Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır? | #site_titleBitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?
 • YARIM ALTIN
  8.700,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4942
  % 0,25
 • € EURO
  34,5684
  % 0,19
 • £ POUND
  40,4532
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3443
  % -0,72
 • BITCOIN/TL
  2035995,427
  % -2,74
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?

Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır?
728 90

Kripto para biriminin değeri sürekli değişir. Bu, döviz kurundaki dalgalanmalardan (artış ve düşüş) para kazanmanızı sağlar. “Bitcoin ticareti nasıl yapılır” sorusu özel bir şekilde bununla ilgilidir. Sonuçta, bu “para birimi” çok değişkendir. Trende girerseniz, kazanç çok büyük olacaktır. Riskler de büyüktür, ancak alım / satım sürecine yetkin bir tavırla kolayca telafi edilebilirler.

Başlıklar

Yatırımları Nasıl Korursunuz?

Kripto para borsasında işlem yapmaya başlamadan önce, paranızın güvenliğine dikkat etmeniz önerilir. Çünkü unutmayın cüzdanınızı kaybedersiniz, üzerinizdeki tüm paranızı tamamen kaybedersiniz. Bu ikisi eşdeğerdir. Koruma prosedürü diğer online kaynaklara benzer, ancak kurallara kesinlikle uymak ihtiyaç değil, özel bir zorunluluktur.

300 250 4

BTC cüzdanında kişisel finansın güvenliğini artırmanın yolları:

 • Sayılar, noktalama işaretleri ve büyük harflerle karmaşık şifreler oluşturun;
 • Erişim kodlarını bilgisayarda saklamayın (bunları kağıda yazmak ve kağıdı saklamak daha iyidir);
 • 2FA (iki faktörlü) kimlik doğrulamasını kullanın;
 • Değişimlerde tam doğrulama yapın (pasaport ve fotoğraf vb.).

Doğru yapılırsa, borsada kripto para ticareti yapmak zevkli olacaktır. Bitcoin üzerinden para kazanmak yeterli değildir. Korunmalı ve artırılmalıdır. Ve online cüzdan hesabının koruması önceliklidir.

Bitcoin Ticareti İçin MetaTrader 4 Platformu

Kripto para birimi ile nasıl ticaret yapılır” sorusu gündeme geldiğinde, ticaret yapan kişi çoğu zaman seçim yapmak zorundadır; doğrudan satın almak / satmak veya borsada çalışmak.

İlk seçenek en basit olanıdır. Ancak çok büyük yatırımlar gerektirir ve riskler buna karşılıklı olarak yüksektir. Biraz zaman geçince değer ve oran değişir; bitcoinleriniz satın alındığı orandan daha düşük olabilir. Yüksek oynaklık nedeniyle kayıplar büyük olacaktır. Bir dezavantaj daha vardır; kazanç yalnızca döviz kurunun büyümesiyle elde edilebilir.

Borsadaki çalışma ise farklıdır. Kripto para birimi ticareti hem yükseliş trendinde hem de fiyatlar düştüğünde mümkündür. Hemen hemen tüm şirketler MetaTrader kullanarak işlem platformlarına erişim sağlar. Terminal, oran değişikliklerinin geçmişini görüntüler ve teknik analiz uygulamanıza izin verir.

Programın faydaları:

 • Sınırsız sayıda emir açarsınız (serbest marj olduğu sürece);
 • Manuel ve otomatik modlarda anlaşmaların kapatılması mümkündür (Kar Al, Zararı Durdur);
 • Kısmi kapanış, fiyat hareketini takiben durdurma emrinin aktarılması sağlanabilir;
 • Paralel olarak döviz çiftleri ya da değerli metal ticareti yapabilirsiniz.

MetaTrader’ın nasıl çalışılacağını öğrenmek kolaydır. Arayüz İngilizce ama Türkçe seçilebilir; tüm menü öğelerinde ayrıntılı yardım vardır. Zor durumları çözmek için, tematik forumda yatırımcı arkadaşlarınızla her zaman iletişime geçebilirsiniz. Birçok insan bu şekilde kendi başına ticaret yapmaya başlar.

Bitcoin Ticareti Yapmaya Nasıl Hazırlanacaksınız

Bitcoin ticaretinin hemen kar etmeye başlaması için ilk ay demo hesabı üzerinde çalışılması önerilir. Bu, anlaşmaları açma ve durumlarını canlı olarak yönetme becerilerini uygulamanıza izin verecektir. Ve ayrıca kurstaki gerçek değişimi haberlerle, dünya pazarındaki olaylarla karşılaştırma yaparsınız.

Kripto para birimi ile ticaret yaparken projenin yakında kapanıp kapanmayacağını anlamak önemlidir. Bitcoinlerin bu çizgiye bağlı olarak 2140 yılına kadar kullanılması bekleniyor. Yani yatırım yapabilirsiniz. Genel olarak, başka eğilimleri de incelemeniz gerekecektir:

 • Maksimum ve minimum tepe noktaları;
 • Seçilen dijital paralarla ilgili haber alanı;
 • Yaklaşan ekonomik olayların takvimi gibi.

Deneyimli olanlar asla piyasaya “aşırı” trend değerlerine yakın girmezler. Mevcut oran maksimum değere yakınsa, bitcoin satın alamazsınız. Ve tam tersi – düşüş trendinin dibinde ise de satışa çıkarmazlar. Ya yüksek / düşük kırılmayı ya da fiyatın tersine dönmesini beklemek daha karlıdır. Değer seviyesi trend dahilinde olduğunda, kripto para birimi ticareti kısıtlama olmaksızın gerçekleştirilebilir.

Haberleri izlemek, genellikle varlık değerlerinin yükselişini / düşüşünü öngörmenizi sağlar. Ekonomik takvimin kullanılması faydalı olacaktır. En önemli olayları içerir; ekonomik göstergelerin yayınlanması, nüfus istatistikleri gibi. Kripto para birimi herhangi bir ülkeyle doğrudan ilişkili olmasa da, ABD doları ile çift ticaret yapmak bizi bu para biriminin BTC üzerindeki etkisini hesaba katmaya zorlar.

Bitcoin Ticaretinde Teknik Ve Temel Analiz

İşlem terminali programı MetaTrader 4’teki grafiğe bakılırsa, kripto para birimi ticareti, döviz çiftleriyle çalışmaya benzer. Mumlar, trendler, inişler ve tepeler oluşur. Ancak bitcoin / altcoinler ile durum biraz farklıdır. Kripto piyasasının ABD doları veya İngiliz sterlini gibi bir geçmişi yoktur. Ayrıca, dijital paralar herhangi bir ülkeye bağlı değildir, bu nedenle ayrı ülkelerdeki olaylar oranı doğrudan etkilemez.

Teknik analizin temel önermeleri belirli çekincelerle uygulanmalıdır:

Piyasa fiyatı her şeyi hesaba katar; Bitcoin’in fiyatı, keskin bir şekilde artan oran etrafındaki yaygın olaylardan daha fazla etkilenir, bu nedenle bu faktöre ciddi bir şekilde güvenemezsiniz;

Piyasa trendlere uyar; bu kural kripto para birimi ile iyi çalışır. Trend başladıysa, fiyat düzeltmeyle adım adım değişir;

Tarih tekerrür eder; Bitcoin oranındaki büyüme dinamikleri o kadar yüksek ki, henüz fiyatın tekrarı yok olmamıştır ama olacaktır.

EUR/USD gibi döviz çiftlerindeki eğilimleri değerlendirmek için kullanılan temel analiz, kripto para birimlerine neredeyse hiç uygulanmaz. Ancak “Bitcoin ticareti nasıl yapılır” sorusu hala yanıtlanabilir. Tecrübeli olanlar sosyal medyadaki haberleri yakından takip eder. Ağlar ve tematik forumlarda çok vakit geçirir. Oranın düşmesi veya yükselmesi için bilgi verici neden bulabileceğiniz yer buralardır. Örneğin, başka bir borsanın hacklenmesi ile ilgili haberler, herhangi bir kripto para biriminin değerini önemli ölçüde etkiler. Bu tür olaylar, bitcoin sistemine olan güveni zayıflatır ve bir süre oranın düşmesine neden olabilir.

Hangi Araçlar Kar Etmenize Yardımcı Olur?

MetaTrader 4, mevcut piyasa eğilimlerini görsel olarak yansıtan 20’den fazla yerleşik göstergeye sahiptir. Kısmen “tarih gösterisi” olarak adlandırılabilecek önceki dönemlerden alınan teknik veriler temelinde çalışırlar. Eğer kripto para biriminin doğru bir şekilde nasıl takas edileceğini düşünmeye yeni başladıysanız, göstergeleri incelemeye odaklanmanız önerilir. Mevcut eğilimi hızlı bir şekilde anlamanıza ve ticaretinizi planlamanıza yardımcı olurlar.

Yazılım, ticaret işlemlerini otomatikleştirmenize olanak tanır. Bunun için betikler ve robotlar (danışmanlar) kullanılır. Eğer tipik bir strateji kullanıyorsanız, kapanış fiyatını kar / zarara göre belirleme ve yeni emir açma gibi rutin eylemler programa aktarılır. Bazen yeni başlayanlar diğer insanların geliştirmelerini kullanır ve borsada nasıl bitcoin ticareti yapacaklarını bulmaya çalışmak yerine, yazılım bunu onlar için yapar.

Tecrübe kazandıkça göstergeler ve robotlar gereksiz hale gelecektir; ancak MetaTrader 4’ün göstergeleri yine de kullanılır olacaktır. Trendleri, temel seviyeleri işaretleri, teknik analiz rakamlarını size gösterecekler. Bazen bunları kullanmadan sadece kendi kombinasyonlarından oluşan mumlarla ticaret yaparsınız. İlk başta, mevcut tüm seçenekleri denemek faydalı olacaktır.

Trend Ve Düzeltmelerle Ticaret

Bitcoin oldukça değişken varlıklardır. Bu, ticaret yöntemlerine kısıtlamalar getirir. Ancak cephaneliğinizde, bu tür agresif varlıklardan kar elde etmenin yeterli yolu var! Çoğunlukla borsadaki bitcoin ticareti, geçen yıl değişmeyen (yükselişte olan) trend yönünde ilerler. Ancak bazı uzmanlar, artıştan sonra geri çekilmenin ve fiyat düzeltmelerinden kaynaklı para kazanmanın daha güvenli olduğu görüşündedir.

Trend ve geri çekilme şu şekilde tanımlanabilir:

 • Göstergeleri kullanın (Fibonacci çizgileri/ dizisi, Shved Arz ve Talep göstergeleri etkilidir);
 • Seviyeleri manuel olarak çizin ve güçlü alanların kırılmalarını izleyin (fiyat genellikle bunlarda durur, eğilimi tersine çevrilir);
 • Yeni trendin başlangıcını işaret eden otomatik robotlara emir verin.

Kripto para borsasında hangi araç ile nasıl oynanacağı, kişinin tercihine bağlıdır. Çoğu kişi başlangıçta aşırı sayıda gösterge kullanır ve genellikle görüntülenen bilgilerde birbiriyle örtüşür. Yavaş yavaş, kendiniz için belirli ve en uygun olan minimum set kalır.

Popüler Bitcoin Ticaret Stratejileri

Trend ticaret stratejilerinin öğrenilmesi kolaydır ve siparişi açıp kapatmayacağınıza karar vermek için minimum miktarda veri gerektirir. Başlangıçta acemiler için kripto para birimi değişimi, para kazanmak için zor görünür. Bu nedenle, deneyimli uzmanlar ilk başta hazır ticaret stratejilerini kullanmanızı önerir. Popüler seçeneklerden birinin yalnızca bir gereksinimi vardır ; destek / direnç seviyelerini doğru şekilde çizmek!

Genel Ticaret Prensibi Aşağıdaki Gibidir:

 • Grafik H1 saatlik mum görüntüleme moduna geçer;
 • Yerleşik MetaTrader 4 araçlarını kullanarak, fiyatın konsolide olduğu tüm seviyelerde yatay çizgiler çizer (geçmişe bakın, trendin durdurulmasına veya tersine çevrilmesine ilişkin en az 3-4 gösterge olmalıdır);
 • Bir sonraki mumun seviyelerden birinin üstünde / altında kapatılması, piyasaya girmek için bir sinyaldir. Bu durum ortaya çıktığında, terminalde olmanız ve bir sonraki mumun fiyat hareketinin yönünü izlemeniz gerekir;
 • Eğilim devam ederse, eğilim yönünde emir açabilirsiniz (bazen üçüncü mum çubuğunu beklemeniz önerilir, çünkü ikincisi düzeltici olabilir, ters bir kırılma testi yapabilir).

İşlemi manuel olarak veya bekleyen emirleri kullanarak (Satın Al Durdur veya Sat Durdur) açabilirsiniz. İlk yöntemi seçerken, bağımsız olarak pazara giriş noktasını belirlemeniz gerekir. İkinci seçenek için, ticarette uymanız gereken kuralı belirlemeniz şarttır. Örneğin, seviyenin 10-20 puan üstüne / altına bekleyen bir emir verin. Strateji evrenseldir, kripto para birimi ticaretinin nerede yapılacağı konusunda hiçbir fark yoktur.

Kâr Al / Zarar Durdur emirleri ile piyasadan çıkış manuel veya otomatik olarak da mümkündür. Muhafazakar bir yaklaşımla (güvenli olanı seçerek), durdurma emri verebilirsiniz. Bu emri kırık seviyenin hemen altına koymanız tavsiye edilir. Ardından, trendin tersine dönmesi durumunda, emir, mevduatı kaybetme riski olmadan küçük bir zararla kapatılacaktır. Kâr Al emri, piyasadan belirli bir seviyede karla çıkmanıza ve yatırımcının acelesi nedeniyle erken kapanıştan kaçınmanıza olanak tanır.

728 90
Araç çubuğuna atla