• %
 • AMERIKAN DOLARI
  18,5660
  % 0,33
 • € EURO
  18,2713
  % 0,70
 • £ POUND
  20,8758
  % 1,02
 • ¥ YUAN
  2,6098
  % 0,33
 • РУБ RUBLE
  0,3245
  % 2,62
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Rehabilitasyon Desteği Hesaba Yatıyor!

Rehabilitasyon Desteği Hesaba Yatıyor!

Rehabilitasyon merkezlerini de kapsayan, Milli Eğitim ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan paketle açıklandı. Verilen destek, özel eğitim okullarını, görme, işitme, bedensel ve zihinsel yetersizliği olan kişileri, özel öğrenme, konuşma ve dil zorluğu çeken kişiler ve otizm spektrum bozukluğu olan kişileri kapsayan bu destek ile ilgili beklenen zam haberi de geldi. Bu noktada, özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde okuyan engelli bireylere yönelik bireysel eğitim ve grup eğitimi olmak üzere iki temel gider desteği sağlanmaktadır. Peki, devlet destekli rehabilitasyon merkezi kapsamında ne kadar yardım yapılmaktadır?

Devlet Destekli Rehabilitasyon Desteği Yardım Miktarı

Devlet destekli rehabilitasyon merkezi desteği kapsamında 2021 için belirlenen miktar değişmiştir. Yeni düzenlemeye göre Milli Eğitim Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan destek programı kapsamında bireysel eğitim ve grup eğitimi için iki farklı fiyat belirlenmiştir;

 • Bireysel eğitim için 862 TL,
 • Grup eğitimi için 241 TL.

Ancak belirlenen bu yardım için belirli bir oranda katma değer vergisi alınmaktadır. Bu noktada, verilecek eğitim desteği 2021 yılı için yürürlüğe girmiştir.

Rehabilitasyon Merkezi Ödeneği ve Katkıları

Devlet destekli rehabilitasyon merkezi için alınabilecek eğitim desteği, özel okullarda okuyan engelli bireylerin daha iyi ve kaliteli eğitim almasını sağlamaktadır. Özel bir eğitim sürecine ihtiyaç duyan bireylerin, maddi sorunlar nedeni ile gerekli eğitimden mahrum kalmasının önüne geçen bu sistemde, bireysel ve grup eğitimleri için ayrı ayrı ödenek oluşturulmuştur. Devlet tarafından sağlanan ödeneği aşan özel eğitim ve rehabilitasyon ödemelerin ise kişiler kendi tamamlamak zorundadır.

Ödenek Almak İçin Gerekli Şartları ve Geri Ödeme Durumu Nedir?

Rehabilitasyon merkezi ve özel eğitim kurumlarında eğitim alması gereken engelli bireyler, engel durumlarını ve özel eğitim masraflarını göstererek, devlet desteği alması mümkündür. Bu noktada, dikkat edilmesi gereken nokta, devler desteği için beyan edilen bilgilerin doğruluğudur. Eğer kişiler, devlet desteği almak için engel durumu, engel nedeni ile alınması gereken eğitim masrafı gibi konularda fazladan ödeme alırsa, aldığı ödemenin iki katını faizi ile birlikte geri ödemektedir.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla