Kredi Kartından Havale / Eft Yapılır Mı? | Kredi Kartından Havale / Eft Yapılır Mı?Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.610,00
  % 0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5464
  % 0,23
 • € EURO
  34,9376
  % 0,39
 • £ POUND
  40,5500
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3455
  % 0,34
 • BITCOIN/TL
  2002583,664
  % -3,77
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Kredi Kartından Havale / Eft Yapılır Mı?

Kredi Kartından Havale / Eft Yapılır Mı?
728 90

Herkesin merak ettiği ve tam anlamıyla emin olamadığı bir banka işlemi sorusu; Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır Mı? Cümlesinin cevabını verebilmek için sizleri bu yazımı eksiksiz okumaya ve bilgilenmeye davet ediyorum. Günümüzün teknolojisiyle hayatımıza çeşitli kolaylıklar dahil olmakta ve bankacılık işlemlerinde de bu kolaylıklar bizlere büyük rahatlık sağlamakta. Dilediğimiz zaman hesaplarımızdan cep telefonu aracılığı ile başka bir hesaba para aktarımı yapabiliyoruz. Peki hesabımızda para kalmadı diyelim, kredi kartımızdaki parayı başka hesaba gönderebiliyor muyuz? Kredi kartıyla her türlü nakit para çekebiliyoruz ve alışverişler yapabilme imkanı bulabiliyoruz. Kredi kartı bize bu imkanları sağlarken para gönderimi de sağlayabiliyor muyuz?

Başlıklar

Kredi Kartından Havale ya da EFT

Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır Mı? Yapılır mı sorusunun cevabı olarak sizlere şunu söyleyebilirim; böyle bir EFT / havale işlemi gayet mümkündür. Fakat birincil olarak havale işlemi ve EFT arasındaki farkı bilmeniz size büyük oranda anlaşırlık sağlayacaktır. Çünkü bu tabirler banka kartlarıyla çok fazla arası olmayan kişilere yabancı kalmakla birlikte işlerini zorlaştırıyor. Açıkça anlatmak gerekirse; aynı bankaya ait kartlardan birbirine para aktarım işlemi yapma olayı Havale olarak tanımlanıyor. Eğer ki farklı iki banka kartından birbirine para aktarımı yapılıyorsa, bu işlem de EFT olarak geçiyor. Sorumuzun asıl cevabına bakacak olursak, kredi kartınızda nakit bakiyeniz bulunduğu süre zarfı boyunca havale ya da EFT işlemlerinizi de kesinlikle yapabilirsiniz.

300 250 4

Peki Nasıl Yapılır?

Kredi kartından havale yada EFT işlemi yapmak banka kartından para aktarımı yapmakla aynı şekilde olmuyor maalesef ki. Sistem burada biraz farklı işliyor ve şartları da;

 • Bir maaş hesabını var ise bu hesabınızdan yapacağınız havale ve eft işlemlerinde kuvvetle muhtemel, ekstra bir gönderim ücreti ödemeyeceksiniz,
 • Kredi kartıyla yapacağınız para aktarım işleminde, ücret biraz maliyetli olabilir.

Visa Ve Master Kart İle Havale

Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır Mı? Sorusunun da cevabı bu yazının içinde. Şimdi, kredi kartınızdaki nakit limitinizle orantılı şekilde havale işlemini yapabilirsiniz bunda hiç bir sakında yok, fakat bu işlem dikkat edilmesi gereken bazı kuralları da içinde barındırıyor. Bu kuralları da size şöyle aktaralım; eğer ki kredi kartınızdan bir diğer kredi kartına para aktarma işlemi yapacaksanız kredi ekstrelerinizi veya borçlarınızı zamanında ve düzenli bir şekilde ödemiş olmalısınız. Ki bunun nedeni de: Geç ödenmiş olan kredi kartı borçlarından dolayı kredi kartlarına para transfer blokesi konulabiliyor. Eğer böyle bir durumun içinde iseniz havale işleminizi halledemeyebilir ve parayı karşı tarafa ulaştırma imkanına sahip olmayabilirsiniz.

Bir sonraki neden de; kredi kartınız vardır fakat nakit avans limitiniz para aktarımı için yeterli olmayabilir. Bazı kredi kartlarında alışveriş sınırlaması çok olurken bazı kredi kartlarında ise bu sınır biraz daha düşük olabiliyor. Örneğin; sizin kredi kartınızdaki nakit limiti 2.000 tl iken siz karşı tarafa para transferi için 2.300 tl havale ile para göndermeye kalkarsanız bunu kesinlikle başaramazsınız. Kartın alışveriş sınırı eft ya da havale işlemlerini yapmada geçerli bir etken değildir. Ek olarak da, eft ve havale işlemleri sırasında bankanın alacağı komisyon; yine sizin hesabınızdaki paranın içinden çekilecektir bu da işleri iyice imkansız hale getirir

Visa Ve Master Kart Eft İşlemi

Bir önceki havale işleminde anlattığım gibi, bu eft işleminde de kredi kartı ile eft işlemi yapabilirsiniz. Kredi kartınız aracılığıyla yapacağınız EFT ya da havale işlemlerinde, mobil bankalardan farklı olarak alınan komisyon fazla bir miktar olacaktır. Bunu da örneklendirebiliriz; telefonunuzdaki uygulama sayesinde yaptığınız mobil işlemde gönderdiğiniz 400 tl civarındaki para aktarım işlemi için sizden kesilen komisyon 2-3 tl gibi bir miktar iken, kredi kartı ile yapacağınız bir para transferi işlemi sırasında sizden kesilecek olan komisyon oranı 20 ila 25 tl arası sayılara tekabül edecektir. Bu kesilen ücret bir çoğumuz için aşırı fazla. Bunun nedeni olarak da; EFT işlemi yapıldığı sırada bankanız, elinizdeki kredi kartından nakit para avansı çekme işlemi yapmışsınız gibi bir işlem yapmakta. Diyeceğimiz şudur ki, EFT transferi yaparken, ATM’den kredi kartınızdan para çekmekle aynı işi yapmış oluyorsunuz yani yaptığınız bu işlemler arasında tek bir fark bile yok. Yani 400 tl’lik bir gönderim işleminde size kesilen fatura toplamda 420-440 tl’lik bir miktar olacaktır.

İnternet Bankacılığı Transfer

Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır Mı? Peki ya internet aracılığıyla nasıl yapılır? İnternet bankacılığı olayı günümüzde bankalar için de müşteriler için de son derece önemli bir yerdedir. Bunun sebebi de tahmin edeceğiniz üzere; iş yükünün ortadan tamamen olmasa da aşırı fazla bir şekilde kalkmış olması ve bireysel olarak işinizi rahatça halledebilmeniz. Para gönderim işlemleri için çoğunluğun tercihi internet ve mobil bankacılık uygulamaları oluyor. Farklı bir açıyla bakacak olursak, kesilecek komisyonun düşük olması avantajını da görebileceğiz. Öyleyse interneti kullanarak kredi kartından havale ve EFT işlemlerini nasıl yapacağız?

 • İlk yapmamız gereken işlerden biri internet şubesine giriş yapmamızın akabinde para transferi seçeceğine tıklama yapacağız,
 • Yaptığımız bu işlem sonucunda karışımıza transfer işlemini hangi hesabımızdan yapmak istediğimizi soracak,
 • Bu işlemden sonra ise, bizde bulunan kredi kartımızı seçeceğiz ve göndermek istediğimiz miktarı gireceğiz,
 • Son olarak karşımıza çıkacak olan şey; kesilecek komisyonun bize gösterilmesi ve bilgilerimizin doğruluğunun onaylanması işlemi olacaktır.

Böylelikle havale ya da EFT işlemimizi sonlandırmış ve tamamlamış olacağız.

Mobil Banka Para Transferi

Mobil bankacılıkta kredi kartıyla para transferi yapma işlemi son derece doğru ve güvenli bir tercih. Bunun nedeni olarak da; yapılan transfer ücretlerinde kesilecek komisyonun en düşük düzeyde olmasıdır. Bu uygulamalar basit ve anlaşılır arayüzlerle oluşturulduğu için, kullanmış da çok basit ve anlaşılırdır. Yapılacak işlemler ise sırasıyla şöyle açıklanabilir:

 • Mobil uygulamaya giriş yapmak,
 • Para transferleri bölmesine tıklamak,
 • Kredi kartından bölmesine tıklamak,
 • Havale / EFT seçeceğini seçmek,
 • Aktarmak istediğiniz para tutarını girdikten sonra son olarak onay butonuna tıklamak olacaktır.

Bankamatik Ve Atm Kredi Kartı Havale / Eft

Kredi Kartından Havale / EFT Yapılır Mı? Sorusunun yanı sıra ATM ve bankamatiklerden nasıl yapılır sorusunun da cevabı burada. Diyelim ki internet bankacılığı veyahut mobil bankacılık seçeneklerini kullanamadığınız bir durum içerisindesiniz ve de para transferi yapacaksınız. Bu durumda size en yakın ATM şubesine giderek havale veya EFT işlemlerinizi bu şubelerden de kolayca halledebilirsiniz. Tabii elinizden geldiğince kendi bankanızın ATM şubesinden işlem yapmak sizin için daha faydalı olacaktır. Bunun nedeni; başka bankaların ortak kullanım ATM’lerinden yapacağınız işlemlerde kesilen komisyon iki katı fiyatlara çıkacaktır ve bu durumun olmasını istemeyiz.

Kredi Kartı Havale ve EFT Eksileri

Kredi kartından gerçekleştirilecek olan para transfer işlemleri çok da tavsiye edilesi bir olay değildir. Bunun nedenleri arasında bir çok eksi durum vardır. Eksi durumların en başında vadesiz hesaba kıyasla daha çok komisyon kesilmesi olayıdır. Bu komisyon meselesi de gerçekten can sıkıcı olabilir ve para transfer işlemlerini bu komisyon ücretleriyle yapmak istemezsiniz.  Komisyon ücretlerini de üstteki yazılarda örneklerle birlikte bulabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla