Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.137,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1859
  % 0,09
 • € EURO
  35,0192
  % 0,05
 • £ POUND
  40,9885
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4504
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3560
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  2256989,310
  % -1,16
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin İlk Ne Zaman Çıktı?
728 90

Bitcoin, tüm dünyayı etkisi altına alan son yılların en trend para birimlerinden biridir. Peki Bitcoin ilk ne zaman çıktı ve Bitcoin’in önemi nedir? İşte Bitcoin’in ve diğer altcoinlerin tarihçesi…

Başlıklar

Kripto Paraların Tarihçesi

Tüm alım satım ve transfer işlemlerinin kriptoloji sistemi sayesinde kaydedildiği dijital para birimlerine coin veya kripto para adı verilmektedir. Kripto paraların kullanımı günümüzde git gide yaygınlaşmış ve bu piyasa yatırımcıların da gözdesi olmuştur. Ancak kripto paraların tarihçesi çok eski değildir. İlk kripto para sistemi, Bitcoin’in piyasaya girmesiyle kullanılmaya başlanmıştır.

300 250 4

Bitcoin ilk ne zaman çıktı?

Coin teknolojilerine ait ilk alt yapı çalışmaları 1980’li yılların başında yapılmıştır. Bu sistemin temelleri Amerikalı David Chaum’un yeni algoritma çalışmalarına dayanır. Ancak bu çalışmaların somutlaştırılması Satoshi Nakamoto tarafından yapılmıştır. Nakamoto, 2008 yılında yazdığı ‘Eşlerarası Elektronik Nakit Sistemi: Bitcoin’ adındanki makale ile kriptoloji sistemini ilk defa dünyaya duyurmuştur. Ancak bu makale, uzun süre etkili olmamıştır. Üstelik uzmanlar Bitcoin sistemini anlamamış ve hafife almıştır. Bitcoin’in piyasaya ilk çıkması ise 2009 yılında olmuştur. İlk para transferini 12 Ocak 2009 yılında yapılan Bitcoin, böylece tüm dünyada kullanılan ilk kripto para olmuştur. 2009 yılı Bitcoin fiyatı, 0 Amerikan Doları başlamış, 2010 yılında 0,06 Amerikan Doları’na çıkmıştır. Ardından Bitcoin fiyatları katlanarak artmıştır.

Bitcoin’in Önemi

Bitcoin ilk ne zaman çıktı sorusunun ardından merak edilmesi gereken bir diğer konu da Bitcoin’in farkıdır. Bitcoin; temelde Euro, Amerikan Doları gibi geleneksel para birimlerine bir alternatif olarak geliştirilmiş ve piyasaya girmiştir. Ancak bu sistemin güvenilir alt yapısının olması, herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmemesi ve hızı Bitcoin’e olan ilgiyi bir anda artırmıştır. Bitcoin ilk olarak 2010 yılında piyasa değerini 1 Milyon Dolara çıkarmış ardından ise 2013 yılında 1 Milyar Dolar’ı geçerek birkaç yıl içerisinde tarihi rekor kırmıştır. Bu para birimi piyasaya ilk çıktığı günden bu yana yatırımcılarına milyonlarca dolar kazanç sunmuştur. Bitcoin, yıllara göre fiyatı katlanan bir kripto para olmuştur.

Bitcoin, özellikleri sebebiyle geleneksel para birimlerinden oldukça farklıdır. Bu para birimi herhangi bir şirket veya hükümete bağlı olmadığı için ulusal olaylardan etkilenmeden piyasadaki değerini sürdürür. Bitcoin’de işlem güvenliği Blockchain (blok zinciri) adı verilen bir sistem sayesinde sağlanır.

Bitcoin piyasasında hem bu para biriminden al-sat yaparak hem de madencilik ile para kazanmak mümkündür. Bitcoin madenciliği, farklı algoritmalar üzerinde çalışarak blok ödülü kazanma işlemine verilen addır.

Altcoin’lerin Piyasaya Çıkışı

Bitcoin ilk ne zaman çıktı sorusunu yukarıdaki bölümde yanıtladık. Bitcoin’in kripto para sektörüne kattığı katkıların ardından altcoinlerin piyasaya çıkışı gerçekleşmiştir. Buna göre ilk ve orijinal kripto para olan Bitcoin’in haricindeki dijital para birimlerine altcoin ismi verilir. Altcoinler, Bitcoin ile bazı benzer ve farklı özelliklere sahiptir. Yeni altcoinler çıktıkça algoritma ve sistemlerde de gelişmeler olmuştur. İlk altcoin olan Namecoin proof of work (PoW) algoritmasını kullanarak piyasaya çıkmıştır. Bu altcoin, siber güvenlik sistemi için Bitcoin alt yapısını kullanmıştır. Eski altcoinlerden bir diğeri olan Ethereum ise işlemleri için akıllı sözleşme yöntemini kullanmıştır. Bu altcoinin sistemi Bitcoin’den farklı olduğu için 2.nesil Blockchain olarak isimlendirilir. En popüler olan altcoinlerden biri olan Litecoin ise Bitcoin alt yapısını kullanmış ancak dolaşımdaki Litecoin sayısını 84 milyon ile sınırlandırmıştır.

İlk altcoinin piyasaya çıkışından itibaren her sene onlarca altcoin daha geliştirilmiş ve yazılımcılara sunulmuştur. Ocak 2021 tarihine gelindiğinde dünya çapında 4 bin 89 adet kripto parayı gördük. Benim fikrime göre altcoin gelişimi devam etse de ilk 100 ve ilk 500’de bulunan altcoinlerin önemi her zaman daha farklı olacaktır.

Kripto Para Piyasasının Günümüzdeki Durumu

Kripto para, ilk defa 2009 yılında kullanılmaya başlasa da özellikle birkaç sene içerisinde oldukça popüler olmuştur. Bu paraların kullanımlarının yaygınlaşması da popülerlikleriyle paralel olarak gelişmiştir. Son yıllarda eğitim, sağlık, turizm, online oyun gibi sektörlerde mal veya hizmet karşılığında bazı kripto paraların transferi mümkün olmuştur. Ayrıca şirketler ve hükümetler kripto paralara yatırım yapmaya başlamış ve düzenlerine yeni kurallar getirmiştir. Her yıl eklenen onlarca altcoin markası da kripto para piyasasını hareketlendirmektedir.

Bugün kullanılan özel kısaltma ve terimler ile kripto para piyasası kendisine has bambaşka bir alan olmuştur. Basılı ve online haber kanallarında kripto paralar için ayrılmış özel bölümler yer almaya başlamıştır. Ayrıca sadece kripto paralar hakkında uzmanlaşmış finans uzmanları vardır. Bu kripto paralar arasında Bitcoin, her zaman özel bir anlamı olan bir para birimi olmuştur. Bitcoin kaç dolar ve Bitcoin kaç TL aramaları o kadar çok olmuştur ki bugün her dijital sayfada Bitcoin’e özel bültenler vardır. Bitcoin’in geleceği hemen herkes tarafından konuşulan önemli meselelerden biri iken Bitcoin zirvedeki yerini korumaya ve diğer altcoinlerle beraber finans dünyasını değiştirmeye devam ediyor.

728 90
Araç çubuğuna atla