Hindistan’da Kripto Paraya Hapis Cezası | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.678,00
  % 2,28
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5043
  % 0,28
 • € EURO
  34,5703
  % 0,19
 • £ POUND
  40,4178
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3442
  % -0,74
 • BITCOIN/TL
  2022059,130
  % -2,95
 • BIST 100
  9.548,09
  % -1,36

Hindistan’da Kripto Paraya Hapis Cezası

Hindistan’da Kripto Paraya Hapis Cezası
728 90

Kripto para çılgınlığına katılan Hindistanlılar için bu rüya çabuk son buldu. Tüm dünyada olduğu gibi, Hindistan’ da da kripto paraya olan düşkünlük giderek artıyor. Neredeyse bütün ticaret ağlarını ele geçiren kripto para transferleri, Hindistan’da, hapis cezası nedeni olabilecek kadar vahim bir tablo oluşturuyor. Hindistan yasama ve de yürütme mercilerinin hazırladığı yeni yasa tasarısında yer alan bir madde kripto para ile alakalı olduğu için; bu haber dünya kamuoyuna bomba gibi düştü. Kripto parayı farklı platformlarda kullanamaya başlayan Hindistanlılar; özellikle kripto para madenciliğine kafayı takmış durumda. Neredeyse kara para kaçırmak kadar kötü bir suç olarak adlandırılan kripto para madenciliğine artık Hindistan Yasaları dur diyecek. Hazırlandığı söylenen yasa tasarısında; bu para birimi ile alakalı herhangi bir madencilik işlemine adı karışan herkes, hapis cezasını ya da yüklü miktarda ki tazminatları kabul etmek zorunda kalacak. Kripto paraya dair bütün uygulamaların yasaklanması düşünülen Hindistan’da; maliye ile diğer bakanlıklar iş birliği yaparak bu yasaklamaya ilişkin caydırıcı ceza yöntemi uygulamasına geçmeye karar verdi. Bu konu sadece Hindistan’da değil, bütün dünyada en hızlı yayılan haberlerin başında yer alıyor. Ülke bakanlıkları bir araya gelerek bir komisyon oluşturmaya karar verdi.

Başlıklar

Subhash Chansra Garg Bu Komisyonda

Bu komisyonun başında da Subhash Chansra Garg yer alıyor. Garg, ülkenin maliye bakanı olarak, göreve geldiği ilk tarihten itibaren, kripto paraya savaş aştı. Bu konu hakkında araştırmalar yapan komisyonun başında olan Grag, bütün kabine ile görüşmelere başlayarak, b u işe bir hız kazandırdı. The Economic Times haberinde yer alan en önemli haberlerden birisi olarak tarihe geçen kripto para yasağı taslağında en çok dikkat çeken paragraf ise; bu para birimine dair her hangi bir işlemin öncelikle para cezası daha sonrada yıllarca tutuklama cezası ile cezalandırılmasına ilişkin cümlelerin yer aldığı paragraftır.

300 250 4

1-10 Yıl Arası Yükümlülük

Kripto para akımı, Hindistan’da bir takım kara para aklama ve de yolsuzluk iddialarına yol açınca, Hükümet bu gidişata bir son vermek amacı ile bu konunun üzerine giderek bir takım tedbirler aldı. Hükümetin, incelemeye aldığı yasa tasarısı taslağı bir şekilde, birilerinin eline geçti ve de gündeme hızlı bir şekilde yerleşti. Sızdırılan yasa tasarısı taslağına göre; Hindistan’da gerçekleştirilen bütün kripto para işlemlerine para ve de hapis cezası düzenlemesi getirilecek. Kripto para alımı ya da satımı yaprak bazı spekülasyonalar neden olan herkes ya para cezası ödemek zorunda kalacak ya da 1 ile 10 sene arasında hapis cezası ile yargılanacak. Yürürlüğe alınması düşünülen bu aysa tasarısı son günlerde Hindistan’da en çok konuşulan şey haline geldi. Hindistan Hükümeti, kripto paranın yol açtığı ekonomik sorunların kaynaklarını yaklaşık bir yılı aşkın süredir araştırıyor. Araştırdığı bu süre içerisinde de kripto para ile yapılabilen oldukça fazla dolandırıcılık vurgunu olduğunun altını çizdi. Bu yasa tasarısına ilişkin gözler Hindistan Hükümet Sözcüsüne çevrilirken; kendisinden henüz bir açıklama gelmedi. Bu durum da siyaset kulislerinde, henüz yasa tasarısı ile alakalı bir gelişme yaşanmadığı görülüyor. Taslak ile alakalı sızdırılan belgelere göre; hazırlanma aşamasında olan yasa tasarısında, Hindistan Maliye Müsteşarı olan Subhash Chansra Garg’ ın da imzası bulunuyor. Maliye ile iş birliği içerisinde hareket eden Hindistan yönetimi kripto para yüzünden çekilen ekonomik krize bir son vermeye hazırlanıyor. The Economic Times’ ın geçtiğimiz günlerde Twitter’da da paylaştığı gizli yasa tasarısının, yerel gazetecilerin basına sızdırdığı konuşuluyor.

728 90
Araç çubuğuna atla