Sınırlı Sayıda Üretilen Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.837,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5287
  % 0,03
 • € EURO
  34,9705
  % 0,19
 • £ POUND
  41,4634
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,4829
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  2130418,256
  % -0,97
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Sınırlı Sayıda Üretilen Kripto Paralar

Sınırlı Sayıda Üretilen Kripto Paralar
728 90

Kripto para birimlerinin üretimi, sınırlı ya da sınırsız olarak yer edinir. Sınırlı sayıda üretimi yapılan Kripto para birimlerinin kullanımı da, kişiler için belirli matematiksel işlemleri gerektirir. Sınırlı sayıda üretilen Kripto paralar hangileridir? 

Başlıklar

Kripto Para Birimleri Ne Kadar Ve Nasıl Üretilir?

Kripto para birimi, 2009 yılında hayatımıza giren sanal paradır. 2009 yılında Bitcoin ile birlikte Kripto para ile tanışmamız, günümüze kadar yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kripto para birimlerinin üretimleri, sınırlı ya da sınırsız olarak değişkenlik gösterir. Fakat sınırlı sayıda üretilen Kripto paralar içerisinde, genel olarak Bitcoin yer edilir. Çünkü bitcoin’in altyapısı ele alındığı takdirde, 21 milyon üretilmiştir ve tasarımı da bu şekilde gerçekleşmiştir. Bitcoin’in sınırlı sayıda üretilmesinden dolayı, farklı Kripto paralar alternatif olarak çıkmıştır. Böylelikle de Kripto para birimi piyasasındaki farklı para birimleri, artış göstermeye başlamıştır. Para birimlerinin belirli bir kısmı, madencilik adı altında yani oldukça zorlu matematiksel işlemlerin, yazılımı ile birlikte üretilir. Bazı para birimlerinin, madenciliği yapılmıyor. Yani zorlu matematiksel işlemleri, içerisinde bulunduruyor. Bu sebepten dolayı sınırlı sayıda üretilmektedir. Kripto paralar, günümüzde dijital ortamda kullanıldığı gerekçesiyle genel olarak sıcak cüzdanlarda ya da internet erişiminin olmadığı alanlar için soğuk cüzdanlarda, yani diğer bilinen ismiyle donanım aygıtlarında muhafaza ediliyor. Böylelikle işlem yapıldığı esnada sınırlı sayıda üretilen Kripto paralar, rahatlıkla kullanılabilir.

300 250 4

Sabit Sayıda Kripto Para Üretmek Piyasa İçin İyi Mi?

Dünya çapında sınırlı sayıda üretilen Kripto paralar arasında yer edilen Bitcoin, 21 milyon üretilmiştir. Bu durum Kripto para birimleri içerisinde, sınırlı sayıda üretildiğini belirtir. Bu miktardan daha fazla üretim, Bitcoin açısından geçerli değildir. Böylelikle, üretimi yapıldıkça yavaşlama sağlayan Kripto para birimi Bitcoin için yeni bir dolaşıma girmesi açısından da, düşüşe geçtiğini gösterir.

 • Yani bunu şöyle açıklamam gerekirse,  Bitcoin 21 milyon adet üretim yapmıştır. Bu üretimin yeniden dolaşım sağlaması için uzunca bir yıl geçmesi gerekir. Bu durumda da, sisteminin dolaşıma girmesi Bitcoin sayısının da düşüşü geçmesini sağlar.
 • Bitcoin açısından göz önüne alındığı takdirde, ürettikçe üretiminin yavaşladığını ve tekrardan yeni bir dolaşımının, 2140 yılında gerçekleşeceğini ortaya çıkarır.
 • Bana göre sınırlı sayıda üretim yapmak, Kripto paralar için çok da iyi bir anlama gelmez. Bu durum Kripto paralar için dijital kıtlığa, neden olur. Yani ne kadar talebe göre bir üretim gerçekleşirse, bu düzeyde fiyat artışı olur.
 • Fakat sınırlı sayıda bir üretim yapılırsa tekrardan dolaşımın yapılması için dijital kıtlık ortaya çıkar ve bu da Bitcoin para biriminin düşüşe geçmesi ortaya çıkarır.

Genel olarak, Kripto para birimlerinin piyasasındaki yorumcuların ve eleştirmenlerin de düşüncelerine göre sürekli olarak sınırlı üretim talep edenlerin, bu arzusunun ters teptiği de düşünülür. Matematiksel olarak ele alındığı takdirde bu durum, üretim yapan projenin de zamanla, kendisini yitirmesine sebep gösterir.

Sınırlı Sayıda Üretilen Kripto Paraların Dezavantajı

Kripto paraların üretim projeleri, sınırlı ya da sınırsız olarak farklılık gösterir. Sınırlı sayıda üretilen Kripto paralar, genel olarak bakıldığı takdirde üretilen dijital varlık bittikten sonra dolaşımına geçer. Fakat sınırsız Kripto paralar, sürekli olarak dolaşım durumdadır. Yani tüketicinin belirli bir sınırda Kripto paraya sahip olması gibi bir durum, söz konusu değildir. Fakat sınırlı sayılarda üretilen Kripto paralar, üretim bittikten sonra dolaşım sağlar. Bu durumda da, Kripto paraların fiyat artışının düşüşe geçmesini sağlar. Özellikle Bitcoin’in de içerisinde yer edilen Kripto paraların sınırlı bir şekilde üretilmesi, dijital dünyada bakıldığı takdirde dijital kıtlık olarak ele alınır. Aynı şekilde Ethereum,  Kripto para biriminin de genel olarak üst bir limiti bulunmaz. Yani her yıl düzenli bir şekilde belirli bir miktar, Kripto para birimine aktarılır. Limit olmamasından kaynaklanan durum Ethereum Kripto parasının, enflasyona tabi tutulmasını sağlar. Yani her yıl yeni dolaşımların girmesi ile birlikte bulundurduğu oranı da düşüşe geçer. Kripto para piyasası, değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenlik paraların sınırlı ya da sınırsız üretimine de etki eder. Bu sebeple sınırlı üretim çoğu zaman risk olsa da, istisnai durumlarda para birimi için ters bir etkide oluşturabilir.

Sınırlı Sayıda Üretilen Kripto Para Birimi: Bitcoin

Kripto para birimleri içerisinde en popüler para birimi Bitcoin’dir. Bitcoin oldukça büyük şirketlerin ödeme aracı olarak da yer edilir. Bu büyük şirketler içerisinde Microsoft da bulunur. Bitcoin en yüksek Kripto para olması ile birlikte üretimi yalnızca 21 milyon adet ile sınırlıdır. Bu üretimin belirli yatırımcılar tarafından artış göstermesi, bekleniyor. Aynı zamanda birçok yatırımcının da favorisi olarak bulunan Bitcoin üretiminin sınırlı olması, fiyatının da düşüşe geçtiğini gösterir. Bu durumda da istenilen düzeyde bir kazanç gerçekleşmez. Sınırlı Kripto paralar içerisinde diğer para birimleri bulunduğu gibi özellikle Bitcoin’in yer edinmesinin, yatırımcılar tarafından dikkat çeken bir durum haline geldiğini söylemem de mümkün!

728 90
Araç çubuğuna atla