• YARIM ALTIN
  3.511,00
  % 0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6457
  % 0,02
 • € EURO
  19,6696
  % -0,13
 • £ POUND
  22,9018
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  2,6798
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,2986
  % 0,56
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto Paralar Piyasa Değerleri nasıl belirleniyor?

Kripto Paralar Piyasa Değerleri nasıl belirleniyor?

Geleceğin para birimi olarak kabul edilen Kripto paraların yükselen değeri, işlem hacmi ve satış fiyatları her geçen gün şaşırtıcı oranları ulaşmaya devam ediyor.

Gelecekte Finans Sisteminin Temeli

Değerleri anlık olarak binlerce dolar azalan ya da artan kripto paralar uzun zamandır zirveyi zorlayan değerli para birimi olarak piyasalarda aktif rol almayı sürdürüyor.

Kredi kartlarının ortaya çıkması ile piyasada nakit para kullanımı azaldı. Mobil ödeme ile insanlar artık cüzdan taşımaz hale geldi. Yaşanan bu dijitalleşme süreci ile birlikte ekonomik sistem içerisine bir de alternatif olarak kripto paralar piyasaya girdi.

2009 yılında ilk kez kullanılmaya başlanan kripto para yıllarca yasadışı şekilde değişim aracı olarak kullanıldı. Birçok para birimine göre yeni olan kripto para birimleri, en hızlı yükselen geleceğin finans sisteminin temelleri olarak değerlendiriliyor.

Ancak Kripto paralarda sıradan para birimlerinde olduğu gibi herhangi bir şekilde merkezi yönetim bulunmuyor. Değerlerini politik ya da siyasi durumlar değil yapılan yatırımlar, kullanım oranları ve amaçları belirliyor.

Kripto Parada Piyasa Değerinin Önemi

Bazı kripto para birimlerinin diğerlerine göre daha büyük ve daha iyi görünmesi izin veren bir hiyerarşi vardır. Piyasaların aktifleştirilmesi, piyasadaki popülerliğe dayanan nedenler buna sebep olmaktadır.

Yüksek piyasa değeri,

 • Daha yüksek bir sıralama
 • Daha büyük bir topluluk
 • Daha fazla habere maruz kalma anlamına gelir.

Toplam kripto para birimi olarak pazar payını ne kadar olduğuna göre sıra belirlenir. Kripto parada piyasa değeri oldukça önemlidir çünkü yatırımcılar piyasadaki gelecek hareketlilikleri ve değişiklikleri belirlemeye yardımcı olmak için piyasada değerini kullanır.

Piyasa değerinin önemli ölçüde artması halinde hızlı ve ani bir şekilde daha fazla para kriptoya taşınır. Dolayısıyla o kripto para biriminin değerinin artması beklenir. Piyasa değeri düştüğünde ise bunun tam tersi yaşanır.

Yatırımcıların varlığa olan güvenini kaybetmesine neden olan satıştan dolayı piyasa değeri düşebilir. Bunun için bir sonraki seferde yorulmadan pazarları göz atarken yatırımcılar piyasa değeri değişiklikleri göz önünde bulundurur.

Kripto Paranın Piyasa Değerini Hesaplama

Kripto paralar için önemli olan piyasa değeri aynı zamanda blok zinciri projeleri kadar hisse senedi piyasaları için de geçerlidir. Piyasa değeri belirli kripto paranın ya da blok zincir ağının güncel piyasa değerini belirler.

Tüm kripto sektörünün toplam piyasa değeri eşit derecede önemli ölçüttür. Bu ölçüt bazı açıdan blok zinciri ve kripto para sektörü yaklaşık kümülatif değeri olarak kullanılmaktadır.

Bir kripto paranın piyasa değerini hesaplamak basittir, tüm kripto varlıkların toplam değeri, bireysel piyasa değeri sıralamasında en büyük 2 projeye göre çok daha yüksektir.

 • Ölçüsü takip etmeyi kolaylaştıran en iyi tüm kripto para veri toplayıcılarının toplam kripto piyasa değerini vermesidir.
 • Piyasa değeri kripto paranın dolaşımdaki arzının ve birim başına fiyatının çarpılması ile hesaplanır.
 • Piyasa değeri = dolaşımdaki arz x fiyat şeklindedir.

Kripto Para Piyasalarındaki Oynaklık Nedeni

Toplam kripto piyasa değeri piyasadaki diğer tüm kripto varlıkların toplamı ile birlikte, altcoinler ve sabit coinler ve tokenlar değerini gösterir. Aynı zamanda bu ölçüt, genel anlamda sektörün büyüklüğünü göstermesinden dolayı birçok kişi tarafından önemli olarak kabul edilir.

Kripto para piyasalarındaki yüksek oynaklık nedeni ile sık sık değişme eğilimi gösterir. Piyasaya girdiği günden bu yana kripto para piyasa değeri hiçbir zaman 20 milyar doların üzerine çıkmadı. 2018 yılında gördüğü 770 milyar USD’lik zirvesinden bu zamana kadar kripto para piyasası milyarlarca dolarlık dalgalanmalar yaşadı.

Ekonomi genelinde diğer sektörler ile kıyaslama yapmak için toplam kripto piyasa değeri temel olarak kullanılır. Birçok analist kripto piyasa değerini hisse senedi ya da değerli metal piyasa değerleri ile kıyaslar.

Bunu yapmaktaki asıl amaç, gelecek dönemde toplam kripto piyasasının ne kadar büyüyeceğine yönelik bir tahmine ulaşmaktır.

Piyasa Değeri İzlenmesi Gereken Ölçütlerdendir

Halen kripto paraların ve blok zincir projelerini değerini tahmin etmenin en iyi yolunu hiç kimse bilmiyor. Kıyaslamalar her ne kadar faydalı olsa da bana göre sonuçlara körü körüne güvenmemek gerekir.

Farklı finans piyasalarını kıyaslamak bence çoğu kez gereksiz bir çabadır. Kripto para gelişmekte olan yeni bir varlık sınıfıdır ve bu şekilde değerlendirmek gerekir. Zaten hisse senedi, değerli metal ya da döviz alım satımı yapan insanları kripto para halen otomatik olarak ilgisini çekmiyor.

Ama kripto para piyasa değeri izlenmesi gereken ölçütlerdendir, Kripto para sektörünü değerlendirilmesinde yükseliş ve düşüşleri gösterir. Aynı zamanda şu anki değer ile ileride seyreltilmiş piyasa değerinin ne olacağı arasındaki farkı dikkate alma konusunda da faydalıdır.

Piyasa değeri aslında bulmacanın sadece tek bir parçasıdır diğer ölçüleri değerlendirmek de önemlidir. Herhangi bir şekilde finansal yatırım yapmadan önce yatırımcının kesinlikle sektörde araştırması gereken birçok unsur vardır.

Toplam kripto piyasa değerine bakarak kararlar almak birçok sebepten dolayı yanıltıcı olabilir. Bunun için yapılması gereken ilk iş kripto paranın doğru piyasa değerini belirlemelidir.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla