Rüya Uçak İstanbul Havalimanına İniş Yaptı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.915,00
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1725
  % 0,07
 • € EURO
  33,7792
  % -0,12
 • £ POUND
  39,4765
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3293
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3379
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  1781014,716
  % 1,97
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Rüya Uçak İstanbul Havalimanına İniş Yaptı

Rüya Uçak İstanbul Havalimanına İniş Yaptı
728 90

Boeing’den sipariş verilen rüya uçakların ikincisi de İstanbul Havalimanı’na iniş yapıyor. Türk Hava Yolları’nın otuz adet (25 adet kesin ve 5 adet opsiyonlu) sipariş verdiği, ilki teslim edilen uçağın ikincisi de teslim ediliyor. Rüya uçaklardan ikinci olan uçak bugün öğlen 15.00 sularında inişini gerçekleştiriyor.

Amerikalı dünya devi uçak firması Boeing firmasından Türk Hava Yollarının sipariş verdiği B787-9 ‘Dreamliner adlı rüya uçak lakaplı uçaklardan ikincisi de ülkeye geliyor. Türk Hava Yolları siparişi gerçekleştirirken uçaklardan 25 âdeti kesin ve 5 adeti opsiyonlu olarak sipariş veriyor. Havayolu şirketinin, yolcuların konforu ve uçuş tecrübelerini artırabilmek amaçlı sipariş verdiği uçaklarda ikincisi yeni yapılan İstanbul Havalimanı’na öğleden sonra ayak basıyor.

B787-9 ‘Dreamliner adlı ikinci rüya uçağın İstanbul Havalimanı’na indikten sonra ilk rotası da Antalya oluyor. TC-LLB kuyruk tescilli olan uçak Boeing’in Everett’te bulunan merkezinden teslim alınıp ülkeye getiriliyor. Ağustos ayı içerisinde 4 rüya uçağın daha Türk Havayolları filosuna katılması bekleniyor. Uzun menzilli uçuşlarda yüksek randıman alınan uçağın ilk olarak Türkiye semalarında İstanbul – Antalya arası uçuş yapması planlanıyor.

300 250 4

Rüya Uçuklarda Gelişen Özellikler

Amerikalı Boeing firmasından Türk Hava Yollarının sipariş verdiği B787-9 ‘Dreamliner adlı rüya uçakların kasalarında değişikliğe gidiliyor. Class sınıflarda koltuk dizaynlar 1 – 2 – 1 olarak yapılırken ekonomi sınıfına ait olan koltukların imalatını yerli firma TSI yapıyor. Kompozit özellikli malzemeden yapılan gövde kısmına sahip B787-9 ‘Dreamliner uçaklar 63 metre uzunluğu, 17 metre yüksekliği, 60 metre genişliği ve on dört bin yüz kırk kilometre menzile sahiptir. Boeing’den sipariş verilen rüya uçakların ilkine PKK’lılar tarafından iki yıl önce şehit edilen Maçlı Eren Bülbül adına Maçka adı veriliyor.

Uçak teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip eden Türk Havayolları (THY), Amerika’nın ünlü uçak üretici firması Boeing ile masaya oturup yeni uçak siparişi veriyor. Özellikle yolcuların daha rahat edebilmesi için siparişlerini veren Türk Havayolları (THY), ikinci uçağını da teslim alıyor. Merkezi Everett’te bulunan Boeing firmasının ürettiği TC – LLB kuyruk tescilli yeni uçaklar buradan alınarak yeni olan İstanbul Havalimanı’na Türk pilotları eşliğinde geliyor. Toplam 30 adet B787-9 ‘Dreamliner’ siparişi veren Türk Havayolları (THY) bu siparişlerin 25 adetinin kesin 5 adetinin ise opsiyonlu olduğunu açıklıyor.

Türkiye’deki uçak filosu alanında bir numara olan Türk Havayolları (THY) siparişlerinin henüz iki tanesini teslim alıyor. Uçaklara rüya uçak adını veren < Türk Havayolları (THY) ilk uçağı geçtiğimiz ay teslim alırken ikinci uçağını bugün öğleden sonra 15.00 civarında alıyor. İstanbul Havalimanı’na ilk inişini yapacak olan ikinci rüya uçak, ülkemizdeki ilk uçuşunu ise İstanbul – Antalya arasında yapıyor.

Sipariş verilen otuz uçaktan ikisini teslim alan Türk Havayolları (THY), diğer uçaklardan dördünü Ağustos ayı içerisinde almayı planlıyor. Bu süre zarfında yeni uçaklardaki gelişmeleri inceleyip deneme uçuşu yapacak olan pilotlar, yeni uçaklara yabancı kalmıyor. Müşterilerine karşı her zaman en yenilikçi olmayı hedefleyen Türk Havayolları (THY), B787-9 ‘Dreamliner uçaklarının ekonomi sınıfında kullanılan koltuklar yerli üretici TSI firmasından alıyor. Boeing firması B787-9 ‘Dreamliner’ modellerde öncelikle class sınıfındaki koltuk dizaynına el atıyor ve oturumu 1 – 2 – 1 olarak tasarlıyor. Türk Havayollarının mevcut uçaklarına göre hem daha uzun hem de daha geniş uzunlukta bulunan rüya uçaklar, yolcuları rahat ettirecek gibi duruyor. Tüm siparişleri arka arkaya teslim almayı planlayan Türk Havayolları, uçaklar gelir gelmez seferlere başlamayı planlıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla