İngiliz Sterlini Ne Kadar?İngiliz Sterlini Ne Kadar ?
 • YARIM ALTIN
  8.601,00
  % 0,35
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4802
  % 0,09
 • € EURO
  34,7802
  % 0,03
 • £ POUND
  40,7254
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  1991426,273
  % -3,83
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

GBP - İngiliz Sterlini

Serbest Piyasa
Alış40,4477
Satış40,7254
( 0.33 %)
Son Güncelleme: 03:03
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 5 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

İngiliz Sterlini Ne Kadar ?

Her ülkenin kendisine ait para birimi vardır. Fakat Birleşik Krallık yani İngiltere için konu biraz farklı. Avrupa ülkesi olmasına rağmen Euro yerine kendi para birimini kullandı ve en sonunda Avrupa Birliği’nden ayrılarak bölgede tek başına güçlü bir şekilde kalmayı tercih etti. Uluslararası para kodu GPB olarak geçmektedir. Sürekli yükselişte olan İngiliz Sterlini Ne Kadar? olduğunu merak ediyorsanız güncel olarak size en doğru yanıtı verecek sitemizi takip etmelisiniz.

İngiliz Sterlininin Tarihi

1694 yılında İngiltere Merkez Bankası ilk sterlin banknotlarının basılmasıyla yeni para birimi olarak günümüze kadar geldi. Matbaa ve baskının gelişmemiş olmasından dolayı banknotların üzeri el yazısı ile doldurulmuştur. Bu banknotlar uzun yıllar kullanıldı. İlk başlarda sadece 1 Sterlin ve 2 Sterlin değerindeydi ve 1855 yılına kadar gelen bu banknotlar kaldırılarak değerini, kalitesini arttıran gelişen matbaa şartlarıyla oluşturulmuş mürekkep baskı ve yeni ibareler ile hayata geçti. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yapılan sahte sterlinler İngiltere Merkez Bankası üzerinde inanılmaz etkili oldu. O günlerden büyük bir ders çıkartan İngiltere sahteciliği önlemek için birçok farklı teknik kullanmaktadır. Bu teknolojilerden bazıları floresan mürekkep ve filigran teknolojisidir. Aynı zamanda, İngiliz Sterlini baskı işleminde üç farklı baskı tekniği kullanılıyor ve seksen beş farklı mürekkep içeriyor.

İngiliz Sterlininin Özellikleri

Sterlin, İngiltere’nin bulunduğu jeopolitik konum itibariyle bölgedeki en değerli, en güçlü ve en eski para birimidir. Sembol olarak  “£” kullanılmaktadır. Sterlin uzun zamandır dünyadaki en değerli para birimlerinden olmasına rağmen yine de Avrupa Birliğinden ayrılmasıyla ciddi şekilde etkilendi. Tüm bu sorunlara rağmen, hala çok güçlü. İngiliz Sterlini Ne Kadar? soruları bunu kanıtlıyor. Öyle ki, dünyada en çok rezerve edilen para birimi ünvanına sahip, sadece Euro, Dolar ve Japon Yeni ile birlikte en çok işlem görenler arasında başı çekiyor. Aynı zamanda çok özeldir çünkü kullanım tarihinden itibaren yenilenmeyen ender para birimlerinden birisidir.

İngiliz Sterlini Neden Bu Kadar Güçlü

İngiltere, Avrupa Birliğine girdiğinde, Avrupa Birliğinin üçüncü büyük ekonomisine sahipti. Şu anda dünyanın yedinci en büyük ekonomisine sahiptir. Birleşik Krallık sınırları içerisinde en güçlü ülke konumundadır. Hizmet sektöründen elde edilen gelir ekonominin büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Ayrıca, endüstriyi geliştirmek için düz coğrafi avantajlardan yararlanarak sanayi sektöründe de ön plana çıkıyor. Birleşik Krallık, anayasal bir monarşi tarafından yönetiliyor ve bu da İngiliz Sterlin’ini istikrarlı bir para birimi yapıyor.

İngiliz Sterlinin Değişimi

İngiliz Sterlini, yedi ana para biriminden biridir. Yabancı paranın ana para birimi olabilmesi için ülke ekonomisinin krizle baş edebilmesi gerekiyor. İngiliz ekonomisi bunun için örnektir. Çünkü 1970’lerde yaşadığı krizin ekonomi üzerinde derin bir etkisi oldu. Ancak bu etkiler günümüzde görülmemektedir. Bu nedenle yatırım hızı yavaşlamadan hızlı bir şekilde sterlin yatırımı yapıldı. Güçlü olan para birimi İngiliz Sterlini Ne Kadar? sorusunu sitemizden öğrenelim ve para kazanmak için hangi yöntemler izlenmeli, gelin birlikte bakalım.

İngiliz Sterlinine Yatırım Yapmak

Bildiğiniz gibi döviz büroları, para birimlerinin sıklıkla el değiştirdiği yerlerdir. Bu nedenle, gelişen yatırım araçlarına rağmen eski yöntemle Sterlin yatırımı yapabilirsiniz. Diğer artışta olan Amerikan Doları ve Avrupa Euro’su gibi İngiliz Sterlini Ne Kadar?  gibi soruları sitemizden öğrendikten sonra yatırımınızı, isterseniz döviz bürolarında isterseniz bankalardan yapabilirsiniz. Döviz büroları bu bakımdan sınırlı işlem süresi çoğu kişi için iyi değildir ve bu nedenle bile tercih edilmemektedir. Çünkü işimiz sırasında yaşamı sürdürmek için yatırım fırsatları çok düşük. Ek olarak, elde tutulan paranın harcanması muhtemeldir ve hırsızlık riski vardır. Dolayısıyla yatırımı kısa sürede gerçekleştirmek ve parayı görmeden hesabınıza aktarmak için bankaları kullanabilirsiniz. Bankalarda elinizde bulunan para birimini İngiliz Sterlinine çevirerek hesabınıza aktarabilir, ya da döviz vadeli mevduat hesabı açarak vade süresi boyunca hem faiz hem de döviz kurunun artışıyla kısa, orta, uzun vadede kara geçebilirsiniz. İngiliz Sterlini Ne Kadar? Yatırım yapmalı mıyım? Para değerini kaybeder mi? gibi buna benzer sorularınızın yanıtını sitemizde sizler için derledik.

İngiltere ve Türkiye Ticari İlişkisi

Son on yılda Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ticaret %70’den fazla arttı. İngiltere’ye göre ihraç edilen; elektrik ve elektronik, makine, otomobil, kimya sanayii maddeleri, giyim ürünler, tekstil ve gıda gibi sektörlere ait hammaddeler öne çıkıyor. İhtial edilen ürünler arasında elektrikli olmayan makineler, otomobil ürünleri, otomobil ana ve alt sektörleri, çelik, elektronik makineler, kimya sanayii maddeleri, ilaç ürünleri bulunmaktadır. Türkiye’deki yatırımlar, İngiltere’nin yapmış olduğu küresel yatırımlar arasında büyük bir kısmı oluşturuyor. 2020’ye kadar Türkiye’deki yabancı yatırımcılar arasında, üçüncü sırayı alan İngiltere, İngiliz Sterlini ile gerçekleştiriyor. Türkiye’de bulunan İngiliz şirketlerinin ülkemize yapmış olduğu yatırım ve faaliyetlerin finansal ölçüdeki değeri toplamda 3 milyar İngiliz Sterlin olarak bilinmekte. İngiliz Sterlini Ne Kadar? bunu öğrenmek için gelişmeleri ve güncel değerlerini aktif olarak yayımlayan sitemizden öğrenebilirsiniz.

İngiliz Sterlinin Kullanıldığı Ülkeler

Sterlin İngiltere haricinde Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’da kullanılmaktadır. Para birimi Birleşik Krallık bölgesinin denizaşırı ülkeleri ve bölgelerinde kullanılabilir: Cebelitarık Adaları, St. John Adaları, Helena, Yükseliş ve Maine son olarak Falkland Adaları. Farklı ülkelerde Sterlin kullanılması, değerini yükseltmektedir. İngiliz Sterlini Ne Kadar? bilgiye ulaşabilmeniz için her gün web sitemizi takip edebilir ve haberdar olabilirsiniz.

İngiltere’de Enflasyon

İngiliz Sterlini, dünyanın en istikrarlı para birimlerinden biridir. Enflasyon bakımından Birleşik Krallık 5. sırada yer alıyor ve en büyük pay sahibi ise İngiltere. Son 5 yılda, sterlin para birimi sadece %7,22 azaldı. İngiltere’de son açıklanan enflasyon oranı verileri % 2,4’dür. Aynı zamanda, ülke nüfusunda gelir artışı enflasyon oranı ile başabaş noktasını yakalamış ve dengelemiştir. Bu sayede paranın değeri, ülkede yaşayan vatandaşların aleyhine, gider masraflarının artmayacağını söyleyebilir refah seviyesinin yüksek olduğu sonucuna varabiliriz.

Merkez Bankası ve işlevleri

İngiltere’nin para sistemini çoğu ülkede olduğu gibi Merkez Bankası tarafından düzenlenmektedir. Özel şirketler, resmi kurumlar, bankacılık gibi sektörler devletten ayrılsa da hükümete tabiidir. Gücüne güç katan İngiliz Sterlini Ne Kadar? etkileyen diğer ülke içi koşullar neler sitemizden öğrenebilirsiniz.

 1. İngiltere Merkez Bankası sabit ipotek ödemelerini düzeltti. Borç faiz oranı% 4, 5’i geçemez.
 2. Banka kredilerdeki faiz oranlarını düzenlemektedir.
 3. Başka ülkelerdeki bankaların İngiltere Merkez Bankası’nda dövizli hesapları vardır.
 4. Tüm ticari bankalar için bir bankadır. Ticari bankaların Merkez Bankası’nda hesabı olması zorunludur.
 5. Hükümet hesapları İngiltere Merkez Bankası’na açık. Tüm vergi giderleri ve diğer bütçe giderleri Merkez Bankası’ndan yapılır.

İngiltere’de Asgari Ücret

İngiltere’de asgari ücret hesaplanırken, ülkemizden farklı olarak, her ay değil, her saat hesaplanmakta. Yani saat başı ücret alınmaktadır. Ayrıca hesaplanırken çalışanın yaşına göre maaş belirlenir. Bugün dünyanın birçok ülkesinde farklı olduğu gibi, 18 yaşını doldurmuş ve üzerinde olan herkes asgari ücret rakamına göre ve çalışma saatlerine bağlı olarak maaş alabilmektedir. Asgari ücret yalnızca İngiliz Hükûmeti tarafından belirlenebilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla