişkenlik gösteren birimdir. Altını alış fiyatınızla, satış fiyatı arasında olan miktar, aynı zamanda ülkenin ekonomik durumunu da ortaya çıkarır. Özellikle çeşitli sebeplerden dolayı altın alıp, tekrardan satışını yapmak isteyenler için piyasa durumunun ve altın fiyatlarının takip edilmesi gerekir. Alışına göre satışını yapmak, altın fiyatlarının piyasa durumuna göre değişkenlik gösterilmesi ile sağlanır. Bu durumdan kazançlı çıkmak isteyenler, doğru noktada bir alış ve satış yapmalıdır. Altın her yıl güncellendiği takdirde oldukça farklı değerlerde değişkenlik gösterir. Aynı zamanda altının kendi içerisinde, çeşitli değerleri bulunur. Yarım altını fiyatı alış olarak ele alındığı takdirde 1398 TL, satış olarak yarım altın fiyatı ise 1435 TL’dir. Altın fiyatları ve yarım altın fiyatı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için sitemizi takip edebilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla