• YARIM ALTIN
  3.835,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  18,8116
  % 0,01
 • € EURO
  20,4382
  % -0,29
 • £ POUND
  23,3099
  % -0,23
 • ¥ YUAN
  2,7735
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,2708
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto Parayı Etkileyen Faktörler Ve Etkileri

Kripto Parayı Etkileyen Faktörler Ve Etkileri

Kripto para piyasasını etkileyen faktörler tüm yatırım araçlarında olduğu gibidir. Başta arz ve talep olmak üzere spekülasyonlar, regülasyonlar, güncel olaylar ve yeni para birimleri etkilidir.

Arz Ve Talep İlişkisi

Diğer yatırım araçlarına göre fiyatları oldukça hızlı değişen kripto para birimlerinin tamamı volatilitesi yüksek varlıklardır.

Sayısı 2600’ü bulan kripto para birimlerindeki fiyat değişimini etkileyen faktörler arasında yapılan sıralama şu şekildedir;

 • Arz ve talep
 • Regülasyonlar
 • Güncel olaylar
 • Spekülasyonlar
 • Yeni kripto para birimleri

Tüm yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para piyasasında da arz ve talep ilişkisi fiyat değişimini etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır.

Kripto para birimlerinin birçoğu sınırı arıza sahiptir. Kısıtlı arza karşılık artan talep belirli kripto para birimindeki fiyatın artmasına neden olur. Arzın yüksek talebin düşük olması durumunda ise kripto para birim fiyatında düşüş meydana gelir.

Aynı şekilde tüm diğer yatırım araçlarında olduğu gibi kripto para piyasasında da regülatörlerin etkisi oldukça fazladır.

Ekonomik Ve Siyasi Nedenler

Ülkelerin hemen hepsinde belli aralıklar içerisinde kripto para birimlerine karşı yasal konularda yapılacak değişikliklere dair haberler yayınlanır.

Kripto para birimlerini yasal olarak tanımlanması, sadece kripto varlık olarak kabul edilmesi, tam anlamıyla yasaklanması ya da sıkı bir şekilde edilip edilmeyeceği gibi konularda ülkelerde sık sık gelişmeler yaşanır.

Dolayısıyla kripto para birim fiyatları üzerinde etkisi anında gözlemlenir. Kripto para piyasası ile alakasız gibi görünse de güncel gelişmeler ve fiyatları son derece etkilemektedir.

Yatırımcıların reel para birimine olan güvenleri ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı kaybolduğunda kripto para birimlerine yönelir. Yaşanan bu durum doğal sonuç olarak fiyatlarda artışa neden olur.

Uzmanların bir kısmına göre dünya genelindeki ekonomik ve siyasi atmosferin kötü bir hale gelmesi durumunda güvenli liman olarak görülen kripto paraları karşı yönelme akmaktadır.

Kripto para birimleri hızlı al sat yaparak kazanç sağlamayı amaçlayan spekülatif yatırımcılar piyasada kısa süreli dalgalanmalara sebep olur.

Kripto para piyasasında son dönemde çok ciddi oranda alt coin üretimi yapılmaktadır. Piyasada kripto para birimi sayısının artması ile birlikte sayısı 2600’ü aşan yeni kripto para birimi ortaya çıkmış durumdadır.

Piyasaya her yeni giren kripto para birimi bölünmelere neden olur, paranın bir kripto biriminden diğer bir kripto birimine doğru akması sonucunda kripto para birim fiyatları da doğal olarak bundan etkilenir.

Yatırım yapmadan önce yatırımcıların kesinlikle yeni kripto paraları detaylı bir şekilde incelemesi gerekir. Yapılan inceleme ve analize göre hareket etmeli ve büyük kayıp yaşamamak için bu konuya dikkat etmelidir.

Dijital Altın

Kripto para birimleri son derece volatil finansal varlıklardır bu yüzden risk algısı yüksek insanları cezbeden bir faktördür. Arz mekanizması genel olarak altına benzediğinden dolayı kripto para birimlerine genel anlamda dijital altın adı verilir.

Altının piyasaya sürülmesi madencilik aracılığı ile yapıldığı gibi kripto paraların da oldukça karmaşık matematiksel denklemleri bilgisayarların hesaplama gücü ile çözülmesinden dolayı arz edilmektedir.

Kripto para madencileri bu yol ile çözdükleri denklemler sonucu blok ödülü alarak kripto para kazanırlar ve bu kripto paralar böylelikle piyasaya sürülür. Altın ile olan benzerliği kısıtlı arza sahip olmasıdır, arz talebinin oluşması bu şekildedir.

Talep bölümü ise kurumsal ve bireysel yatırımcıların ilgisi ile oluşur. Gerek ticaret yapmak gerekse servet biriktirmek hedefiyle talepte bulunanların sayısının artmasına paralel olarak kripto para fiyatı da artış gösterir.

Medya Son Derece Etkili

Yapılan çalışmalar medya unsurunun da kripto para fiyatları üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Medyada daha fazla gözükmesi, bence sektörün daha fazla insan tarafından tanınmasını sağlar, bu durum sektöre daha fazla insanı çekme potansiyel oluşturur. Ancak yaşanan etkinin olumlu yanı olduğu kadar olumsuz yanı da bulunur.

Medyada çıkan olumsuz haberler yeni girişleri engellediği gibi aynı zamanda birçok yatırımcının da kripto para sektöründen uzaklaşmasına sebep olur. Kripto para piyasasının küresel adaptasyonu için medya son derece etkili bir silah olarak kullanılmaktadır.

Uluslararası bir şirketin kripto para ile ilgilendiği haberi domino etkisine neden olur ve bir anda talep kitlesel olarak artar. Bundan dolayı yatırımcıların medyada kripto paralar hakkında çıkan tüm haberleri yakından takip etmesi faydalıdır.

Artan Risk Ortamı

Hayatımıza girdiği ilk yıllarda kripto para piyasasını yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler çok fazla etkilemiyordu. Ama kripto para ile kurumsal paranın eşit olmaya başlaması ile bana kalırsa bu durum değişti.

Geleneksel piyasaları etkileyen tüm siyasi ve ekonomik gelişmeler anında kripto para sektörünü de etkiliyor. Geçtiğimiz yıla kadar güvenli bir liman olarak değerlendirilen kripto para özellikle ekonomik ve siyasi belirsizlik dönemlerinde yatırımcı için talep edilen bir varlıktı.

Son yıllarda artan risk ortamı ile birlikte geleneksel varlıklarda olduğu gibi kripto para da da siyasi ve ekonomik gelişmelerle paralel olarak değer kaybı yaşanmaya başladı.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla