Kanada Doları Ne Kadar ?
 • YARIM ALTIN
  8.671,00
  % 2,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5086
  % 0,29
 • € EURO
  34,5675
  % 0,19
 • £ POUND
  40,4629
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3445
  % -0,66
 • BITCOIN/TL
  2006431,634
  % -3,63
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

CAD - Kanada Doları

Serbest Piyasa
Alış23,5080
Satış23,5173
( 0.04 %)
Son Güncelleme: 19:34
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
 • BU YIL
 • 5 YILLIK

* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Kanada Doları Ne Kadar ?

Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunan eski adı ile Kanada dominyonu Anayasal monarşi ile yönetilir. Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur ve başkenti Ottawa’dır. Kanadalılar para birimi olarak Kanada doları kullanırlar. Kanada dolarının simgesi ise ABD doları ile aynı şekilde yani $ olarak simgelenir. Fakat karıştırılmaması için ise UCD kodu ile C$ şeklinde simgelenen Kanada doları ne kadardır öğrenmek için sitemizi ziyaret edin. Kanada doları analizini doğru yapabilmek adına çapraz kur olarak ABD doları baz alınması doğru olacaktır. Güçlü doğal kaynakları sayesinde kendini balıkçılık,ormancılık ve sanayinin birçok kolunda kendini göstermeyi başaran Kanada listelerde ilk sıralarda yerini almaktadır. Borsanın her alanında olduğu gibi Kanada dolarının da değişimleri ve grafikleri günün belli saatlerinde incelenmelidir.Kanada doları ne kadardır öğrenmek istiyorsanız, paritelerine ve günlük dalgalanmalarına canlı olarak sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kanada Ekonomisi

Kanada geniş yeraltı zenginliklerine sahiptir ve dünyada en fazla nikel çıkaran ülkedir. Kanada’nın zenginlikleri sadece yeraltı madenleri değil aynı zamanda verimli toprakları ormanlık alanları ve çok zengin Balıkçılık sahalarına sahiptir; bundan kaynaklı olarak sanayisinde gerekli tüm maddeleri neredeyse kendi kendine karşılayabilmektedir. Zengin toprakları ve ikliminden kaynaklı olarak en çok buğday yetiştiren ülkeler arasındadır. Hatta buğday ihracatında ABD ile kıyaslandığında hemen arkasından gelir. Sayıya vurulduğunda Dünya üzerinde gelişmiş ekonomiye sahip olan ülkeler arasında 11’inci sıradadır. Ülke geneline bakıldığında izledikleri karma ekonomik model sayesinde gelir dengesizliği Neredeyse hiç yok denilebilir. Kanada vatandaşlarının yaşam koşullarına oldukça dikkat etmektedir bundan kaynaklı olarak sağlık ve eğitim hizmetlerini ücretsiz sağlayarak birçok ülkeye örnek oluşturmaktadır. Sana daha birçok yönden çok zengin bir ülke olduğu için ihracat konusunda listelerin başında kolaylıkla yer sahibi olabilmektedir. İkliminden doğasına kadar madenlerinden gölleri ne kadar birçok konuda çeşitlilik gösterdiği için ekonomi olarak oldukça refah bir ülke denilebilir. Sanayisi, ormancılık sanayisi ve ve balıkçılık ile dünyaya kendine çok kez kanıtlamıştır.

Ormancılık

Topraklarının neredeyse yarısını kaplayan ormanlar sayesinde Kanada için orman sanayisi çok önemlidir. Gücünün çok düşük bir oranı ormancılık sanayisinde çalışmasına rağmen ihracata olan katkısı çok büyüktür. Gazete kağıdı üretimi olarak Kanada yılda 10 milyon tondan fazla üreterek dünya imalatının yarısını tek başına karşılamaktadır. İmalatın çok büyük bir kısmı ise ABD’ye ihraç edilmektedir.

Balıkçılık

Kanada’nın her iki yanında okyanuslarla çevrili olması ve Kanada’nın içinde bir sürü büyük göl bulundurması sebebiyle balıkçılık kanadalılar için çok önemli bir ihraç kaynağıdır. Sularından çok önemli ve değerli balıkları çıkartan Kanada balık ihracatı konusunda ilk sıralarda yer alan Japonya Norveç’ten sonra üç sırayı almaya hak kazanmıştır.

Sanayi

Kanada nüfus artışından kaynaklı olarak ülkedeki yeterli işgücünü sağlayabilmektedir kendi bünyesinde bulundurduğu kaynaklardan yararlanarak ve dışarıya sermaye akışı sağlayarak dünyanın büyük sanayi güçlerinden olduğu söylenebilir. Kanada’nın sanayisi, iş gücü, ham maddeleri, verimli toprakları göz önünde bulundurulduğunda dünyadaki Ticaret ülkeleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Sanayinin birçok kolunda gelişen ve neredeyse öncü sayılabilecek olan Kanada ilaç sanayisi gibi noktalarda da adından söz ettirmeyi başarıyor. ABD, Meksika ve Kanada arasında yapılan ve geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren anlaşma sayesinde yeni dönemde üye ülkeler için yeni ticaret kapılarının açılacağı ve yeni,büyük iş imkanlarının doğacağı öngörülmektedir. En önemli amaçlarından biri ise orta sınıfın kalkınması ve yeni iş olanakları sağlanması amacı ile imzalanmış olan bu anlaşma sonucunda ileriki günlerde neler olacağını sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Ticaret Ortakları

Ticaret’teki önemli yarı sayesinde 30 Kasım 2018 tarihinde imzalanan ABD Meksika Kanada anlaşması ile Kanada ABD, Çin ve Meksika’nın Ticaret ortağı olmuştur. Para birimi olarak Kanada doları kullanılmaktadır. Bu sayede USMCA Kuzey Amerika hakkındaki orta sınıf güçlendirilerek Kanada’nın Ticaret ekonomi ve sanayideki başarısı ile yeni iş imkanları oluşturulacağı düşünülmüştü . Öncesinde NAFTA anlaşması söz konusuyken çok kez kaldırılmak istenmiş hatta uzun pazarlıklar sonucunda çok sert değişimlere uğrayan NAFTA,ABD, Meksika ve Kanada anlaşması sayesinde ortadan kalkarak yerini USMC’ya bırakmıştır. USMCA’nın amacı yeni yüzyılda üye ülkeler adına ekonomik olarak büyük kazançlar sağlayıp yeni kapılar açmasını sağlamaktır. NAFTA da üye ülkelerin onaylamadığı maddeler değiştirilerek USMCA da daha makul bir anlaşma ortamı yaratılmaya çalışılmıştır. Bunun sonucunda iş olanakları artacak, yeni ithalat ve ihracat sahaları yaratılacak ve destekler sayesinde orta sınıf için bir ekonomik kalkınma sağlanacaktır.

USMCA

Geçtiğimiz günlerde ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo’nun Yaptığı açıklamaya göre USMCA yürürlüğe girdi. Peki bu anlaşma ne sağlayacak? Bu anlaşmanın 21 yüzyıl için görülmemiş bir Ekonomik büyüme sağlayacağı düşünülüyor. Bu sayede anlaşmayı sağlayan ülkeler arasında yeni iş imkanları yaratılacağı, ekonomik büyüme sağlanacağı ve yeni rekabetçi bölgeler olacağı öngörülüyor. Ekonomik kalkınma için genel olarak ABD’nin Kuzey kısmını hedef alan anlaşma ile aynı zamanda daha fazla üretim ve iş gücü doğması hedeflenmektedir. Yeni iş alanları ve iş gücü sayesinde daha kaliteli ve hızlı üretim beraberinde yeni iş sahaları getirmiş olacak.

NAFTA Yerini USMCA’ya Bıraktı

Önceki yıllar içerisinde hep NAFTA’nın değiştirileceği söylense de nihayetinde bir buçuk yıl süren toplantıların ardından ciddi değişiklikler yaşamıştı.

ABD, Meksika Kanada kendi aralarında anlaşmaya vararak gelecekteki Ticaret yollarını açıp anlaşmanın içinde yer alan devletlerin orta sınıf halkının daha da rahatlaması için ve genel olarak Yeni ticaret kapıları açılması ve daha güçlü bir ekonomi sağlanması için NAFTA nın yerine USMCA geldi.

USMCA VE NAFTA Arasındaki Fark

Üye ülkeler arasında sıfır gümrük vergisi uygulanmak isteniyor.

 • Süt ürünleri.
 • Fikri mülkiyet hakları.
 • Geçerlilik süresi.

Tüm bunları ilgilendiren dört temel fark bulunuyor. Yeni antlaşma ile getirilen kurallara göre otomobil ticareti için ülkeler arasında sıfır gümrük vergisi uygulanmak isteniyor. Bunun için de belli başlı şarkılar öne sürülüyor.

Kanada Doları Hakkında

Para birimi olarak Kanada Doları kullanılmaktadır. $ işareti ile gösterilir veya karışmaması için kimi zaman C$ şeklinde ifade edilir. Uluslararası kodu CAD olan Kanada doları, 100 sentten oluşmaktadır. 1 Kanada Doları’nını ne kadar olduğunu öğrenmek için sitemizi sık sık ziyaret etmeyi unutmayınız. Kanada dolarının günlük haftalık aylık ve yıllık olarak sitemizi takip ederek Kanada doları ne kadardır öğrenebilirsiniz. Gelişmeler gün içerisinde sıkça takip etmeli ve yeni pariteler buna göre analiz edilmelidir. Yine sitemizde canlı olarak anlık tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz. Kanada’da ihracat ABD İthalat %56’sı ile yapıldığından kaynaklı olarak Kanada doları hakkında doğru Parite için çapraz kur olarak Amerikan doları baz alınmalıdır.

Metal Paralar

Kanada’da kullanılan metal para çeşitlerini büyükten küçüğe olarak sıralamak gerekirse aşağıdaki gibi olacaktır.

En küçük para birimi 1 cent’tir.

Ardından 5 cent,

 • 10 cent
 • 25 cent
 • 1 dolar.
 • 2 dolar lise metal paraların en büyüğüdür.

Banknotlar

Kanada’da kullanılan banknotları küçükten büyüğe olarak sıraladığımızda ilk olarak;

 • 5 dolar gelmekte gelmektedir.
 • 10 dolar.
 • 20 dolar.
 • 50 dolar.

Son olarak ise en büyük banknot olarak 100 dolar gelmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla