Doların Seyri Karışık | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.887,00
  % 1,69
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8271
  % 0,06
 • € EURO
  35,1190
  % -0,08
 • £ POUND
  41,5392
  % -0,12
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3725
  % 0,66
 • BITCOIN/TL
  2185714,133
  % 1,10
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Doların Seyri Karışık

Doların Seyri Karışık
728 90

Dolar ve TL arasında yaşanan durumlar her geçen gün daha farklı bir hal almaya devam ediyor. Bu sabah da aynı durum söz konusu olmaya başları. Sabah dolar 5.73 civarında piyasalarda alıcı bulurken bir kaç saat sonra euro 6,43 seviyelerine kadar çıktı. Bunlardan etkilenen sterlin ise 7.14 seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. Şuan için küçük bir dengelenme söz konusu olmasına karşılık dünden beri yaşanan dengesizlik sorunu piyasalarda geniş bir şekilde yer buldu.

Başlıklar

Dünden Devam Eden Denge Sorunu

Dün sabahtan itibaren piyasalar dolar kuru karşısındaki durumla alakalı olumsuz bir tablo çizmezken alımların artması da söz konusu olmaya başladı. Bundan dolayı dün 5.68 seviyesinde sabitlenen dolar kuru alıcıların daha fazla işlem yapmasına neden olurken dünden gelen talepler bugün doların piyasaya daha yüksek bir rakam ile başlamasına neden oldu. Önceki gün meydana gelen dalgalanma ve alımlardaki artış sonucunda günü 5.73 seviyesinde kapattı. Bugün ise başlangıç seviyesinde aynı rakamları korumasına karşılık taleplerin kırılması söz konusu olduğundan dalgalanmaların durulması da beklentiler arasına girdi.

300 250 4

Dün ve bugün meydana gelen rakamların değerlendirilmesinin sonucu olarak dolar ve euro yüzdelik dilimde %0.1 oranında artış ile bir yükseliş yalamış oldu. Aynı şekilde dolar ve sterlinde de söz konusu olan yükseliş %0.1 oranında yatay olarak hesaplandı.

Piyasa Analizcileri Açıklama Yaptı

Dolar ve euro kurunda dalgalanmaların olmasının arkasında yatan bir kaç neden ise piyasa analizcileri tarafından paylaşıldı. Bugün yurt içi ve yurtdışı ticaret endekslerinin takip edileceğini bildirdiler. İngiltere’de söz konusu olan dış ticaret dengelerinin de aynı şekilde dolar kuru üzerinden incelenmesi gereken etmenlerden olduğu konusunda fikirler oluştu. ABD Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılacak olan kongre açıklamalarının da dolar üzerinde fazlasıyla etkili olacağı konuşulan olaylar arasında çoktan kendine yer edindi. FED tarafından haziran ayına ait aylık raporların açıklanması da aynı şekilde piyasalar üzerinden fazlasıyla etkili olacağa benziyor.

Ek olarak genelde Türkiye ve ABD arasında yaşanan sorunların da dolar kuru üzerinde etkili olduğu bilindiğinden dolayı bu kez gündemde yer alan Doğu Akdeniz sondaj konusunun da aynı şekilde kuru etkileyeceğinden endişe duyuluyor. ABD Dışişleri tarafından yapılan açıklamalar bu sondaj işlemi hakkında endişe duydukları yönünde olmuştu. Konu ile alakalı atılacak adımlar veya yapılacak olan yorumlar ise henüz ortaya çıkmadı. Bu durum da dolar kuru üzerinde etkili şekilde yükselişe veya olumsuz hava olması halinde tırmanışa geçilmesi şeklinde yorumlanıyor. Bunun için bu konuyla alakalı yapılacak olan yorumlar da dolar kurunu etkilemesi açısından merakla bekleniyor.

Doların dünden beri yaşadığı rakamların dengelenmekten öte olacak şekilde bir direniş gösterdiğini belirten analistler bu rakamın altında olmasının önemli olduğunu dile getirdiler. Doların 5.73 seviyesine direnç gösterdiğinin de kesinleşmesi ile dengelenecek rakamın ortalama 5.68 civarında olması bekleniyor. Beklenen raporlar ve gelişmeler ile daha ılıman bir durumun ortaya çıkması doların direniş rakamlarının altına düşmesine imkan sağlayacağından dolayı piyasalar ve analizciler açıklanacak olan durumlar ile beklenen raporların yankılarının piyasaya nasıl yansıyacağını merak ederek günün sonunu beklemeye başladılar.

Türkiye ile ABD arasında her geçen gün daha da tırmanan çeşitli konuların dolar üzerinde etkili olması ve piyasanın da bu nedenden dolayı dalgalanması zor zamanlar anlamına geldiğinden dolayı piyasalar temkinli şekilde hareket etmeye çalışıyor. Analizciler ise bu beklentilerin güvenli sularda gezmek anlamına gelmesinden dolayı beklemenin şuan için yatırımcıyı korumak adına uygun karar olduğunu söylüyor.

728 90
Araç çubuğuna atla