Kanada Tarihinde Bir İlk | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.837,00
  % -0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5287
  % 0,03
 • € EURO
  34,9705
  % 0,19
 • £ POUND
  41,4634
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,4829
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % -1,01
 • BITCOIN/TL
  2130418,110
  % -0,97
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kanada Tarihinde Bir İlk

Kanada Tarihinde Bir İlk
728 90

Sabah saatlerinde gelen bir haberle birlikte komşu ülke Kanada’da ülke tarihinde bir ilk yaşandığı ifade edildi. Söz konusu habere göre Kanada’da ülke tarihine geçecek bir yatırımın onay aldığı konuşuluyor. Özel sektör alanında yapılan bu büyük yatırımın onay alması büyük bir sevinçle karşılandı. Kanada hükümeti tarafından ortaya konulan ve ülke tarihinin gelmiş geçmiş en yüksek özel sektör yatırımı olarak dikkat çeken LNG Canada için onay verildi. Yaklaşık olarak 10 binden fazla kişiye iş ümidi sağlayacak bu üstün projeye kanada hükümeti tam anlamıyla 275 milyon dolar maddi destek verecek.

Başlıklar

Lng Canada

Kanada tarihinin “en büyük özel sektör yatırımı” olan likitleştirilmiş doğal gaz şirketi LNG Canada, federal hükümetten ön onayını alırken, 40 milyar dolar seviyesinde proje bedeline sahip olacak bu yatırıma Kanada hükümeti de tamı tamına 275 milyon dolar maddi destekte bulunacak. Bu destekle birlikte iş arayan tüm kişiler rahat bir nefes alacak. Kanada Maliye Bakanı olarak uzun yıllardan bugüne görev yapan Bill Morneau ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Navdeep Bain yaptıkları ortak basın açıklamasıyla, ülke tarihinin en büyük özel sektör yatırımı sayesinde 10 binden fazla kişiye iş imkânının yaratılacağı bilgisini paylaştılar. İki önemli bakanın yaptığı açıklamada, ülkenin tabi kaynaklarını yeni dış pazarlara açmak için modern ve ideal altyapı ve daha temiz daha hijyenik teknolojiyle gerçekleşecek olan bu yatırımın, Kanada’nın ticaret işlemlerini de çeşitlendireceği ve yükselteceği bilgisi paylaşıldı. Sıvılaştırılmış bir hale getirilen doğal gazın, hem sera gazı emisyonlarını ayrıca da yakıt kullanımını minimum bir seviye düşüreceği ifade edilen açıklamada, projede yer alan yüksek enerji verimli gaz türbinlerinin finansmanının kanada ülkesi tarafından hayata geçirileceği, bu işlemler için de 220 milyon dolar masraf edileceği konusuna değinildi. İki bakan aracılığıyla yapılan açıklamada, bölge genelinde artış yaşanacak trafik sıkıntısını çözmek amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan köprü ve altyapı yatırımları için ise tam olarak 55 milyon dolarlık destek verileceği konusu vurgulanarak, bu sayede Kanada Hükümeti’nin toplamda 275 milyon dolar maddi destekte bulunacağı ifade edildi.

300 250 4

Asya Pazarına Adım Atılacak

Lng canada projesinin, daha çok Asya pazarına ihraç edileceği bilgisi paylaşıldı. Hayata geçirilmesi planlanan bu proje sayesinde ülkenin sıvılaştırılmış olarak kullanılacak doğal gazının çoğunlukla Asya pazarına ihraç edileceği konusuna değinildi. Yoğunluk hisseleri Malezya’nın milli petrol şirketi Petronas’ta yer alan projede, İngilizlerin ünlü petrol şirketi olan Shell, Çinli popüler petrol şirketi olan PetroChina, Japon şirketi Mitsubishi ve Koreli petrol şirketi KOGAS’ın hisse sahibi olacağı duyuruldu. Proje, ortakların kurduğu “LNG Canada” isimli şirket tarafından idare ediliyor. Bu proje sayesinde yıllık ortalamada 26 milyon ton inceltilmiş doğal gaz üretileceği düşünülüyor. Kanuni izinler için ilk kez 2015’te Kanada hükümetine talepte bulunan proje sahipleri, projenin bir an önce gerçekleştirilmesi için bugüne kadar bölgedeki 17 ayrı yerli kabilesini ikna etmek için büyük bir çaba ve zaman harcadı. Proje tamamlandığında ise bir yılda 26 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz üretilmiş olacak. British Columbia eyaletinin Kitimat bölgesinde kurulması planlanan tesislerde, -162 santigrat derecede soğutulacak doğal gaz, bu şekilde likitleştirilmiş doğal gaza dönüştürülerek depoda yer alacak ve LNG tankerleri sayesinde alıcısıyla buluşacak. Kanada ekonomisine katkı sağlayacak olan bu projenin 40 yılda direkt olarak 22 milyar dolar gelir getirmesi düşünülüyor. Bu projenin gerçekleşeceği yerde 93 milyon metreküp doğalgaz rezervinin bulunduğu biliniyor. Proje inşaatının 2025 yılına kadar tamamlanması gerektiği gelen haberler arasında yer alıyor.

728 90
Araç çubuğuna atla