Kripto Paralar Neye Göre Artar Arz Ve Talebin Etkisi Nedir? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.132,00
  % -0,01
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1623
  % 0,01
 • € EURO
  34,9664
  % -0,05
 • £ POUND
  40,9747
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3558
  % -0,23
 • BITCOIN/TL
  2258442,251
  % -1,31
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Kripto Paralar Neye Göre Artar Arz Ve Talebin Etkisi Nedir?

Kripto Paralar Neye Göre Artar Arz Ve Talebin Etkisi Nedir?
728 90

Kripto para fiyatları insanların arz ve talep koşullarına göre belirlenir. Kendinden gelen herhangi bir değeri bulunmaz, talep yükseldikçe değer artar, talep azaldığında değeri düşer.

Başlıklar

Kripto Para Fiyatını Belirleyen Arz Ve Taleptir

Kripto para birimi herhangi bir metal ya da temel değer tarafından desteklenmez. Fiat Para birimleri hükümetler tarafından desteklenir ve yasal olarak beyan edilir.

300 250 4

Kripto para birimleri merkezi bir otorite ya da hükümet tarafından kontrol edilmez, çoğu ülkede Kripto paralar yasal olarak kabul edilmez. Kripto para fiyatını belirleyen arz ve taleptir ve bu temel ekonomik prensiptir.

Yatırımcı ya da kullanıcıdan talep içeren yüksek miktarda Kripto paralı bir arza sahip olma durumunda değeri düşer. Ama belirli bir Kripto para biriminin arzının sınırlı ve talebin yüksek olması durumunda Kripto paranın değeri artar.

Dolayısı ile Kripto para fiyatlarını arttıran ve en yüksek seviyelere çıkaran faktörlerden olan kıtlık unsuruna bağlıdır. Ayrıca kamu hissiyatı ya da medya unsurunun da Kripto para fiyatlarının üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Şayet olumsuz bir haber ile gündeme gelirse birim fiyatı düşer. Ancak yüksek profil desteği ve medyanın iyi bir kapsam ile ele alması halinde fiyat kesinlikle artar. Kısacası Kripto para fiyatını belirleyen arz ve taleptir.

Yüksek Madencilik Zorluğu Fiyatta Baskıyı Arttırır

Yüksek madencilik zorluğu fiyatta baskıyı arttırır, Kripto para fiyatlarındaki artışın diğer nedenlerinden biri de ispat kullanımının ve gerçek dünya probleminin çözümünde temelde bulunan blok zincir platformu, işin ispatının madencilik zorluğudur.

Arzın artması ve yüksek talep olduğunda daha yüksek madencilik zorluğu fiyatta baskıyı arttırır ve yukarı yönlü bir baskıya neden olur. Kripto para birimleri fiyatını aşağı ya da yukarı yönlü etkileyen diğer durumlar ise şunlardır;

 • Kripto para piyasasına hakim olarak uygulanan düzenlemelerin niteliği ile düzeyi etkileyicidir.
 • İlerleyen yıllarda Kripto para biriminin benimsenme seviyesi.
 • Vadeli işlem piyasasında Kripto para biriminin büyüme seviyesi.
 • Kripto paraların faydasının yanı sıra aynı zamanda gerçek dünyadaki problemleri çözmek için temel teknolojinin yeterli olup olmadığı Kripto para fiyatlarını aşağı ya da yukarı yönlü etkilemektedir.
 • Sabit bir kaynağa sahip olmayan Kripto para birimleri enflasyon yolu ile devalüasyonun mevcut olmadığı görülür.

Kripto Para Fiyatlarındaki Dalgalı Seyir

Kripto para göreceli bir değer deposu bulundurur dolayısıyla ürün ya da hizmet satın almak için değişim aracı olarak kullanılabilir. Kripto para fiyatlarındaki dalgalı seyir nedeni bence pazarda halen yeni olmasıdır.

Döviz piyasası ile birlikte geleneksel ekonomiler gibi yerleşik piyasalar ile karşılaştırıldığında sınırlı likidite vardır. Şayet bu bakış açısı ile değerlendirildiğinde dünyadaki tüm toplam para değeri 90 trilyon dolardan fazla iken Kripto para piyasası yaklaşık olarak 36 milyon dolarlık bir fark ile 250 milyar dolar civarındadır.

Kripto para fiyatlarındaki dalgalı seyir sürerken piyasalarda günlük Kripto işlem hacmi 14 milyar dolar civarında seyrederken günlük Forex İşlemleri ise 5 trilyon dolara yaklaşmış durumdadır.

Birim Fiyatlarını Arttıran Çok İnce Piyasadır

Döviz alım satım fiyatları ortalama olarak birkaç kuruş fark ile aşağı ve yukarı seyreder, Kripto para birimi ise alım satım farkları açısından bir kaç dolar seviyesinden iner ve yükselir.

Bunlar gösteriyor ki doğal olarak çok hızlı hareket eden Kripto para birim fiyatlarını arttıran çok ince piyasadır. Her gün birçok sayıda yeni Kripto para birimi pazara katılıyor, 2018 yılının başında Kripto para borsaları her gün 100 binden fazla yeni kullanıcının sisteme üye olduğunu ortaya koyuyor.

Üyelerin büyük bölümü Kripto para birim fiyatın da yukarıya da aşağı doğru kayda değer faizlere sahip. Bu durum piyasanın yıkıcı niteliğine katkıda bulunuyor ayrıca volatiliteyi de arttırıyor.

Kripto para birim fiyatlarını arttıran çok ince piyasadır ve fiyat manipülasyonu gelişmekte olan piyasalarda oldukça yaygındır.

Merkezi Borsaların Kripto Para Fiyatında Etkisi

Kripto para akışını kontrol ederek fiyatları manipüle eden Merkezi Borsalar gelirlerini artırmaları için teşvikte bulunur. Bunu yapmanın yolu borsalarda görüntülenen fiyat feedllerini manipüle etmek ve tüccarların alım-satım yapmalarını sağlamaktır.

Merkezi borsaların kripto para fiyatında etkisi vardır ancak bu tarz bir manipülasyonun etkisinin kolay yararlanılan binlerce piyasa katılımcısına atılması halinde oldukça karmaşık bir duruma gelir.

Aynı zamanda manipülasyonların düzenlenmemiş pazarlarda kanıtlanması ve kontrolü zordur. Merkezi borsalar Kripto paraların büyük miktarını yönetir ve depolar olası bir saldırıya uğraması halinde bu durum Kripto paranın fiyatı üzerinde önemli bir etkiye neden olur dolayısı ile Merkezi borsaların kripto para fiyatında etkisi vardır.

Kripto para piyasasının gelecekte fiyat tahminleri konusunda herhangi bir garanti yoktur ama piyasa çöküşü için tahminde bulunan insanların sayısı da oldukça fazladır.

Bu durum karşısında bana göre Kripto para birim fiyatı konusunda tahminlerin ciddiye alınmaması gerekir. Ancak tahminler geniş Kripto para piyasasının gelecekteki fiyatı üzerinde kesin bir etkiye sahiptir.

728 90
Araç çubuğuna atla