Kripto Paralar Arasındaki Farklar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.614,00
  % 0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4992
  % 0,13
 • € EURO
  34,8852
  % 0,31
 • £ POUND
  40,5578
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3453
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  1998071,556
  % -4,09
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Kripto Paralar Arasındaki Farklar

Kripto Paralar Arasındaki Farklar
728 90

Serbest piyasa olarak dijital platformlar üzerinden başlatılmış olan Kripto paralar arasındaki farklar, yatırım alanları ve işlem hacmine göre değişir. Çevrimiçi ağlar üzerinden finansal işlemler yapılarak, kriptografik işlemler sonucunda takas ve değişim yapılmaktadır.

Başlıklar

Kripto Para Ve Dijital Para Arasındaki Fark Nedir?

Döviz ve borsa kelimelerine sık rastladığımız para piyasasında, kripto para serbest bir piyasa üzerinden yönetilmesiyle internet bankacılığından çok ayrı bir alana tekabül etmektedir. Öncelikle günlük hayatta kullandığımız bir para birimi değil, uluslararası para birimleri ve döviz kurlarıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Dijital para, gerçek parayla satın alınan bankaların da dahil olduğu ‘’Merkez bankasına’’ bağlı bir işletimdir.

300 250 4

Kripto para nedir; Kripto tamamen sanal madencilikle, internet üzerinden herhangi bir merkezi alana bağlı olmadan, bilişim alt yapılarına bağlı olmasıdır. Binlerce ve milyonlarca küçük sunucu üzerinden tutulmakta olan kripto paralar arasındaki farklar, işlem hacmi ve piyasadaki popülerliği üzerinden değişmektedir. Elektronik para banka hesaplarında bulunabilir ancak kripto para banka hesaplarına henüz yatırılmamakta, merkez bankası üzerinden takip edilmemektedir.

Kripto Paralar Arasındaki Farklar Nasıl Belirlenir?

Kripto paralar arasındaki farklar, işlem hacmi ve piyasa değeri üzerinden değişmektedir. Farkları oluşturan, internet ağları üzerinden bilişim sunucularına bağlı oluşturulan madencilik değeridir. Anonim şirketler veya kişiler tarafından piyasaya sürülebilen, serbest bir döviz kuruna sahiptir. Örneğin günlük hayatta kullandığımız paralar, merkez bankasının bastığı para oranı ve arz talep ilişkisiyle doğrudan bağlantılıdır. Ancak kripto para borsası, kişilerin yatırım alanlarına göre değişiklik gösterir. Yeni bir para biriminin çıkması, savaş, toplumsal krizler ve benzeri durumlar kripto paranın artışını veya düşüşünü etkilemez.

Kripto paranın artış ve düşünü etkileyen tek durum yatırımcıların nereye yöneldiği ve yöneleceğine bağlıdır. Arz ve talep koşullarıyla doğrudan bağlantılı olan kripto para, yatırımcıların ve alıcıların arasındaki dolaşımdan kaynaklanan bir durumda farkları ortaya koyar. Ne kadar şok bir kripto para birimine yönelim varsa, o para biriminin değeri de artar.

Dijital Kripto Para Değerleri Nasıl Değişir?

Dijital kripto para nedir; öncellikle dijital para ile kripto para arasındaki farklar olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. Dijital para gerçek paranın internet bankacılığı üzerinden yayılmasıdır. Gerçekte banknot olarak basılmada da merkez bankasına bağlı şekilde kullanımı bulunur. Kripto para bu süreçte tamamen internet üzerinden ağlar ve bilişim sistemlerine bağlı olarak piyasaya sürülmüş değerler üzerinden analiz edilmektedir. Örneğin Bitcoin para birimi, bankaya yatırılmaz.

Bitcoin nedir; En kolay anlatımıyla Satoshi Nakamoto tarafından uçtan uça elektronik ödeme sistemi üzerinden geliştirilmiş bir yazılımdır. Üçüncü şahısların müdahalesine karşın korumalı kripto para olarak 2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma başlanmıştır. Binlerce dolara kadar yükselen bir para birimi olarak, blok üretim süersi 10 dakikadır.

Kripto Paralar Arasındaki Farkları Ne Belirler?

Bilişim sistemleriyle doğrudan bağlantılı olan kripto paralar arasındaki farklar, piyasa değeri ve işlem hacmi üzerinden değerlendirilmektedir. Ne kadar çok algoritma ve blackchain var ise alt ve üst türleri de o kadar çok değişmektedir. Bitcoin, Ethereum, Rappi, Bitcoin crush seçenekleri bulunmaktadır.

 • Piyasadaki popülerliğine göre değişiklik göstermektedir.
 • Arz ve talep ilişkisine göre oranları değişmektedir.
 • Ağ bağlantıları ve adres paylaşımlarına göre farklılıklar vardır.
 • Yazılımlarına ve etkin alanlarına göre farkları ortaya çıkmaktadır.
 • Değerlerini belirleyen kıstaslar aynı olmakla birlikte, değerlerinin artması ve düşmesi kendi para birimlerinde ayrılıkların olmasına neden olur.
 • USD, TL ve Euro değerlerine göre işlem hacimleri de farklılık gösterebilmektedir.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsası, bitcoin, litecoin ve ethereum gibi para birimlerinin bir araya gelerek serbest piyasa üzerinden alım ve satım seçeneklerinin değerlendirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Merkez bankasına bağlı olmadan alıcı ve satıcıların arz talep ilişkisi üzerine yazılımların yer aldığı bir programlamayla değerler analiz edilir. Alıcı ve satıcıların beklentilerinin kesiştiği noktalarda fiyat endeksi devreye girmektedir.

Kripto parayı belirli bir fiyat üzerinden borsa alanına yansıtırken, amaç her zaman fiyatı yukarı çekmektir. Böylece alıcılar satışlarından kar ederek, daha çok para kazanmaya başlar. Döviz kurlarıyla aynı ilerlerken, serbest piyasa olduğu için siyaset ve politik durumlar kripto paraların değerlerine etki etmez.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kripto para birimleri kripto madenciliği üzerinden değişiklik göstermektedir. Şu an 200’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır. Ülkeler, kıtalar ve siyaset durumlarının söz hakkı olmadığı Kripto para piyasasında, kripto para arasındaki farklar tamamen yazılımlar ve ağlar üzerinden değişiklik gösterir.

Ethereum nedir; Kuzey Amerika’da Vitalik Buterin tarafından tanıtılmış bitcoin konferasında tanıtılmıştır. Bitcoin sisteminden çok farklı bir yazılımı bulunur. Ethereum blockhain sistemine göre farklı bir yazılım sunar. Ethereum sisteminde bir blokun oluşması 15 saniyede gerçekleşmektedir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto para somut bir gerçeklik üzerinden üretilmemektedir. Yüksek işlemcili cihazlarla üretilerek Üretim ekran kartı GPU üzerinden piyasaya sürülen ve her bir ethereum ya da bitcoin üretim hızına göre havuza dahil edilen sistemdir. Madenci sayısının artmasıyla birlikte paranın piyasaya sürülmesi ve değer kazanması artmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla