Çeyrek Altın | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Çeyrek Altın
 • YARIM ALTIN
  7.859,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5590
  % 0,12
 • € EURO
  34,9916
  % 0,28
 • £ POUND
  41,4739
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  4,4854
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3935
  % 3,28
 • BITCOIN/TL
  2128047,659
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Çeyrek Altın

3.918,00
 • GÜNLÜK
 • HAFTA
 • AY
 • BU YIL
 • 3 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Çeyrek Altın

Binlerce yıldır çok değerli emtia olarak bilinen ve dünya çapında finans piyasalarında takip edilen altın; en çok Amerikan doları XAU/USD cinsinden kote edilen altın fiyatı, hisse senetleri ve tahviller düştükçe, artma eğilimi gösterir. Metal değeri korunduğu için, güvenilir olan altın, gerçek zamanlı XAU/USD grafiği ile canlı altın fiyatlarına ilişkin teknik analizlerde, yatırımcılar tarafından takip edilir.

Çeyrek Altın

Çeyrek altın; darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılır. Ön yüzünde Atatürk portresi ve etrafında yıldızlar ve defne yaprakları bulunur. Halk arasında küçük altın olarak adlandırılır.

Özellikleri arasında;

 • 22 ayar altındır.
 • Kulplu ağırlığı 1.81 gramdır.
 • Saf altın ağırlığı 1,605 gramdır.
 • Çapı 18 mm’dir.

Arka yüzünde Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi ibaresi yer alır, altın piyasası içinde sıklıkla kullanılan altın türlerinden bir tanesidir. Küçük yatırımcılara hitap eden bu altın türü, düşük bütçeli yatırımcılar için, oldukça idealdir.

Serbest Piyasada Çeyrek Altın Ne Kadardır?

Ülkemizde birçok alanda sıklıkla tercih edilen çeyrek altın, yatırım aracı olarak da sıklıkla kullanılır. 22 ayar ve 18 mm çapında olan altın, kulpsuz haliyle 1.75 gram ağırlığındadır. Yatırım için en uygun altın türüdür ve serbest piyasa üzerinden gün itibariyle alış fiyatı 751,50 ve satış fiyatı 766,40’dır. Durum itibariyle -0,04% seviyelerindedir.

Vadeli İşlem Piyasaları Nasıl İşler?

Altın günlük işlemleri; kısa vadeli fiyat hareketleri üzerinden spekülasyona yol açar. Fiziksel altın gerçekte ele alınmaz ve bunun yerine elektronik şekilde işlemler gerçekleşir. Ticaret hesabına sadece kârlar ve zararlar yansıtılır. Altın ticareti, birkaç yolla yapılabilir. İlk izlenecek yol, vadeli işlem sözleşmesi yoludur.

Vadeli işlem sözleşmesine göre;

 • Standart sözleşme için tik değeri 10 dolardır. Yani 100 ons altını temsil eder.
 • Mikro sözleşmelerde tik değeri 1 dolardır. Yani 10 ons altını temsil eder.

Gelecekte bir tarihte altın satın almak ya da satmak için yapılan sözleşmedir. Bir altın vadeli işlem sözleşmesi atın alındığında, fiziksel emtia sahibi olunduğu anlamını taşımaz. Vadeli işlem borsasında altın yalnızca 0.10 dolarlık artışlarla hareket eter. Bu artışa tik adı verilir. Vadeli işlem sözleşmesinin en küçük hareketi olarak adlandırılır.

En İyi Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Küçük çaptaki yatırımcılar için en iyi altın yatırımı seçeneği çeyrek altın, yarım altın, tam ya da gram altındır. Farklı ebatlarla alınan altınların değerleri değişebileceği gibi, en uygun ebada göre satış olanaklarının da değerlendirilmesi gerekir. Hırsızlıktan korkanlar ve fiziki altın yatırımı yapmak isteyenler için, ise altın sertifikaları bulunurken, bu sayede fiziki altın olmadan, değerli metal sahibi olunabilir.

Bunun yanında vadeli piyasada altın yatırımı da yine altına yatırım yapmak için, tercih edilecek yöntemlerden bir tanesidir. Finans deneyimli yatırımcılar, belli bir tarih öncesi belirlenmeyen miktardaki anlatını, önceden belirlenen fiyata alarak, vadeli altın yatırımı yapabilir. Altın madeni şirket hisseleri ve altın yatırım fonları da yine altın yatırımı yapmak için ideal yollardandır.

Neden Altına Yatırım Yapılmalıdır?

Tüm yatırım piyasalarında altın, güvenli bir liman olarak görülür. Altın hem hediyelik hem de yatırım aracı olarak çift yönlü kullanılır. Altın fiyatlarının sürekli olarak değişmesi, dolar bazlı fiyatlandırıldığı içindir. Dolar etkilendiğinde, altın fiyatları da etkilenir. Ancak buradaki önemli nokta, altının dolar kadar etkilenmediğidir. Düzenli olarak çeyrek altın, yarım altın, Cumhuriyet altını ya da diğer altın türlerinden alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Diğer yatırım araçlarına göre, krizlerden daha az etkilenen altın, en iyi yatırım araçlarından bir tanesidir.

Altın Fiyat Performansı Nelerden Etkilenir?

Altın çoğunlukla, belirsizlik dönemlerinde yükselir ve çoğu yatırımcı altını, güvenli bir liman olarak bilir. Altın hem döngüsel hem de döngüsel değildir. Yatırımcılar ağırlıklı olarak orta ve kısa vadeli altın fiyatı performansını etkileme eğilimindedir. Ancak uzun vadeli fiyat dinamikleri; tüketici talebine, uzun vadeli tasarruflara, merkez bankası taleplerine ve arz dinamiklerine cevap verir.

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında;

 • Para birimleri
 • Ekonomik büyüme ve piyasadaki belirsizlik
 • Fiyat momentumları ve türevlerin konumlandırılması
 • Altın talebi ve arz dinamikleri
 • Maden üretimi

Altın yatırımı yaparken çeyrek altın, tam altın, yarım altın, külçe altın, altın fonları, altın madeni hisse senetleri şeklinde alınabilir.

Altına Yatırım Yapmak İçin En İyi Zaman Nedir?

Altın, tüm dünyanın kabul ettiği ve sürekli yatırım yaptığı, en önemli emtialardan bir tanesidir. Özellikle politik ve ekonomik krizlerde altın, tüm yatırımcılar için, güvenli olmaya devam etmektedir. Bunun nedeni her politik ve ekonomik krizde ya da savaş zamanında, yatırımcıların çoğu, zenginliklerini altın sayesinde korudu. Bu yüzden yatırımcıların hemen hepsi, piyasada belirsizlikler oluşmaya başladığı zaman güvenli liman olarak, altını tercih ederler. Ancak her yatırımda avantaj olduğu kadar dezavantaj da bulunur. Fiziki altın tutmaya karşı biriyseniz, altın madenciliği hissesi almak, daha güvenli bir yol olabilir.

Ons Altın Nedir?

Değerli taş ve madenlerin fiyatları hesaplanırken, ons birim fiyatı baz alınır. Sabit birim fiyatları da ons birim fiyatı üzerinden düzenlenir. Ons sembolü OZ olarak gösterilir ve bir kütle birimi olarak kullanılır. Küresel olarak ons altın 31.10 has altın içerir. Ons altın; gram altının Türk Lirası karşılığında ne kadar olduğunu bulmak için kullanılır. Böylece gram altın fiyatı üzerinden çeyrek altın, yarım altın olarak hesaplanarak satışa sunulur.

Çeyrek Altında Gram Has Altın Ne Kadardır?

Ulusal piyasalarında 1 ons altın karşılığı 31.10 gram has altın olarak ölçülür. Çeyrek altın içinde kaç gram has altın bulunduğunu bulmak için, hesaplama yapılır. Ons altın fiyatı; 31.10’a bölünüp, dolar kuruyla çarpıldığında, has altın fiyatı bulunmuş olur. Bunun yanında, altın fiyatları değişken bir yapıya sahip olduğundan, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ons altın fiyatlarını direkt olarak etkiler. Bunun yanında piyasalar krizlerden etkilenirken, çoğu zaman altın fiyatları yukarı ivme kazanır. Bunun sebebi; altının, ticaret başladığı zamanlardan itibaren para ve değerli mal olarak kabul görmüş ve dünya üzerindeki tüm piyasalarda güvenilir liman olarak kabul edilmiştir.

Her Zaman Altına Yatırım Yapmak Avantajlı mıdır?

Altın yatırımı; ticaretin var olduğu zamandan bu yana, küresel piyasalarda her zaman güvenilir olmuştur. Fiyatlandırması dolar bazlı olsa da krizlerden, kötü ekonomiden en az etkilenen altındır. Altın ticareti yaparken; vadeli işlemler, altın paralar, altın şirketi hisseleri, altın ETF’ler, altın yatırım fonları, külçe altın, mücevher altın, çeyrek altın, tam altın, gram altın gibi çeşitli şekillerde yatırım yapılabilir.

Her yatırımın, kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunur. Altın yatırımı birçok farklı yolla yapılır ve hepsinin kendine göre güvenli yolları vardır. Ancak fiziksel altın tutmaya karşı olan yatırımcılar, bir altın madenciliği şirketinin hissesini satın alarak, daha güvenli şekilde ilerleyebilir. Enflasyona karşı, altının en iyi alternatif olduğunu düşünüyorsanız; madeni paralara, külçelere ya da mücevherlere yatırım yapmak; bu yönde düşünen yatırımcılar için, oldukça idealdir. Eğer yatırımcı olarak; ilk çıkarınız yükselen altın fiyatlarından kâr sağlamak için kaldıraç kullanmaksa, sizin için en iyi yöntem, vadeli işlem piyasasını kullanmak olacaktır. Ancak kaldıraçlı sistemlerde, varlıkla ilişkili olarak risk olduğunu da unutmamak gerekir.

728 90
Araç çubuğuna atla