Kripto Paraların Enflasyon Oranları İle Bağlantısı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.139,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1917
  % 0,10
 • € EURO
  35,0115
  % 0,03
 • £ POUND
  40,9750
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4482
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  2253712,697
  % -1,94
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Kripto Paraların Enflasyon Oranları İle Bağlantısı

Kripto Paraların Enflasyon Oranları İle Bağlantısı
728 90

Verilere göre kripto para sıkıntılı ekonomilerde bir sigorta görevi üstlenemez. Kripto paraları ekonomik kurtarıcı olarak görenlerin düşüncelerine yapılan bu tespit tam ters düşmektedir.

Başlıklar

Krizi Atlatmaya Yardımcı Olmaz

Enflasyon ile mücadele edebilmek için birkaç ülke tarafından kripto para birimleri benimsendi. Kripto parayı destekleyenler Venezuela başta olmak üzere bu tür ülkelere örnek göstererek kriz dönemlerinde kripto paralar ile merkez bankalarının yaptırımlarından nasıl kurtulunacağına dair dikkat çekiyor.

300 250 4

Yapılan araştırmalar hiçbir kripto para biriminin hiçbir ülkenin ekonomik krizi atlatmasına yardım edemeyeceğini ortaya koymaktadır. Birçok kripto para gelişigüzel arz artışından dolayı alım gücünün azalmasına neden olmaktadır.

1 yıllık süre baz alındığında birçok kripto paranın hayal kırıklığına neden olduğu gözlemlenir. Verilere göre kripto paralar büyük ekonomilerin enflasyon oranlarına göre geride kalmaktadır.

Bundan dolayı bir kripto para biriminin kötü giden bir ekonomiyi kurtarması mümkün değildir. Kripto para birimleri son zamanlarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ana akım medya tarafından yerini bulmaya başladı. Yazarlar kripto paranın ne olduğundan ve hangi amaçla ve çizilen bahsetmeye başladı.

Enflasyonist Varlıklar Değildir

Kripto paraların büyük bir bölümü sınırlı yapı ile kurgulanır. Kesinlikle verilen sayının üzerinde piyasada bulunan bu yapılarından dolayı deflasyonist oldukları bilinir.

Piyasada paranın arz miktarı ile satın alınan mal ya da hizmet arasındaki oransal farklılığının önemli ölçüde artması sonucu mal ve hizmet fiyatlarının yükselirken para değerinin düşmesini ifade eden terim enflasyondur.

Enflasyonun paranın arzı ya da mal ve hizmet fiyatlarındaki artış mı olduğu tartışılmaktadır bu tartışmalardan hareket ile kripto paraların enflasyonist olup olmadığına dair farklı değerlendirmeler bulunmaktadır.

Ancak klasik anlamda kripto para birimleri enflasyonist varlıklar değildir. Enflasyonun birçok etkisi bulunmaktadır;

 • Tüketicilerin alım gücü zayıflar
 • Sabit ve dar gelirli aileleri olumsuz etkiler
 • Türk Lirası döviz karşısında değer kaybeder
 • Değer kaybından dolayı borcu olanlar ödemede güçlük yaşar
 • Yoksulluk ve gelir dağılımına bağlı olarak işsizlik oranı artar
 • Gelir seviyesi yüksek olan daha zengin geçirme güçlüğü yaşayan ise daha yoksun hale gelir
 • Yatırımcı risk almaktan uzaklaşır
 • Yatırımcı faiz gelirini tercih eder bundan dolayı faiz oranları yükselerek yatırımlar azalır
 • Fiyat artışında yaşanan dengesizlikten dolayı piyasalar belirsiz bir hale gelir
 • Türk lirasının değersizleşmesi sonucu tasarruf hacmi daralarak tüketimi artar.

Enflasyonist Para Ekonomisi

Enflasyon oranı belli bir zaman aralığında fiyat düzeylerinin değişim hızını verilen isimdir. Fiyatların genel seviyesindeki değişim oranını hesaplamak için kullanılır.

Kripto para birimlerinin hemen hepsi birbirine benzeyen özellikler taşır, merkeziyetinin olmaması ve gerçek dünyada bir varlığa bağlı olmadan izinsiz dolaşımları aynıdır.

Birbirlerinden büyük ölçüde farklı olduğu yerler para politikalarından kaynaklı eksiklikleridir. Merkez Bankası’nın para politikasında atacağı adımları enflasyon oranları doğrudan etkileyebilecek için kurlar üzerinde de oldukça fazla etkiye sahiptir.

Merkez Bankası’nın faiz oranları üzerinde yapacak olduğu değişiklikler enflasyon oranları için öncü göstergedir. Enflasyon genel olarak fiziksel paranın satın alma gücündeki genel düşüş nedeniyle ortaya çıkar.

Enflasyonist para ekonomisi;

 • Sıfır faiz oranları
 • Negatif faiz oranları
 • Dolaşımdaki para odaklıdır.

Enflasyona Karşı Bir Koruma

Birçok insan kripto paraların enflasyona karşı bir koruma olduğunu düşünmektedir. Oysa parasal arzın artması ile birlikte enflasyon oranlarındaki artışa karşı bir düşünce olarak kripto paralar ortaya çıkmıştır.

Üretim miktarı belli olan ve talebe karşı daha az oranda üretilen kripto paralar enflasyonist değildir. Kripto para birimi değerini dijital odaklı dünya ekonomisinde potansiyel bir değişim varlığı olarak kullanılmasından dolayı alır.

Buna rağmen yine de kripto varlıklar reel para birimleri ile ölçülmektedir. Son yıllarda artan enflasyondan etkilenen dolar dolaylı şekilde kripto para değerini olumsuz etkilemektedir.

Küresel ölçüde bilinirliği ve kabulünün artması sayesinde kripto paraların itibarı ve değeri artar ve fiyat değişimleri ile dikkat çeker. Enflasyonun genellikle paranın arzı ile alakalı mı yoksa mal ve hizmet fiyatlarındaki artış ile mi alakalı olduğu yönündeki tartışmalar sürmektedir.

Dolayısıyla kripto paralar ve enflasyon arasındaki bağlantı ile ilgili farklı görüşler ortaya çıkmaktadır.

Hiper Enflasyona Dönüşme Riski

Kimilerine göre kripto para bir maldır kimine göre ise paradır, sonuç olarak bu tartışmalar kripto paranın tek başına bir enflasyonist olmadığını ortaya koymaktadır.

Para biriminin etkisi ile bir oran oluşturduğu görülmektedir, global para politikaları hiper genişletici eylemler alır. Bence ilerleyen süreçte bol paranın hiper enflasyona dönüşme riski yüksektir.

Bundan dolayı paranın değerini sorgulandığı dönemlerde kripto para birimlerine olan ilgi her geçen gün artmaktadır. İnsanlar sahip olduğu varlığın değeri düşen ve enflasyona uğrayan para birimlerinde tutmak istemez.

Bu durum kripto para biriminin dolaşıma daha fazla sokulmasına ve dolayısıyla enflasyon oranında daha artmasına neden olur.

Parasını ve varlığın alım gücü bu eylemden dolayı olumsuz etkilendiğinden yatırımcılar ve varlık sahipleri artan kripto para birimini yatırım yapma eğilimi göstermektedir. Hükümetlerin bu konuda atacağı adım büyük önem taşımaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla