Asya Piyasalarında FED Depremi | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8028
  % 0,05
 • € EURO
  35,1682
  % -0,03
 • £ POUND
  41,5869
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3726
  % 0,66
 • BITCOIN/TL
  2177944,422
  % 0,72
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Asya Piyasalarında FED Depremi

Asya Piyasalarında FED Depremi
728 90

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası olan Fed’in faiz kararından sonra Asya piyasalarında dünden beri adeta bir deprem yaşanıyor. Dün sabah saatlerinde 5.91 civarında olan dolar Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in açıklamaları ile 5.78’ geriliyor. Asya piyasalarında dünü düşüş ile kapatan doların yüzde 0.5 üzerinden 5.75 liradan alıcı buluyor.

Dün sabah saatlerinde dolar alıcıları 5.91 dolar / TL’den aldıkları dövizi akşam saatlerinde 5.78 dolar / TL’den aldıklarında şaşırıyorlar. Herkes bir neden merak ederken bu olayın sebebi çok geçmeden ayyuka çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in açıklaması üzerine Asya piyasalarında deprem yaşanıyor. Yapılan açıklama ile hızla düşüş kaybeden dolar, bir önceki güne göre % 0.63 değer kaybediyor ve günü 5.79 dolar / TL’den kapatıyor. Dünkü düşüş ile güne başlayan dolar / TL, dünkü kapanış yaptığı 5.75 dolar / TL’den üzerinden % 0.5 artış sonucu 5.79 ile kendisine alıcı bulduğu kaydediliyor.

Fed’in Döviz Kurlarına Etkisi

Asya piyasalarında dün dolarda yaşanan depremin diğer döviz kurlarına yaptığı etki ise daha farklı oluyor. Dolarda olan deprem ile aynı anda diğer döviz kurlarında da değişimler yaşanıyor. Sterlin / TL % 0.07 artış ile 7.32, Euro / TL ise % 0.2 lik artış ile 6.51 civarında seyrediyor. Ekonomi analistleri Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in faiz indirimine yanaşacağını bekliyorlar. Bu şekilde ülke varlıklarına olan talebin artabileceği söyleniyor.

300 250 4

Dün Asya piyasalarında Fed’in kararından sonra yaşanan dolar düşüşünden sonra bugün de Philedelphia Fed imalat endeksi, yurt içinde tüketici güven endeksi, Euro Bölgesi tüketici güven endeksi verileri, ABD’de 1. çeyrek cari denge, İngiltere Merkez Bankası faiz kararı ve haftalık işsizlik başvuruları analistler tarafından değerlendiriliyor. Teknik olarak hem yurt içi hem de yurt dışında dolar / TL olarak 5.73’ün destek konumda olduğu söyleniyor.

Dün öğleden sonra Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulunuyorken, faiz oranlarının değiştirilmediğini ve hala 2.25 ile 2.50 arasında sabit tutulduğunu bildiriyor. Ayrıca Fed’in Başkanı Jerome Powell açıklamasında Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bulunan üyelerin birçoğunun faiz indirim konusunda uygun düşündüklerini söylüyor. Sözlerine devam eden Jerome Powell şuanda fazilerin 2.25 ile 2.50 arasında sabit kaldığını ve faiz hareketleri için sabır gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yapılan toplantılarda faiz oranların 9 kişinin artmaması buna karşı 1 kişinin artmasını istemesi sonucu karar verildiğini, ekonomik büyümedeki belirsizliklerin hala devam ettiğini açıklıyorlar. Araştırmalar sonucunda enflasyonda zayıflıklar olduğu ve yıl içerisinde en geç sene sonuna doğru bir faiz indirimi olabileceği konuşuluyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed’in Başkanı Jerome Powell açıklamalarında Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bulunan üyelerin çoğunun faiz indiriminin doğru olduğunu düşündüğünü söylüyor. Başkent Washington’da yapılan açıklamalarda Powell, böylelikle faiz indirimine sıcak bakıldığını ve yıl içinde bir indirim olacağının müjdesini veriyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nde bulunan bazı üyelerin ise son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntıların kendilerini endişelendirdiği ve para politikasında bir daha gevşek bir yol izleyeceklerini duyuruyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin şu andaki başkanı Donald Trump’ın açıklamalarından dolayı görevden alınabileceği yönünde çıkan haberlere de cevap veren Jerome Powell, kanunda 4 yıllık görev süresi olduğunu ve bu dört yılı tamamlamak niyetinde olduğunu açıkça belirtiyor.

Dün yapılan açıklama ile faiz oranlarının 2.25 ile2.50 seviyesinde sabit kaldığını açıklayan Jerome Powell, faiz indirimi konusunda herkesi sabırlı olmaya davet ediyor.

728 90
Araç çubuğuna atla