ETH / BTC Exchange’i | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri ETH / BTC Exchange'i
 • YARIM ALTIN
  7.856,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5669
  % 0,15
 • € EURO
  35,0173
  % 0,34
 • £ POUND
  41,5142
  % 0,40
 • ¥ YUAN
  4,4877
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3939
  % 3,38
 • BITCOIN/TL
  2126505,541
  % -1,04
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

ETH / BTC Exchange’i

ETH / BTC Exchange’i
728 90

Ethereum ya da ETH, ilk olarak Kuzey Amerika’da tanıtımı yapılan bir sistemdir. ETH altcoin olarak görülse de, blockchain teknolojisini geliştirmeyi amaçlayan bir sistemdir. ETH’deki amaç, bağlı olduğu blockchain sistemi ile kullanıcılan bu sistem üzerinden bir bir yazılım oluşturmalarını sağlamaktır. Bu yönü ile sadece bir yazılım değil ayı zamanda akıllı sözleşme işlevselliğini sağlayan programlamadır. ETH kullanıcılarına sağlanan bu imkan sayesinde birden fazla altcoin çıkarılmaktadır.

ETH yazılım odaklı olmadığı için geliştiriciler dünyanın her yerinden erişilme imkanını sağlayan programlar oluşturmasına ve bunları yüklemesine olanak sağlayan merkezsiz bir yazılım platformudur.

ETH ile amaç, kişisel bilgilerin üçüncü kişiler tarafından depolanmasını ve kullanılmasını engellemektir. Günümüzde ise yaptığımız tüm işlemler, data banklarda tutulmaktadır. ETH sistemi ile bu işlemler anonim bir şekilde ve birden fazla cihaz içerisinde saklanmaktadır. Bu yapı sayesinde bilgilere ulaşmak oldukça zor bi hale gelir ve interneti de merkezsiz bir alan haline dönüştürür.

300 250 4

ETH’nin ortaya çıkarılmasındaki amaç, ETH protokolünü bilgisayarlarında çalıştıran kullanıcıları teşvik etmektir. Uygulayan kullanıcılar, yüksek güvenlikli yazılımlar üreterek ağın daha sağlam ve güvenli kalmasını sağlamaktadırlar.

Bitcoin ile benzer özellikleri bulundurmasının yanında en dikkat çeken farklılıklarından birisi, ETH uygulama geliştiricilerinin hizmetlerini ödemek için de kullanılmasıdır. Dünyadaki çoğu finansal uygulamalar, merkezsiz pazarlar ve oyunlar ETH platformlarından faydalanarak uygulamalar geliştirmektedirler.

Başlıklar

ETH Avantajları

Merkezsiz olarak hizmet sağlayan ETH, blockchainin tüm özelliklerinden faydalanmaktadır. Bu sayede üçüncü şahıslar tarafından bilgilere erişim kısıtlanmaktadır. Blockchain ağlarının hepsi uzlaşma üzerine temellenmiştir, içeriden gerçekleşecek olan her bir değişim için fikir birliği önem taşımaktadır. Bu durum sahtekarlık ihtimalini ortadan kaldırır ve ağı daha dayanıklı bir hale getirir.

ETH ‘de merkez yok sayılarak yerel yönetimlerin gücü daha ön plandadır bu da ademi merkeziyetçilik kavramını ön plana çıkarmaktadır. Bu sistem ile doğası gereği dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı ETH kullanıcıları kendilerini ve sistemi korumaktadır.

ETH Dezavantajları

ETH ‘nin akıllı sözleşmeler tarafından oluşması ağ sisteminin hatasız olmasını sağlamasının yanında bu konuda devavantajı da bulunmaktadır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan kodlar en ufak hatada geri dönülmesi zor bir duruma neden olmaktadır. Bu açığı gören başka biri saldırı için hazırlanabilir. Hatalı bir kod yazıldığında bu durumun kötüye kullanılmasını engellemek amacıyla kodu yeniden yazmak gerekebilir. Ama bu durum da blockchainin ilkeleri ile ters düşmektedir. Çünkü blockchain değiştirilmemeli ve kesin bir defter olmalıdır.

BTC Avantajları

BTC ile işlem yapmak isteyen bir kullanıcı dilediği günde ve saatte işlemini gerçekleştirebilir. Sanal cüzdanlar sayesinde transfer vb. işlemler oldukça kısa bir sürede sağlanır. Sadece zaman değil mekan konusunda da bir sınırlama yoktur. Dünyanın neresinde olursanız olun çevrimiçi bir şekilde işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için fiziksel olarak bir yere gitmenize veya sıra beklemenize gerek yoktur. Ve bu işlemleri gerçekleştirirken exchange ücreti ödemeniz de gerekmemektedir.

BTC ile işlem yaparken transferler hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Sahip olduğunuz sanal cüzdanlar sayesinde bitcoinlerinizi her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.

BTC merkeziyetsiz yapısı sayesinde ülkelerin ekonomik veya siyasi yapılarından etkilenmez. BTC ile dilediğiniz miktarda transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız işlemler için herhangi bir alt ücret bulunmamaktadır.

BTC Dezavantajları

BTC ‘nin izinin sürülememesi sebebi ile illegal kullanım sebeplerine yol açabilmektedir. Bitcoin konusunda uzmanların az olması sebebi ile kaybetme riskleri bulunmaktadır.

Diğer kripto paralara oranla daha kısıtlı jeton imkanı bulunmaktadır. BTC toplamda 21 milyon jeton imkanına sahiptir.

ETC ve BTC arasındaki Farklar Nelerdir

BTC sahip olduğu algoritma ile belirli işlemleri sağlamaktadır. ETC ‘de ise kullanıcıların kodlar oluşturarak yeni yazılımlar oluşturabilir ve bu yazılımlar ile yeni sistemler ve altcoinler meydana getirilebilir.

ETCBTC sisteminden sonra oluşturulmuştur. BTC’nin sahip olduğu algoritmayı geliştirilerek meydana gelmiş ve daha yenilişçi bir sisteme ulaştırılmıştır.BTC ‘de blok süresi 10 dakikaya kadar çıkabilirken bu işlemi ETC ‘de saniyeler içerisinde gerçekleştirilir. Bunun sebebi ise kullandıkları algoritmadır.

Bu iki kripto para ağları genel amaçlarına göre farklılık göstermektedir. BTC dolar, euro gibi kullanılan ulusal para birimlerine alternetif bir yapı olarak ortaya çıkmıştır. ETC ise sözleşmeler içeren ve kendi içerisinde uygulamalar geliştirilebilen platform olarak tasarlanmıştır. Her ikisi de dijital para birimi olarak tasarlansa da; ETC ‘nin temel amacı kendisini bir para sistemi olarak kurmak değildir. Akıllı sözleşmelerin ve merkezsiz olarak geliştirilen uygulamaların desteklendiği br platformdur.

ETC ve BTC arz oranları konusunda da farklılığa sahiptir. Toplamda 21 milyon üretilen BTC’den günümüzde 18 milyon adeti dolaşımdadır. ETC’de belirlenen bir sınır yoktur. Ve günümüzde 111 milyon adet ETC piyasadadır.

Exchange Nedir

Kelime anlamı olarak kripto para birimlerinin değişimini temsil etmektedir. Kripto paranın başka bir kripto paraya dönüştürülmesi ile işlem gerçekleştirilir. Kripto paraların exchange işlemlerini kripto para borsaları gerçekleştirmektedir. Çevrimiçi olarak hizmet veren bu borsalar, sadece kripto paralar arasında değil mesela TL ile BTC arasında da değişim işlemini sağlamaktadır.

ETH / BTC Exchange’i

ETH / BTC exchange’i işlemi için kripto para borsalarından yardım alabilirsiniz. İlk olarak işlem yapmak istediğiniz kripto paranızı seçmelisiniz. ETC ve BTC olarak arz miktarına göre fiyatları farklılık göstermektedir. Sanal cüzdanınızda yeterli kripto paranızın olması durumunda ETH / BTC exchange’i işleminizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. ETH ile BTC arasında satın alma ve satma işlemleri gerçekleştirirken güncel fiyatları da takip etmek önemlidir. BTC daha geniş kullanıcıya ve arza sahip olması sebebi ile ETC ‘ye oranla yüksek bir fiyatı bulunmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla