Bitcoin Rehberi Kripto Paralar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.849,00
  % 0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5756
  % 0,18
 • € EURO
  35,0032
  % 0,29
 • £ POUND
  41,5039
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,4898
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3907
  % 2,50
 • BITCOIN/TL
  2124222,106
  % -1,23
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Bitcoin Rehberi Kripto Paralar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Bitcoin Rehberi Kripto Paralar Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
728 90

Pek çok yerde adını duymaya başladığımız Bitcoin ve kripto para kavramları tüm dünyayı etkileyen dijital varlıklardır. Bu yazımızda sizler için Bitcoin rehberi, kripto paralar hakkında bilmek istediğiniz her şey için bilgileri topladık. İşte detaylar…

Başlıklar

Bitcoin ve Kripto Para Nedir?

Coin veya diğer adıyla kripto para, kriptoloji olarak adlandırılan sistem sayesinde tüm işlemleri kaydedip güvenliği oluşturan dijital para birimlerine verilen addır. Ayrıca İngilizce’de madeni para anlamına gelmektedir ve başka para birimlerine çevrilip kullanılabilmektedir. Günümüzde kullanımı çok yaygınlaşan kripto ile bir çok sektörde ödeme yapılabilmektedir.

300 250 4

Bitcoin ise ilk ve en yaygın dijital para birimidir ve coin terimi bitcoin için kullanılırken, coinin diğer alt sınıfları altcoin olarak isimlendirilir. Altcoin sayısı zamanla artmaktadır fakat bunlar içerisinde en popüler olanı 2013 yılında sisteme sunulan Ethereum’dur. Artık piyasada Litecoin, Ripple, Tether, Dash, Bitcoin Dash gibi çok kullanılan altcoinler bulunsa da henüz Bitcoin para biriminin popüleritesi azalmamıştır. Bitcoin Rehberi kripto paralar hakkında bilmek istediğiniz her şey aşağıda özetlenmiştir.

Kripto Para’nın Tarihçesi

Kripto Paranın tarihçesi 1980’lere dayanmaktadır. 1980’lerde David Chaum’un geliştirdiği yeni bir algoritma ile kripto paranın ilk temelleri atılmıştır. Japonya’da yaşayan bir bilgisayar bilimci olan Satoshi Nakamoto 2008 yılında ‘’Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi: Bitcoin’’ makalesini yazarak bu alanda bir gelişme sağlamış olsa da o zamanlar Bitcoin’in bu kadar etkili olacağını kimse tahmin etmemiştir.

Piyasaya geleneksel para birimlerine alternatif olarak 2009 yılında sunulan Bitcoin’in satışları, 2010 ve 2013 yılında büyük bir ivme yakalamış ve git gide popüler hale gelmiştir.

Kripto Para Borsası

Kripto para borsası uzmanlara göre geleceğin borsası ve yatırımıdır. Günümüzde Bitcoin rehberi kripto paralar hakkında bilmek istediğiniz her şey kolayca takip edilebilirdir.

Hızlı para kazanmayı beraberinde getiren kripto paralar bu nedenle hem bireysel olarak hem de şirketler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca günümüzde hızla gelişen teknolojiye ayak uyduran kripto paralar ile eğitim, emlak, sosyal medya, seyahat, otomobil, gıda, parekende gibi bir çok sektörde ödeme yapıp mal ve hizmet satın alınabilmektedir. Bu para biriminin Amerika Birleşik Devletleri’nde bankalar arası ödeme şekli olmaya başlaması, gün geçtikçe daha da gelişmeye devam edeceğinin bir göstergesidir.

Kripto para borsasındaki talebi devletlerin, bankaların ve şirketlerin attığı adımlar artırıp azaltmaktadır. Borsadaki dalgalanmalar ise para kaybı riskine neden olmaktadır. Küresel olaylar, medya, ülke yasa ve yönetmeliklerindeki değişiklikler de kripto para piyasasını etkileyen faktörlerdendir. Örneğin Ripple altcoin biriminde bir dava süreci yaşanmış ve bu para biriminin değerinde önemli değişime sebep olmuştur. Tüm risklerine rağmen birçok uzmana göre gelecekte coin ve altcoinler daha da sık kullanılacak ve hatta geleneksel para birimleri piyasalardan silinecektir.

Kripto Para Birimleri

Kripto para birimleri gün geçtikçe artsa da temel olarak Bitcoin haricindeki tüm dijital para birimlerinde altcoin denmektedir. Piyasada Cardano, Bitcoin Dash, Dash, Ripple, Tether, Bitcoin Cash gibi ciddi büyüme potansiyeline sahip altcoinler bulunsa da; Bitcoin’e en yakın rakip olan Ethereum popülerliğini devam ettirmektedir.

Bitcoin fiyatlarındaki artış, altcoin fiyatlarına da yansır. bu nedenle para birimlerindeki ani dalgalanmalar ile oluşan gelişmelerin takibi çok önem taşımaktadır. Bu nedenle Bitcoin rehberi kripto paralar hakkında bilmek istediğiniz her şey dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Bitcoin Yeni Başlayanlar İçin Avantajları

Oldukça çok tercih edilen kripto paralardan Bitcoin yeni başlayanlar için bazı avantajlar sunar. Bitcoin’in kullanılmasının ilk amacı yatırımdır. Ancak bu para biriminin madencilik özelliğinden yararlanarak kazanç sağlamak da mümkündür. Ayrıca Bitcoin, ürün ve hizmet satın alımında bir ödeme aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla ATM’leri bile kurulan kripto paralar, saniyeler içerisinde işlem yaptığı için yatırımcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.  Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde herhangi bir işlem limiti olmadığı gibi sadece internet erişimi olan mobil cihaz, bilgisayar, tablet gibi elektronik aletlere ihtiyac bulunmaktadır. Ayrıca işlem ücretleri çok az olduğu için bireyler ve şirketler tarafından çok  tercih edilmektedir.

Bitcoin ve altcoinler hiçbir hükümete veya otoriteye bağlı değildir ve tek bir merkezin kurallarını içermediği için bağımsızdır. Böylece geleneksel para birimlerine kıyasla ülke ekonomisinden etkilenmezler. Coin ve altcoinler iyi takip edilirse hızlı, kolay ve zahmetsiz şekilde iyi kazançlar sağlayabilir.

Kripto Para Güvenilir mi?

Bitcoin, yeni başlayanlar için güven konusunda kafa karışıklıklarına sebep olabilir.  Bunun nedeni geleneksel para birimlerinden oldukça farklı olmasıdır. Ancak kripto para güvenilir mi sorusunun cevabı evettir.

Kendisine ait kriptoloji adlı bir sisteme sahip olan kripto paralar Blockchain (Blok zinciri) tabanlı siber güvenlik sistemini içermektedir. Blockchain sistemi birçok dijital paranın alt yapısına entegre edilmiştir. Bu dijital yapının karmaşık bir çalışma sistemi olsa da güvenliği üst düzeydedir. Karışıklığa neden olan blockchain sisteminin matematiksel algoritmalarıdır. Fakat sistem, bu sayede para kopyalama ve yok etme gibi sahtekarlıklara karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle geleneksel para birimlerine göre kripto paraların daha güvenilir söylenebilir. Ancak tüm bunlara rağmen dijital hırsızlığın artması, kripto paralar için de küçük riskler doğurabilir. Bu risklerin önlenmesi için kripto paraların teknolojik alt yapıları sürekli geliştirilmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla