3 Hafta Sonra Dolarda Düşüş Yaşandı | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1575555,405
  % -0,90
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

3 Hafta Sonra Dolarda Düşüş Yaşandı

3 Hafta Sonra Dolarda Düşüş Yaşandı
728 90

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerin iptal olması üzerine yeni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimleri 23 Haziran 2019 tarihine alındı. Dün sabah başlayan oy verme işlemleri akşam saatlerinde bitti ve yapılan seçim doğrultusunda yeni başkanının Ekrem İmamoğlu olduğu açıklanıyor. Bu açıklamalar doğrultusunda ise en büyük gelişmelerden biri para piyasalarında yaşanıyor. Yaklaşık üç haftadır bir düşme göstermeyen dolar, değer kaybederek üç haftanın en düşük değerini alıyor. Bir önceki gününü kapanışının % 1.80 altında günü kapatan dolar 5.71 Türk Lirası civarında seyrediyor.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararından sonra yükselen dolarda dün akşam saatleri itibari ile düşme yaşanıyor. 19 Haziran’da Fed’in yaptığı açıklamalar para piyasalarına bomba gibi düşmüş ve dolar yükselmişti. Doların yükselişi devam ederken buna İstanbul seçimleri engel olduğu görülüyor. İstanbul engeline takılan dolar ise düşüş yaşamaya devam ediyor.

Başlıklar

300 250 4

Yeni Haftada Düşüş

Fed’in faiz kararı ile faiz oranlarının 2.25-2.50 arasında kalması ile 5.78 Türk Lirasını gören dolar, dün akşam itibari ile 5.71 civarında dolanıyor. Yeni haftaya düşüş ile başlayan dolar, üç haftanın en düşük seviyelerini görüyor. Bu sabah itibarı ile dolar alımı 5.71 Türk Lirası üzerinden yapılıyor.

Doların düşüş yaşadığı para piyasasında ise Sterlin ve Euro’ da değer kaybediyor. İstanbul seçimi engeline takılan piyasada bugün sabah itibarı ile Euro % 1.72 düşüş ile 6.50 Türk Lirası ve Sterlin ise % 1.78 düşüş ile 7.28 Türk Lirasından kendisine alıcı buluyor.

Yerli analistler, yurt içinde Reel Kesim Güven Endeksi, sektörel güven endeksi, imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve yurt dışında ise Dallas Fed İmalat Sanayi Aktivite Endeksi, Şikago Fed Ulusal Aktivite Endeksi, Ifo İş Dünyası Güven Endekslerini takip edeceklerini belirtiyorlar.

İBB Başkanlığı’ndan Para Piyasalarına Darbe

Yenilenen 31 Mart seçimleri, 23 Haziran tarihinde yapılarak yeni İstanbul Belediye Başkanı seçimi belli oldu. Oylarını Cumhuriyet Halk Partisi adayından yana kullanan İstanbullular, Başkanlarını Ekrem İmamoğlu olarak belirliyor. Yaklaşık 3 haftadır yükseliş gösteren para piyasası ise bu seçim sonucunda düşüşe geçiyor. Son olarak Amerika Merkez Bankası olan Fed’in 2.25-2.50 arasında sabit tuttuğu faiz oranlarından sonra yükselişine devam eden Dolar, Euro ve Sterlin ’in, İstanbul seçimleri sonrası düşüşe geçtiği gözleniyor.

Analistler dün yapılan seçimlerden sonra bir sonraki seçimlere kadar hareket olmayacağını belirsizliğin ortadan kalkması ile herkesin ekonomi piyasasına gözlerini çevirdiğini söylüyor. Amerika birleşik devletleri ile İran arasında yaşanan gerginliğin de para piyasalarını etkileyeceğini söyleyen analistler olacak tüm gelişmelerin bu tarafı da etkileyeceğini belirtiyorlar.

Dolarda yaşanan düşmenin kalıcılık sağlaması durumunda 5.75 Türk Lirasının direnç olacağını tahmin ediyorlar. Dört yıl boyunca seçim telaşı olmayacağından yakın zamanda seçim ile ilgili dolarda düşüş beklenmiyor.

Dış kaynaklardan etkilenen dolar piyasasının seçimler sonucunda daha ne kadar düşeceği ise merak konusu oluyor. Fed’in kararından sonra yükselen ve 5.78 dolar / TL yi gören doların İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimlerinden sonra ise 5.70 dolar / TL yi görmesi ise yerli yatırımcıyı sevindiriyor. Üç haftalık zaman zarfında düşüş yaşanmayan bunun aksine devamlı artan doların dün akşam seçim sonuçlarından sonra düşmesi ise herkesi şaşırtıyor. Uzun süredir dolarda düşme göremeyen yerli yatırımcı ise bunu fırsat bilerek dolar yükselmeden işlerini değerlendirmeye çalışıyor.

Yeni bir haftaya düşü ile başlayan doların düşüşe devam edip etmeyeceği ya da yükseleceği analistler arasında tartışma yaratıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla