Rus Rublesi Ne Kadar ?
 • YARIM ALTIN
  8.680,00
  % 2,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5081
  % 0,29
 • € EURO
  34,5721
  % 0,21
 • £ POUND
  40,4128
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3443
  % -0,72
 • BITCOIN/TL
  2012311,498
  % -3,50
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

RUB - Rus Rublesi

Serbest Piyasa
Alış0,3442
Satış0,3443
( -0.72 %)
Son Güncelleme: 19:22
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 5 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Rus Rublesi Ne Kadar ?

Rus Rublesi, Rusya’nın Sovyetler Birliği zamanından bu yana kullandığı para birimine verilen addır. Döviz piyasasında da Rus Rublesi olarak geçen bu para birimi RUB şeklinde gösterilmektedir. Rusya Merkez Bankası tarafından basım ve dağıtımı yapılan bu para biriminin piyasadaki konumu yüksek hacimli olmasında rağmen minör bir para birimi olarak bilinmektedir. Ekonomik olarak güçlü dünya ülkelerinden biri olan Rusya para birimi ekonomik alım gücüne göre daha düşük değere sahiptir. Ancak düşük değerli olmasına rağmen birçok kişi Rus Rublesi ne kadar olduğunu araştırarak bu alana yatırım yapmaktadır. Sizde Rus Rublesine yatırım yapmak istiyorsanız, para birimi ve döviz piyasası hakkındaki tüm bilgileri bu yazıyla öğrenebilirsiniz.

Rus Rublesi Nedir ve Rusya Ekonomisine Katkısı Nasıldır?

Rusya dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında ilk sıralarda boy göstermektedir. Hem petrol ve doğalgaz üretiminde dünya lideri olması hem de savunma sanayinde gelişmiş bir konumda olmasıyla dünya sahnesinde kendinden çokça söz ettirmektedir. Buna rağmen döviz piyasasının en düşük değerli para birimlerinden birine sahip olması nedeniyle oldukça dikkat çekmektedir. Peki, Rusya bu kadar güçlü iken Rus Rublesi neden bu kadar değersizdir?

Rus Rublesi ve Döviz Piyasasındaki Konumu

Rusya ekonomik açıdan oldukça güçlü ülkelerden bir tanesidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti gibi dünya ekonomisinde büyük yer tutan diğer ülkeler gibi adından sıklıkla söz ettirmektedir. Buna rağmen para birimi dünyanın en değersiz para birimleri arasında gösterilen Rusya, döviz piyasasında düşük bir konumdadır. Bu durumda en önemli etkenlerden bir tanesi yakın bir dönemde dağılan Sovyetler Birliği dönemindeki pazar yönelimleridir. Sovyetler Birliği döneminde, uluslararası alanda kendini pek göstermeyen ve ekonomik faaliyetlerde bulunmayan Rus Rublesi döviz piyasasında yeterince tanınmamaktadır. Diğer yandan Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile birlikte ithalat değerlerinin dengelenmesini amaçlayan bazı ekonomik hareketler, Rus Rublesinin değersizleşmesinde etkin olan bir diğer etkendir. Ancak buna rağmen, güçlü ekonomisi ile Rusya’da yatırım yapmak isteyen birçok kişi ya da yatırımcı Rus Rublesi ne kadar sorusuna cevap aramaktadır.

Rusya’nın Gösterdiği Ekonomik Gelişmeler ve Rus Rublesine Katkıları

Rusya dünyanın en büyük doğalgaz ve petrol zenginliklerine sahip olan ülkelerinden olmasına rağmen Rus Rublesinin değerinin bir türlü yükselmemesi dikkat çekmektedir. Ancak Rusya ekonomik gücü ve yeraltı kaynakları ile Rus Rublesinin düşük değerinden çok fazla etkilenmemektedir. Rusya döviz ve altın rezervleri ile en zengin ülkelerden biridir. Diğer yandan yatırım imkânlarının da oldukça yüksek olduğu Rusya birçok yatırımcı için de ilgi çeken noktalardan bir tanesidir. Bu gibi ekonomik sebepler ve gelişmişlikler ile Rusya Rublesinin piyasa değeri düşük bile olsa yatırım değeri görmektedir. Rusya’da yatırım yapmak isteyen ya da ticaret anlaşması olan pek çok kişi kar elde etmek amacıyla Rus Rublesini tercih ederek işlerinde kolaylık sağlamaktadır. Hali hazırda günümüzde de pek çok kişi Rus Rublesi ne kadar oldu? ne kadar olacak? Konusunda araştırmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla Rusya’nın ekonomik gelişmişliği Rus Rublesinin de yatırım almasını olumlu etkilemektedir.

Rus Rublesinin Gelişimi ve Rusya Merkez Bankasının Oynadığı Rol Nedir?

Rusya Merkez Bankası düşük değere sahip olan Rus Rublesinin değerini arttırmak amacıyla çeşitli politikalar üretmektedir. Özellikle elinde bulundurduğu altın ve döviz rezervlerinin gücünden yararlanarak Rusya Rublesinin piyasa değerinin artmasına katkı sağlamaktadır. Son yıllarda Rusya Merkez Bankası’nın yoğun çabaları ve izlediği politikalar ile de yatırım notu alan Rus Rublesi gün geçtikçe daha da değerlenmektedir. Dünyanın en geniş ülkelerinden biri olarak Rusya’da kullanılmasının yanı sıra Abhazya ve Kuzey Osetya gibi bölgelerde de kullanılmakta olan Rus Rublesi artan değeri ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu nedenle son yıllarda gerek yatırım gerekse de iş bağlantılarının kolay ilerlemesi amacıyla Rus Rublesi ne kadar diye aratanların sayısı da gittikçe artmaktadır.

Yıllar İçerisinde Rus Rublesinin Gösterdiği Gelişim

Rus Rublesinin her geçen artan piyasa değeri ile dikkat çeken bir para birimi haline gelmiştir. Bu durumda Rusya Merkez Bankası’nın oynadığı rol oldukça yüksektir. Özellikle yaptığı ani hamleler ile tüm gözleri de üzerine çekmektedir. Bu hamlelerden bir tanesi 2014 yılında gerçekleşen faiz artışı hamlesidir. Bir gün içerisinde faiz oranının %10,5’ten %17 oranlarına kadar çıkaran Rusya Merkez Bankası, Rus Rublesinin geçirdiği ani değer düşüklüğünü durdurmayı ve yükselişe geçmesine yardımcı olmuştur. Rusya Merkez Bankası bu adımıyla birlikte hem enflasyon riskini azaltmayı planlamış hem de Rus Rublesi değerinde artışı hedeflemiştir. Nitekim bu amacına ulaşarak Rus Rublesinin yaşadığı büyük düşüşten kurtararak değer kazanmasına yardımcı olmuştur.

En Fazla İşlev Gören Rus Rublesi Pariteleri Nelerdir?

Rus Rublesi birçok farklı para birimi ile birlikte işlev görmektedir. Bunlar arasında en çok kullanılan paritelerden ilki Amerikan dolarıdır. Döviz piyasasında USD/RUB şeklinde gösterilen bu parite ile Rus Rublesinin bazı dönemlerde yükselişe geçtiği ve değer kazandığı görülmektedir. Özellikle en çok dikkat çeken paritelerden bir tanesi de Euro ile Rus Rublesi arasında olan paritedir. Son olarak ise ülkemizdeki yatırımcı adaylarını ilgilendiren Türk Lirası ile Rus Rublesi arasında oluşan paritedir. Bu parite ile Türk lirasının kazanması ile paritelerin değer kazandığını görebilirsiniz. Bu noktada pek çok farklı açıdan iş ve yatırım yapmak isteyen kişiler Rus Rublesi ne kadar olduğunu araştırmakta ve paritelerin durumunu öğrenmek istemektedir. Sizde bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Ekonomisi ve Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Rusya dünya ekonomi sıralarında ilk başlarda yer alan ve adından oldukça söz ettiren bir ülkedir. Hem yer altı zenginlikleri hem de enerji kaynakları ile pek çok ülkeye ihracat yaparak ekonomi hacmini genişletmiştir. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olmasının yanı sıra ticari gelişmişliği ile de güçlü ekonomik yapısı olan bir ülkedir. Ancak buna rağmen ülkenin para birimi olan Rus Rublesinin düşük değeri pek çok kişi için şaşırtıcı bir bilgi olsa da Rusya için yatırım yapmayı düşünenlerin sıklıkla yatırım yaptığı bir para birimidir. Üstelik son yıllarda Rusya Merkez Bankası’nın hamleleri ile yükseliş eğilimi göstermekte ve bu nedenle birçok yatırımcı Rus Rublesi ne kadar olduğunu merak etmektedir.

Rusya ve Ticari İlişkileri

Rusya birçok ülke ile ticari ilişkiler kurarak farklı ürün ihracatları ve ithalatları yapmaktadır. Petrol ve doğalgaz bakımından zengin olduğu için bu ürünlerin ihracatını yapmaktadır. Diğer yandan Türkiye gibi tarım yönünden zengin ülkelerden tarım ve gıda gibi ihtiyaçları için ithalat yapmaktadır.

Rusya’daki Türk Yatırımları

Rusya yatırım amacıyla verdiği imkanlar ile dikkat çeken ülkelerden biridir. Bu nedenle birçok Türk firmasının Rusya’da faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Bu bağlamda ülkemizden birçok yatırımcı 10 milyar doları aşan bir yatırım hacmiyle Rusya piyasasında boy göstermektedir. Her geçen gün yatırım yapmak amaçlı Rus Rublesi ne kadar diye araştıranların sayısı da oldukça artmaktadır.

Rusya’da Yatırım Yapmak

Rusya’da yatırım yapmayı düşünen kişiler, öncelikli olarak yatırım yapılması gereken alanı seçmeleri gerekmektedir. Bu anlamda gıdadan kumaşa kadar geniş bir yelpazeye sahip yatırımcı adayları gelen talep ile de beraber tekstil alanında yatırıma yönelebilirler. Sizde Rusya’da yatırım yapmayı düşünüyorsanız ve Rus Rublesi ne kadar oldu merak ediyorsanız sitemizi kontrol edebilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla