• YARIM ALTIN
  1.006,11
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0527
  % 0,09
 • € EURO
  6,5577
  % 0,07
 • £ POUND
  7,8715
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  0,8654
  % -0,16
 • РУБ RUBLE
  0,0951
  % -0,18
 • %
 • BIST 100
  120.791,8600
  % 0,53

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

SGK’ sız Çalıştırmanın Cezaları Nelerdir?

Bir çok kişi, işe girerken sigortası başlatılarak işe girmektedir. Sigorta hem işçi hem de işveren için çok önemli noktalardan bir tanesidir. Sigorta çalışanları için olmazsa olmaz bir durumdur. Sigortasız olarak işçi çalıştırmanın herhangi bir bahanesi olmamaktadır. Sadece bir işçiyi SGK’ SIZ çalıştıranlara ayda 9000 TL’ye varan ceza oranı ile cezalandırılmasına mümkündür. Sosyal güvenlik kurumu olmadan çalışanlar ve işverenler suçlu olarak görünecektir. Sigortasız çalıştırmak sakıncalı bir durumdur. Çalışma esnasında işçinin başına gelen ya da gelebilecek olan tüm olaylardan işveren sorumlu dur. Sigortasız olarak çalıştırılan bir işçinin başına gelen durumu sigorta karşılayacaktır. Sigortası olmayan kişi bu durumda başına gelen bir olaydan Sigortası olmadığı için yararlanamayacaktır.

Bu da üç iş güvenliği kanuna göre sakıncalı bir durumdur. Son yıllarda devlet sigortasız işçi çalıştırılması konusunda çok hassas olmaya başlamıştır. Sigortasız çalıştırılan elemanların yanı sıra son yıllarda çocuk işçiler artmaya başlamıştır. Bu neden ne devlet sigortasız işçi çalıştıranlara cezai yaptırımlar uygulamaktadır. Bu cezaları sizlerle paylaşacak olursak, Örneğin bir işçi için bir yıllık ceza 38 asgari ücreti yani yaklaşık olarak 67.000 TL’yi bulabilmektedir. Bu ceza tebliğ tarihinden en geç 15 gün içerisinde bir dilekçeyle yazılı olarak bildirilecektir.

SGK Nedir?

Bu kısaltma, sosyal güvenlik kurumunun kısaltmasıdır olarak ifade edilebilmektedir. Risk dolayısıyla geliri ile kazançları azalan kişilerin başkalarına el açmadan yani muhtaç olmadan ihtiyaçlarını gidere bilmeleri adına kurulmuş olan kuruluşlar olarak ifade edilebilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal riskler sonucu çıkabilecek olan zararları da devlet karşılayacaktır. Örnek olarak verecek olursak hastalık, kaza gibi Durumlarda hastanelerden veya belli kurumlardan yararlanabilme durumunu ifade eder. Bu kurumda belli meblağların ödenmesi sonucunda emekli maaşları da alınabilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu sorgulamanızı ise e-Devlet üzerinden kolaylıkla sağlayabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise PTT yolu ile ücret karşılığında şifrenizi alarak Sosyal güvenlik kurumu işlemlerinizin yanı sıra bir çok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. SGK görevleri arasında, ulusal kalkınma strateji ve politikaları bulunmaktadır. Yıllık olarak uygulama programlarını dikkate alarak sosyal güvenlik politikalarını uygulamak ve bunun yanı sıra politika geliştirme programlarına yönelik çalışmalar yapmak sosyal güvenlik kurumunun görevleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte hizmet ve sunduğu gerçek ve tüzel kişi hakları ile gelişmelerde sağlamaktadır. Sosyal güvenlik Kurumu’nun bir başka görevi olarak nitelendirebileceğimiz görevleri de sosyal güvenliğe ilişkin konularda, uluslararası gelişmeleri izlemek, Avrupa birliği ve uluslararası kuruluşlarla İş birliği kurmak, dış ülkelerle sosyal güvenlik sözleşmeleri yapmak gibi bir çok alanda görevi bulunmaktadır. Genellikle en çok bilinen görevleri arasında yer alan görev ise sosyal güvenlik alanında kamu idareleri ile iletişimi ve işbirliğini sağlamak olarak ifade edilebilmektedir.

SGK Kuruluşu?

Sosyal güvenlik kurumu olarak bilinen bu kısaltma, insanların sosyal güvenlik ihtiyaçlarından sorumlu olan bir kurumdur. Çok uzun yıllar süren bir sürecin sonucu olarak da ifade edilebilmektedir. İnsanların sosyoekonomik risklerin ortadan kaldırabilmek adına çalışmalar ve geliştirmeler yapan bir kurum olarak ifade edilebilir. Bunun yanı sıra ortaya çıkan hastalık ve kazaları sosyal güvenlik güvencesi ile tüm bireylerin Güvencesini sağlayarak çalışmalarında bu yönde geliştirmek dedir. Sosyal güvenlik sistemi olarak adlandırılan bu sistem ilk olarak 19. Yüzyılın sonlarında Almanya’da gerçekleşmiştir. Alman devlet adamı olan Desmark, işçi ve işveren primleri geliştirmeleri sağlayarak devlet katkılarıyla sağlanan bir sigorta sistemi oluşturmuştur. Bunun yanı sıra bir çok ülkede sosyal güvenlik kurumu ile alakalı çalışmalar yapılmıştır. Örneğin İngiltere’de 1942’de başlayan çalışmalar sosyal güvenliğin finansmanını vergi gelirleriyle sağlanmasını Öngören raporlar oluşturulmuştur.

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

Çoğu insan, işten ayrıldıktan sonra geçiminin yanı sıra Sosyal güvenlik kurumunda sağlayacağı yardımları düşünmektedir. Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan sigortalı işçiler veya kamu kurumunda çalışan kişiler işten ayrıldıkları zaman ne kadar sürede SGK kurumundan faydalanacağını sizlerle paylaşacağız. Çoğu insanın bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve eşi bulunmaktadır. Ailesine bakabilmek adına bir çok insan günümüzde ek işlere de başvura bilmektedir. İşten ayrılan kişiler en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi de sigortadan ne kadar süre daha yararlanabileceğidir. Bu durumdan yararlanabilmek adına eğer çocuklarınız 20 yaşını doldurmuş ve liseden mezun olmuş kişiler ise İki yılda sağlık hizmetinden yararlanabilirler. Fakat çocuğunuz yüksek öğretimden mezun 25 yaşını geçmemiş bir kişi ise gene iki yılda sağlık hizmetinden yararlanabilir. Peki işten ayrılma Durumunda kaç gün daha sağlıktan yararlana bilirsiniz? İşten kendi rızasıyla ayrılan kişiler çıkış yapılan tarihten önceki bir yıl içinde tam olarak 90 gün prim Ödemiş olması gerekmektedir bu prim ödenmişse 100 gün doktor muayenesi bunun yanı sıra eczane hizmetlerinden yararlanmaya devam edecektir. Eğer prim gün sayısı dolmamışsa bu süre on güne kadar kısaltıla bilmektedir. Sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanabilmek adına da şartlar şu şekildedir. 18 yaşını doldurmamış olmak, tıbbi olarak başkasının bakımına muhtaç olmak, kaza halleri, acil haller, iş kazası ile meslek hastalığı halleri, bildirimini zorunlu bulaşıcı hastalıklar ve son olarak yetim aylığı alan çocuklar olarak ifade edilebilir. Bu kişiler genellikle koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanan kişiler olarak ifade edilebilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.