Torba Teklifinin Onayı Geldi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.675,00
  % 2,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5121
  % 0,28
 • € EURO
  34,5466
  % 0,08
 • £ POUND
  40,4313
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3444
  % -0,71
 • BITCOIN/TL
  2038237,424
  % -1,64
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Torba Teklifinin Onayı Geldi

Torba Teklifinin Onayı Geldi
728 90

Ekonomik anlamda içinde bulunan durumdan hareket ederek hazırlanan ve torba teklifi olarak adlandırılan düzenlemeler bütününün meclise sunulması işlemine hız verildi. İçerdiği çeşitli düzenlemeler birçok kesim tarafından eleştirilirken ve bazı kesimler tarafından da benimsenirken torba düzenlemeler çoktan onay aldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyon’undan geçtiği için torba yasanın içinde bulunan uygulamaların resmi gazete yayınından hemen sonra uygulanmaya başlaması bekleniyor. İçeriklerin kapsamı varlık barışı ile başlayarak yurt dışı çıkış harcına kadar uzanması bekleniyor. Bazı firmaların ile anlaşılan çerçeveler ışığında teşvikler alması da bekleniyor.

Başlıklar

Gelecek Olan Değişiklikler

Teklifin kabul edilmesinden sonra içeriği ve ardından da ne zaman uygulanmaya başlanacağı merak konusu olmaya başladı. İlk olarak teklifin ana maddelerinden bir tanesinin uygulanması bekleniyor. Şehir içi yolcuların taşınmasında görevli olan firmaların vergilerinin hesaplanmasında talep edilmesi halinde farklı bir uygulamaya geçilmesi bekleniyor. Elektronik sistem kullanmaları ve tek yerde hâsılat toplamaları nedeniyle kolaylık sağlayacak vergi hesaplaması yöntemlerinden yararlanabilecekleri bildirildi. Gelir veya gider olacak şekilde ayrı hesaplamalar yapılması yerine toplam gelirin %10’unun kazanç olarak kabul edilmesi yoluna gidilmesi bekleniyor. 2 yıl geçmedikten sonra bu şekilde kazanç hesaplamasından çıkılmasına ise izin verilmiyor. Kazançların bu şekilde tespit edilmesinin oldukça kolaylık sağlaması beklenirken üst üste iki kez vergiden dolayı ceza almış olanların en az 2 takvim yılı sonuna kadar bu kolaylıktan yararlanmasına izin verilmiyor.

300 250 4

Bir başka konu ise varlık barışının uzatılması şeklinde yorumlanıyor. Varlık barışının süresinin 6 ay kadar uzaması yönünde yapılan teklifin kabulü ile bu durumun netlik kazanması da bekleniyor. Yurtdışında bulundurulan ve Türk vatandaşlarına ait olan tüm mal varlığı veya diğer parasal değerlerin 31 Aralık 2019 gününe kadar bildirilmesi işlemine devam edilmesine karar verildi. Bu sayede varlık barışı süresinin uzatılmasına da karar verilmiş oldu. Bankalar ise kendilerine bildirilen bu varlıkların toplamı üzerinden %1 oranında vergi bildiriminde bulunmak zorunda kalıyorlar.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasında Değişikler Oldu

Teklifle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının görevlerinde de değişiklik yapıldı. Para politikalarının belirlenmesi konusunda etkin bir şekilde hareket edilmesi adına zorunlu karşılıkların ayrılmasına önem veriliyor. Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıkları belirlemesinde bilançonun iç ve dışı fark etmeksizin unsurlar göz önüne alınacaktır. Bankaların taleplerinde ise olabildiğince hızlı davranılmasına dikkat edileceği belirtildi. Taleplerin karşılanması ve kısa süre içinde tamamlanması için ise bankaların sistemlerine erişim sağlanacak bir sistemin oluşturulması için çaba sarf edilmesi de bekleniyor.

İhtiyat akçesi konusunda da aynı şekilde değişiklik yapılması yoluna gidiliyor. Her yıl yılık safi karın %20’sinin ihtiyat akçesi olarak ayrılması yıllardır uygulanan bir uygulama iken bunun kaldırılması da torba yasa kapsamında kabul edilmiş oldu. Hisse senetlerinden elde edilen ilk karın %6 oranında dağıtımına ise devam edilmesine karar verildi. Bu kanunla birlikte son yılın ihtiyaç akçesinin de Hazine’ye devredilmesine karar verildi.

Finansal sorunları bulunan firmaların geri ödenme noktasında sorun yaşamasına da bir takım çözümler getirilmesi bekleniyor. İstihdamın yerine getirilmesi ve yeniden faaliyete geçilmesi konusunda da yardımcı olunması talep ediliyor. Bu konuda yapılandırma şeklinde bir çare düşünülmesi de torba yasaları arasında bulunuyor. Yeniden yapılandırma konusunda ise bazı çerçevelerin bulunması konusunda çizgilere yer veriliyor.

Yurtdışı çıkış harçlarına zam yapılması da aynı şekilde yasa kapsamında ortaya çıkan durumlardan bir tanesi olarak belirlendi. 15 TL yurtdışı çıkış harcı yerine rakamın 50 TL olması da kesinleşmiş oldu. Uygulamaların en yakın süre içinde yerine getirilmesi bekleniyor.

728 90
Araç çubuğuna atla