Euro Kuru Ne Kadar ? | Bugün Euro Ne kadar ?
 • YARIM ALTIN
  7.859,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5629
  % 0,14
 • € EURO
  35,0146
  % 0,33
 • £ POUND
  41,4828
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4876
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3924
  % 2,99
 • BITCOIN/TL
  2123320,117
  % -1,15
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

EUR - Euro

Serbest Piyasa
Alış34,9879
Satış35,0146
( 0.33 %)
Son Güncelleme: 11:18
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 5 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Euro Kuru Ne Kadar ?

Ülkemizdeki yabancı birimlerinin genel adına döviz denir. Tüm dünyada kullanılan çok çeşitli döviz türleri vardır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan döviz türleri ise Amerikan Doları, Euro, Pound ve Yuan’dır. Bazı çok kullanılan döviz tipleri birden fazla ülkenin resmi para birimidir.

Uluslararası ticaret anlaşmaları, turistik işlemler veya yatırım işlemleri için bu döviz biçimleri birbirine dönüştürülür. Herhangi bir para biriminin çeşitli nedenlerden ötürü başka bir para birimine dönüştürülmesi işlemine döviz kuru denir. Uluslararası ticaret dilindeki ismi ise kambiyo işlemidir.

Euro (EUR) Nedir?

Euro, ilk olarak 1999 yılında piyasaya sürülen ve genellikle Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından kullanılan uluslararası bir para birimidir. Bu ülkelerdeki ekonomi politikaları, Euro Sistemi tarafından yönetilir.

Dünyada yaklaşık 340 milyon kişi her gün Euro para birimini kullanır. Dünyada en çok kullanılan para birimlerinde ikinci sıradadır. İlk sırada Amerikan Doları bulunur.

Euro kullanan ülkeler Avrupa Birliği ülkeleri ile sınırlı değildir. Avrupa Birliği’ne üye olmadığı halde Euro para birimini kullanan ülkeler de vardır.

Ülkemizde de Euro, en çok işlem gören para birimleri arasındadır. Bu durum kullanıcıların ‘Euro kuru ne kadar?’ sorusunu sıklıkla sormalarına neden olur. Euro/TL kurunun saatlik ve günlük olarak sıkı takibi yapılmalıdır.

Euro para biriminin borsadaki değeri, genellikle Almanya’nın ekonomisi ile paralel olarak ilerler. Bu durum, bazı uzmanların Euro ile ilgili eleştiriler yöneltmesine sebep olur.

Euro Para Birimini Kullanan Ülkeler

Euro, Avrupa Birliği’ne üye olan birçok ülkede resmi para birimidir. Ancak bu genellemeye uymayan ülkeler de vardır. Ayrıca Avrupa Birliği’ne üye olmadığı halde Euro para birimini kullanan ülkeler de mevcuttur.

Euro para birimini kullanan 23 ülke vardır. Bu ülkeler şunlardır: İspanya, Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Kıbrıs Rum Kesimi, Fransa, İrlanda, Letonya, Litvanya, Yunanistan, Hollanda, Lüksemburg, Portekiz, Malta, Slovakya, Slovenya, Karadağ, Kosova, Monako ve Vatikan’dır.

Euro para birimi kullanan yukarıdaki ülkelere gidecek olan turistler de genellikle ‘Euro kuru ne kadar’? sorusunu yöneltirler. Seyahat etmeden önce kurun durumunu kontrol etmek önemlidir.

Euro Kurunun Önemi

Euro, Amerikan Doları’ndan sonra dünyada en çok kullanılan ikinci para birimidir. Aynı zamanda en çok rezerv para birimleri arasında da ikinci sıradadır. Euro kuru; Euro yatırımı yapan yatırımcıları, Avrupa ülkeleri ile ticari anlaşma yapan şirketleri ve Euro para biriminde borçlanmış hükümetleri yakından ilgilendirir.

Ayrıca Avrupa’daki ülkelerde yaygın olarak resmi para birimi olması sebebiyle bu bölgedeki ülkelere gidecek olan turistler de Euro kurunun güncel durumuyla ilgilenirler. Bu nedenle ülkemizde de sık sık ‘Euro kuru ne kadar?’ sorusunun sorulduğunu duyarız.

Dünyadaki Euro Krizi

2008 yılında yaşanan küresel ekonomik kriz, Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yansıyınca; Euro kuru etkilenmiştir. Bu krizde en çok zarar gören ülkeler Yunanistan, İspanya, İtalya, Portekiz ve İrlanda olmuştur. Bazı ülkelerin ekonomik seviyelerinde ciddi düşüşler olmuş ve ülke borçları ödenememiştir. Bazı güçlü Avrupa ülkelerinde ise ekonomik büyüme oranları düşmüştür.

Arşivlere bakıldığında ekonomik krizin yaşandığı 2008 yılında Euro/TL kurunun 1.72 ile 2.21 arasında seyrettiği görülür. Ekonomik kriz, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hissedilmiştir. Bu dönemde en çok sorulan sorulardan birisi ‘Euro kuru ne kadar?’ olmuştur.

2008 yılındaki kriz, AMB ve IMF tarafından devreye sokulan kurtarma paketleri sayesinde atlatılmıştır. Ancak 2008 yılındaki bu küresel kriz büyük izler bırakmıştır.

Son 5 Yıldaki Euro/TL Grafikleri

Geçmiş dönemlerde Euro kuru ne kadar idi diye soranlar için son 5 yıldaki Euro/TL grafiklerini inceledik.

2017 yılı, Euro/TL 3.83 değeri ile başlamıştır. Bu yıl boyunca Euro kuru genellikle artış göstermiştir. Aralık 2017 yılında Euro/TL 4.55 değerindedir.

2018 yılında yaşanan siyasi gelişmeler, diğer döviz kurlarında olduğu gibi Euro/TL için de ani değişikliklere sebep olmuştur. 4.54 ile yıla başlayan kur, sürekli olarak yükselmiş ve özellikle temmuz ve ağustos aylarında son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştır. Bu dönemde Euro kuru 7.84 değerini görmüştür. Daha sonra düşüşe geçen Euro kuru, 2018 yılını 6.05 seviyesi ile kapatmıştır.

2019 yılı ise Euro kurunun çok fazla düşmediği bir yıl olmuştur. 2019’a ortalama 6.20 seviyesinden giriş yapan Euro kuru, seneyi 6.67 ile kapatmıştır.

2020 yılında da kurda beklenen düşüş gerçekleşmemiştir. 2020 yılının özellikle son çeyreğinde yükselişe geçen Euro, 5 Kasım 2020 tarihinde 10.12 değeri ile rekor kırmıştır. 2020 yılı, 9.07 değeri ile kapanmıştır.

2021 yılının Euro/TL tahminleri ise çok çeşitlidir. 2021 yılında ‘Euro kuru ne kadar?’ diye soranlar için internet sitemiz en güncel kur değerlerini sunmaktadır.

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler

Döviz kuru, ülkemizdeki ve dünyadaki bazı değişikliklerden etkilenerek iniş ve çıkışlar yaşar. Genel olarak tüm döviz kurlarını etkileyen bu faktörler şu şekildedir:

 • Arz ve talep
 • Piyasa psikolojisi
 • Enflasyon ve faiz oranları
 • Siyasi seçimler ve ülke içinde yaşanan olaylar
 • Kamu borçları
 • Sermayedeki hareketlilik

Euro Kurunu Etkileyen Faktörler

Diğer döviz kurlarında olduğu gibi Euro kurunu da etkileyen etmenler hem ulusal hem de uluslararası değişikliklerdir. Ayrıca Avrupa’nın ekonomik koşulları Euro kurunu doğrudan etkiler.

Euro kurunu etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Arz ve talep
 • Bütçe Açığı
 • Cari Açık
 • Yabancı Yatırımlar
 • Petrol ithalatı ve ihracatı

Euro Kurunun Takibinin Önemi

Tüm döviz kurları siyasi ve ekonomik gelişmelerden etkilenir. Dünyanın küreselleşmesi ile birlikte, ülkelerde yaşanan ulusal olaylar bile, tüm dünyanın ekonomisini etkileyebilir. Euro Kuru, yaşanan ani gelişmelerle saatlik ve günlük değişimlere uğrayabilir. Tüm bu nedenlerle ‘Euro kuru ne kadar?’ sorusunun cevabını öğrenmek için piyasa sürekli takip edilmelidir. Özellikle ticarette Euro para birimini kullananların, Euro yatırımcılarının ve Avrupa’ya seyahat etmeyi düşünenlerin günlük ve saatlik kur takibi şarttır.

Euro Kuru Takibi Nasıl Yapılır?

Euro kurunda sürekli takip oldukça önemlidir. ‘Euro kuru ne kadar?’ sorusunun cevabını, sitemizi canlı olarak takip ederek öğrenebilirsiniz.

Kapalicarsi.net sitemizdeki ana sayfada en üst kısımda yer alan ‘Euro’ kutucuğundan güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz. Fiyatların yanında bulunan yüzde, geçmiş dönemle kıyaslandığında Euro’nun ne kadar iniş veya çıkış yaptığını gösterir. Yukarı ok, çıkışları; aşağı ok ise inişleri simgeler.

Euro kurunun geçmiş zaman dilimlerindeki durumunu merak edenler ise sitemizdeki Euro/TRY Günlük Grafik Tablosu’na ulaşabilir. Bunun için, ‘Döviz’ menüsünden ‘Döviz kurları’ seçilmeli, açılan sayfadan Euro (EUR) tıklanmalıdır. Bu tabloya ulaşmanın diğer bir yolu ise ana sayfada yer alan Döviz listesine gelerek ‘Euro’ yazısına tıklamaktır.

Euro/TRY Günlük Grafik Tablosu, Euro para biriminin saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık değerlerini grafik halinde gösterir. Bu tablodan son 5 yılın Euro/TL kuru değerlerine kadar ulaşabilirsiniz.

Tablonun yan tarafındaki saat, tablodaki değerlerin en son güncellendiği dakikayı gösterir. Euro/TRY kuru sitemizde sürekli olarak güncellenir.

Sitemizde ayrıca Euro ve diğer döviz kurlarıyla ilgili güncel gelişmeleri içeren haberler de vardır. Alım satım işlemlerinizin kararları için bu haberlerden de faydalanabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla