ABD Merkez Bankası’ndan Şok Gelişme | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.611,00
  % 0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4933
  % 0,10
 • € EURO
  34,8164
  % 0,20
 • £ POUND
  40,7499
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3455
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  1990785,144
  % -4,08
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

ABD Merkez Bankası’ndan Şok Gelişme

ABD Merkez Bankası’ndan Şok Gelişme
728 90

ABD Merkez Bankası olarak bilinen FED; faiz indirimlerinin olabileceği konusunu açıkladıktan sonra yer yerinden oynadı. Adeta tüketiciye yeni bir soluk vermesi beklenen bu indirim haberinin peşi sıra Dolar’da alaşağı oldu. Fed Başkanı’nın yapmış olduğu konuşmalar neticesinde günden güne değer kaybederek son dönemin en yüksek düşüşünü gösteren Dolar, kendi payına düşeni aldı.

Dolar kurunu anında etkilemeyi başaran ABD Merkez Bankası kaynaklı açıklamalar; para piyasalarında büyük bir rüzgâr yaratmayı başardı. Kendi basın danışmanları tarafından, FED Başkanı’nın ilettiği açıklamaları basınla paylaşmayı sürdüren ABD Merkez Bankası; piyasalarda ki dalgalanmaların devam edeceği sinyalini de verdi. FED’de gelen yoğun eleştiri okları Dolar’ın düşüşünü durduramazken, bu açıklamaların dünya genelinde yaşanacak olan bir maddi krizin de kapılarını aralayacağı konuşuluyor.

ABD Merkez Bankası kaynaklı açıklamalar; para piyasalarında büyük bir rüzgâr yaratmayı başardı. Kendi basın danışmanları tarafından, FED Başkanı’nın ilettiği açıklamaları basınla paylaşmayı sürdüren ABD Merkez Bankası; piyasalarda ki dalgalanmaların devam edeceği sinyalini de verdi. FED’de gelen yoğun eleştiri okları Dolar’ın düşüşünü durduramazken, bu açıklamaların dünya genelinde yaşanacak olan bir maddi krizin de kapılarını aralayacağı konuşuluyor.

300 250 4

FED’in başarılı başkanlarından olan Powell’in basına yansıttığı açıklamalardan sonra TL bazında da 5.6741 seviyelerine kadar inen Dolar, yakın zamanda da toparlanabilecek gibi durmuyor. Powell sık sık Merkez Bankası ile alakalı piyasa değerlendirmesi yaptığını ve de Dolar’da ki düşüşün yakın tarihte ortadan kalkacağının da altını çizmeyi ihmal etmiyor. ABD Merkez Bankası’nda görevine devam eden Jeorme Powell, faiz indirimlerinin çokça gündeme getirildiği son günlerin en önemli konusu haline geldiğinin farkında olarak gerçekleştirildiği açıklamalarda yer verdiği bir takım ifadeler; Dolar’da yaşanması muhtemel olan bir düşüş indeksini ortaya koydu.

Jeorme Powell’ın ardından Dolar’ın seyrettiği rakamlar Dolar/TL kurunda 5.6741 civarlarına kadar gerilerken, bir önce ki günün kapanış oranın da altına düştü. 5.73-5.74 kur seviyesinde seyreden Dolar, güne bu civarlarda seyreden bir hareketlilik ile başlarken, TL bazında daha ne kadar seviyeyi koruyabileceği de merak ediliyor. ABD Merkez Bankası’nın verdiği en son mesajdan sonra; 5.70’lere kadar gelen Dolar kuru birçok kişiyi şimdiden endişelendirmeye başladı.

Dolar Piyasası İçin Yeni İsim

Geçtiğimiz dönemin en düşük kapanışı olan 5.63 lira, yükselen bir ivme gösteren piyasaların arından unutulmuştu. Bu günlerde tekrar kendisini hatırlatan Dolar’ın meşhur değer kaybı; akıllara bir hamlenin tekrar piyasayı yükseltebileceğini hatırlatıyor. Geçtiğimiz zaman dilimi içerisinde düşen para piyasalarına hayat veren ilk hamle; Merkez Bankası’na getirilen yeni bir isim olmuştu.

Dolar’ın 5.63’lerde olduğu hafta Merkez Bankası’nın başında olan Murat Çetinkaya’nın görevini, Murat Uysal’ a teslim etmesinin arından piyasalar şenlenmişti. Bu yeni görev değişikliği en çok Dolar’ a yansımış ve de 5.63 indeksi hızla 6.80’lere kadar ulaşmıştı. Başarılı bir yönetici olduğu bilinen Murat Uysal için piyasalarda en güçlü adım atabilecek ve de risk alabilecek isim olarak bahsediliyor.

ABD Merkez Bankası’nın olumsuz açıklamalarının ardından, Dolar’ın tekrar yükselmesini sağlayacak yeni bir isim ise henüz ortaya atılmadı. Tüm piyasalarda olumsuz açılamaları ile eleştiri oklarını hedefi haline gelmeyi başaran Jeorme Powell, yakın zamanda görevinden istifa edecekmiş izlenimi çizmeye başladı.

Dolar ile alakalı yapmış olduğu talihsiz açıklamanın hemen sonrasında durumu kurtarmaya çalışmış olsa da; piyasaları bu etki altından kurtarmayı maalesef başaramadı. Dolar’ın düşüşüne neden olduğu düşünülen ve de provokasyon içeren açıklamalar yapmasının yanlış olduğu söylenen ABD Merkez Bankası’nın başında ki isim için günler sayılı. Jeorme, 3 yıldır devam ettiği görevini hakkıyla yaptığına inanan ve de her söylediği sözün arkasında dimdik duran bir isim olarak, zihinlerde yerini alırken; Powell’ın halefinin kim olacağı merak konusu haline geldi.

728 90
Araç çubuğuna atla