Kripto Paralar İçin Önemli Tavsiye | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.859,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5590
  % 0,12
 • € EURO
  34,9916
  % 0,28
 • £ POUND
  41,4739
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  4,4854
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,3935
  % 3,28
 • BITCOIN/TL
  2128047,334
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kripto Paralar İçin Önemli Tavsiye

Kripto Paralar İçin Önemli Tavsiye
728 90

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kripto paralara olan ilgide inanılmaz bir artış söz konusu. Ancak kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin uzmanlar tarafından verilen tavsiyeleri dikkate alması son derece önemlidir.

Başlıklar

Yeni Başlayanlara 12 Tavsiye

Kripto para piyasasına yeni girecek olanlara anlaşılması herkes tarafından kolay olan tavsiyelerde bulunulur. Kripto para sektörü tavsiyelere uyulduğu süre içerisinde anlaşılması zor olmayan sektördür.

300 250 4

Tavsiyeleri 12 madde halinde toplamak mümkündür;

 • Yatırım yaparken mutlaka planlı şekilde hareket edilmelidir.
 • Riske atılabilecek kadar miktar ile yatırım yapılmalıdır.
 • Güvenilir borsalar seçilmelidir.
 • Özel anahtarları yatırımcı kendisi tutmalı ya da güvenilir borsada kullanmalıdır.
 • Kesinlikle iki faktörlü doğrulama kullanılmalı, eğer mümkünse fiziksel anahtar tercih edilmelidir.
 • Yatırımlar yapılırken sabırsız olunmamalı.
 • Düşük hacimli yüksek volatiliteli coinlere karşı her zaman dikkatli olunmalıdır.
 • Fiyatı ucuz olan coin, daha yüksek kar potansiyeli anlamına gelmez.
 • Bir emir defterinin işleyişi anlanmalıdır.
 • Sürekli yükseliş beklenmemeli, kar alınmalıdır.
 • Garantili yüksek getiriye her zaman şüphe ile bakılmalıdır.
 • Fırsatı kaçırmaktan kesinlikle korkup FOMO’ya kapılmamak gerekir.

Tavsiyelerin İlki Planlı Yatırım

Düşünmesi kolay ve verilecek en etkili tavsiyelerin başında planlı yatırım yapmak gelir. Kripto para sektöründe uzun yıllardır varlığını sürdüren birçok yatırımcı halen plana sadık kalmadan yatırım yapmaya ve fevri hareket etmeye devam ediyor.

Bir kripto para satın alırken çıkılmak istenen tarih ve fiyat seviyesi belirlenmelidir. Hedefe ulaşıldığında kripto parayı satmak gerekir. Aynı zamanda yatırım yaparken ortalama dolar maliyetini de incelemek yararlıdır.

Belirli bir yatırım aracından düzenli aralıklarla aynı miktarda alma yöntemini ifade eden ortalama dolar maliyetidir. Kripto para uzun yıllardır varlığını sürdüren sektör olmasına rağmen halen geleneksel varlıklara göre yüksek risk taşır.

Bu yüzden kripto paralar için ayrılacak parayı her zaman kaybetmeyi göze alacak kadar kullanmak gerekir. Ayrıca farklı sosyal medya platformlarındaki görüş ve tavsiyelere körü körüne inanmamak oldukça önemlidir.

Kişi kendi araştırmasını yapmalı ve kripto para alanında başarı oranını kendisi arttırmalıdır.

Güvenilir Borsa Bulunmalı

Kripto para piyasasında yüzlerce yerli ve yabancı borsa bulunur. Türkiye’de dahi bulunan borsa sayısı 50’ye yaklaşmış durumdadır. Dolayısıyla bu kadar fazla seçenek içerisinden güvenilir bir platform bulmak zor ancak belli ipuçları ile başarı elde edilebilir.

Güvenilir bir borsa şeffaf olur, yöneticilerin kim olduğu bellidir kendisini saklamaz. Ayrıca regülasyon ve yasalar ile uyumlu çalışır, finansal açıdan güçlüdür. Finansal anlamda güçlü olmayan borsalar kolaylıkla hacklendiğinden dolayı kullanıcılar mağdur olur.

Kripto paraları çalınır ve paralarını bir daha geri alamazlar. Güvenli borsa iki faktörlü doğrulama sistemlerine izin vermelidir ayrıca güvenlik anahtarı kullanma imkanı da sunmalıdır.

Sağlanan bu imkanlar sayesinde yatırımcının borsadaki hesabı üzerinde güvenlik arttırılır.

Özel Anahtar Kullanılmalı

Güvenilir borsa da müşterilere ait kripto paraların büyük bölümü soğuk depolama olarak adlandırılan yöntem ile saklanmalıdır. Aynı zamanda elektronik posta ile doğrulama da mutlaka uygulanıyor olmalı.

Bu sayede her transfer işleminde elektronik posta ile onay verilmesi gerekir ve bu güvenliği arttırır. Güvenilir bir borsa için öncelik müşteri desteğidir, duyarlı müşteri desteği yatırımcıyı her zaman kazandırır ve endişelerini hafifletir.

Para yatırma, para çekme, doğrulama işlemi ve emirler ile ilgili tüm sorunlar borsa tarafından hızla çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi halde yatırımcı zaman ve paradan ödün vermek zorunda kalır.

Kripto para cüzdanına erişilmesine izin veren harf ve rakam dizini özel anahtar olarak adlandırılır. Bir nevi şifre işlemi gören özel anahtarlar adres sahibi dışındakilere gizli tutulur.

Özel anahtara ulaşılması halinde yatırımcının tüm varlığı alınabilir. Borsalarda kripto para saklanması halinde mantık paranın bir başkasının cüzdanında saklamış olması mantığıdır.

Borsa parayı yatırımcının adına tutar şayet güvenilir değilse ciddi bir tehlike oluşabilir. Kripto paraları borsada saklamak yerine özel anahtarı kendisinin tutması yatırımcının tercih etmesi gereken yöntemlerden biridir.

Uzun Vadeli Yatırım Yapılmalı

Borsaların hemen hepsi iki faktörlü doğrulama sistemi sağlar. Yetkisi olmayan birinin hesaba erişmesi için hesap üzerinde mutlaka iki faktörlü doğrulama etkinleştirilmelidir.

Ancak SMS doğrulaması kullanılmamalıdır çünkü SIM kartlar kopyalanabildiğinden dolayı risk içerisindedir. Borsa hesaplarına Google Authenticator ya da Authy doğrulama uygulamaları ile bağlanmak gerekir.

Çoğu borsada belirli işlemler için bu yöntem zorunludur, borsa izin veriyorsa fiziksel güvenlik anahtarı kullanmak en doğru karardır. Kısa vadeli yatırım tercihinden daha ziyade uzun vadeli düşünmek her zaman daha iyi sonuç verir.

Kısa vadeli alım satım yapmaya karar verirken yatırımcı risklerin farkında olmalı. Bir planlama yapmalı ve yaptığı planlamaya sadık hareket etmelidir asla sabırsız davranmalıdır.

Kripto para piyasası içerisinde fiyat ve veri takip platformu olarak en yaygın kullanılan CoinMarketCap’tır. Bazı kripto paraların 24 saat içerisinde çok büyük oranlarda artışlar yaşadığını görmek mümkündür.

Ancak sakin olmalı ve kripto paranın işlem hacmine bakmalı. Bu kadar yükselen ancak işlem hacmi küçük olan bir kripto paraya yatırım yapmak çoğunlukla para kaybetme ile sonuçlanır.

728 90
Araç çubuğuna atla