Dolar Kuru Ne Kadar ?
 • YARIM ALTIN
  7.839,00
  % -0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5450
  % 0,06
 • € EURO
  34,9837
  % 0,21
 • £ POUND
  41,4557
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4852
  % -0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3771
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  2130418,630
  % -0,97
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

USD - Amerikan Doları

Serbest Piyasa
Alış32,5208
Satış32,5450
( 0.06 %)
Son Güncelleme: 09:39
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 5 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Dolar Kuru Ne Kadar ?

Uluslararası ödemelerde kullanılan yabancı para birimlerine ülkemizde döviz denir. Bir para biriminin herhangi bir para birimine dönüştürme işlemlerine de döviz kuru denir. Bu işlemin ticaretteki adı ise kambiyo işlemidir. Döviz kuru terimi genellikle ülkemizde yabancı para birimleri ile Türk lirası arasındaki dönüştürme işlemleri için kullanılır.

Dolar Nedir?

Amerikan Doları (USD), 1972 yılında yürürlüğe girmiş olan Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimidir. Günümüzde dünya üzerindeki en yaygın para birimi Amerikan Dolarıdır. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bazı ülkeler de doları resmi para birimi olarak kullanır.

Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de dolar para biriminin borsada kullanımı çok yaygındır. Bu nedenle Amerikan Doları’nın ani iniş ve çıkışlarında ‘Dolar kuru ne kadar?’ soruları artmaktadır.

Amerikan Dolarının Önemi

Amerikan Doları, Amerika Birleşik Devletleri’nin gelişmesi ve dünya arenasında yükselmesiyle beraber en güvenilir uluslararası para birimi olmuştur. Günümüzde dünya üzerinde en çok işlem gören para birimidir.

Dolar, bazı uzmanlara göre ABD’nin tüm dünyayı kontrol altında tutmasını sağlayan bir araçtır. Dolar, emtia para birimleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Birçok ülkenin ekonomik borçları dolar üzerinden işlem görür. İhracat ve ithalatta da alım satımlar genellikle dolar para birimi ile gerçekleştirilir. Tüm bu nedenlerle en çok sorulan sorular arasında ‘Dolar kuru ne kadar?yer alır.

Son 5 Yıldaki Dolar/TL Grafikleri

Son 5 yılın Dolar/TL grafikleri incelendiğinde Amerikan Dolarının Türk Lirası karşısında yüzde 150 oranında değer kazandığı görülür.

5 yıllık Dolar/TL incelemesine Ocak 2016 yılından başlayabiliriz. Dolar kurunun arşivlerine bakıldığında 31 Ocak 2016’da 1 Amerikan Doları 2.91 TL olduğunu görürüz. Bu yıl içerisinde 2.90-3.00 arasında seyreden dolar, Aralık 2016’da 3.52 seviyesini görmüştür.

2017 yılında ise Dolar/TL kurunda önemli büyük iniş ve çıkışlar olmamıştır. 2017 yılı 3.73 ile kapanmıştır.

2018 yılının başında 3.70 civarlarında olan dolar kuru, Ağustos 2018’de ani bir çıkış yaşamış ve 6.55 seviyesini görmüştür. Daha sonra iniş yaşayan dolar kuru, 2018 yılını 5.33 ile kapatmıştır.

2019 yılına 5.46 seviyesiyle başlayan dolar, yılın ortalarında yükselerek 6.04 seviyesini görmüştür. 5.95 seviyesinde ise yılı kapatmıştır.

2020 yılı ise Türk Lirası’nın Dolar karşısında çok değer kaybettiği bir yıl olmuştur. 5.87 seviyesi ile seneye giriş yapan Dolar/TL kuru, yıl içerisinde 8.51 değerini görmüş ve 7.42 ile yılı kapatmıştır.

2021 yılı, Dolar/TL kuru için 7.38 civarında başlamıştır. ‘2021 yılında Dolar kuru ne kadar?’ sorusunun yanıtını arıyorsanız sitemizden canlı takip ederek öğrenebilirsiniz.

Zayıf ve Güçlü Dolar

Zayıf ve güçlü dolar terimleri Amerikan dolarının değerini tanımlamak için kullanılır. Özellikle devlet adamları tarafından sıkça dile getirilen bu iki terim, ABD’nin siyasi gücüyle de doğrudan ilişkilidir.

Zayıf Dolar Nedir?

Zayıf Dolar, Amerikan Doları’nın diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi anlamına gelir. Dolayısıyla zayıf Dolar kuru seyrederken, Dolar ile daha önceki dönemlere göre daha az mal veya hizmet satın alınır.

Zayıf Dolar durumlarında ABD’nin ekonomik gücünün Avrupa ve diğer ülkelere karşı zayıfladığı söylenebilir. Zayıf Dolar kuru Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için de bir fırsattır.

Güçlü Dolar Nedir?

Güçlü dolar, ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini artırdığı anlamına gelir. Dolayısıyla güçlü Dolar kuru seyrederken, Dolar ile daha önceki dönemlere göre daha fazla mal veya hizmet satın alınır.

Dolar, genellikle Euro ile karşılaştırılır. Güçlü Dolar, Doların Euro karşısında değer kazandığı anlamına gelir. Güçlü Dolar, Dolar para birimiyle ticaret yapan firmaları olumsuz etkileyebilir. Ayrıca Dolar borcu yüksek devletler için ciddi ekonomik krizlere sebep olabilir.

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler

Dolar kurunu etkileyen pek çok faktör vardır. Dolar kuru, ulusal ve uluslararası birçok unsura göre iniş ve çıkışlar yaşar. Bu faktörler aşağıdaki gibidir:

 • Arz ve talep
 • Piyasa psikolojisi
 • Faiz ve enflasyon oranları
 • Siyasi seçimler ve olaylar
 • Kamu borçları
 • Sermayedeki hareketler

Dolar kuru, bu etmenlere bağlı olarak saatlik ve günlük olarak dalgalanır. ‘Dolar kuru ne kadar?’ sorusunun yanıtını bulabilmek için sürekli takip edilmesi önemlidir.

Dolar ve Petrol Fiyatları Arasındaki İlişki

Ham petrol fiyatları genellikle dolar ile ifade edilir. Dolar fiyatları ile petrol fiyatları genellikle ters ilişkilidir. Ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nin petrol üretimini artırması, petrol ve dolar ilişkisini doğrudan etkileyebilir ve Dolar ile petrol arasındaki bu ters ilişkiyi bozabilir. Tüm bu durumlar göz önüne alınarak değerlendirmeler yapılmalıdır.

Dolar ve Altın Fiyatları Arasındaki İlişki

Dolar ve altın, dünyadaki iki önemli yatırım aracıdır. Dolar ve altın fiyatları arasındaki ilişki ise genellikle zıttır. Çünkü altının birim değeri Dolar üzerinden hesaplanır ve Dolar kuru düştüğünde, yatırımcılar daha fazla altın alma eğilimi gösterir. Bu ise altın talebini artırır ve böylece Dolar ve altın fiyatları arasında ters bir ilişki oluşur. Tüm bu nedenlerle altın yatırımcıları da sık sık ‘Dolar kuru ne kadar?’ sorusunu sorarlar.

Son 3 yılın Altın/Dolar grafiği incelendiğinde 2019 yılının ortalarına kadar inişli çıkışlı bir dalgalanma görürüz. Ancak 2019 yılının ikinci yarısından itibaren altın fiyatlarında genellikle çıkış görülmüştür. Ağustos 2020’de ise Altın/Dolar kuru rekor seviyeyi görmüştür.

Altın ve Dolar arasındaki ilişkilere göre yatırım yapmak isteyenlerin, sitemizde yer alan Altın (USD/kg) Grafiği sayesinde detaylı inceleme yapmaları mümkündür.

Döviz Kuru Takibinin Önemi

Döviz kuru, ülkelerdeki politik gelişmeler ve döviz alım satım işlemleri gibi işlemlere bağlı olarak düşer veya yükselir. Bu durum, borsa işlemleri ile ilgilenen kişileri doğrudan etkiler. Ayrıca döviz ile ticaret yapanlar veya yurt dışına çıkacaklar için de önemlidir. Döviz kurunun doğru analizi için günlük ve saatlik takibi yapılması büyük önem taşır.

Dolar Kuru Takibi Nasıl Yapılır?

‘Dolar kuru ne kadar?’ diye soranlar, kapalicarsi.net sitemize girerek Amerikan Doları’nın son durumunu görebilir. Sitemizin en üst kısmında Dolar kurunun güncel alış ve satış fiyatlarının Türk Lirası cinsinden değer yer alır. Ayrıca bu fiyatlardaki artış veya düşüş yüzde olarak hesaplanmış hali ile fiyat göstergelerinin yanında bulunur.

‘Dolar kuru ne kadar?’ sorusuna yanıtları tüm zaman dilimleri için görmek için, ‘Döviz’ ve ‘Döviz Kurları’ menüsüne tıkladıktan sonra açılacak olan sayfadan ‘Amerikan Doları’ sekmesini seçebilirsiniz. Veya Döviz/TL menüsünden Dolar/TL sekmesini tıklayabilirsiniz.

Her iki işlemden herhangi biri yapıldığında USD-TRY Günlük Grafik Tablosu açılır. Bu tablo aracılığıyla Dolar kurunu canlı olarak takip edilebilir. Dolar fiyatının yanında son güncelleme saati belirtilmiştir.

Ayrıca USD-TRY Günlük Grafik Tablosu üzerinden bugün içerisindeki değerinin saatlik yansımasına da bakabilir, en düşük ve en yüksek olduğu saatleri belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte; Dolar kurunun günlük, haftalık, aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık grafiklerini inceleyebilirsiniz. Örneğin ‘İçinde bulunduğumuz yıl Dolar kuru ne kadar idi’ diye soracak olursanız grafiğin üzerindeki ‘Bu Yıl’ seçeneğini tıklayarak görebilirsiniz.

Tüm bunların yanında, dolar ile ilgili haberleri sitemizden takip ederek gelişmeleri izleyebilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla