• YARIM ALTIN
  1.605,00
  % 0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5335
  % 0,67
 • € EURO
  10,1363
  % 0,80
 • £ POUND
  11,9186
  % 1,09
 • ¥ YUAN
  1,3207
  % 0,75
 • РУБ RUBLE
  0,1168
  % 0,82
 • BITCOIN/TL
  353182,250
  % 5,02
 • BIST 100
  1.431,78
  % 1,27

En Popüler Kripto Paralar

En Popüler Kripto Paralar

2008 yılında Bitcoin’in ortaya çıkması ile birlikte kripto para birimi sözlüklerimize eklendi. Ancak özellikle Bitcoin’in 2012 yılında popüler hale gelmesiyle birçok kripto para birimi piyasaya sunuldu. Bu yazımda günümüzde en popüler kripto paralar hangileridir ele alacağım.

Yatırımcıların Tercihlerine Göre En Popüler Kripto Paralar

Çoğu kripto para biriminin işleyişi ve değeri popülerliği ile alakalıdır. Yani yatırımcılar ne kadar çok o kripto parayı tercih ederse kripto paranın değeri o kadar artacaktır. Bu nedenle yatırımcıların tercihlerine göre en popüler kripto paralar nelerdir inceleyelim. Londra merkezli Luno platformu tarafından yapılmış bir araştırmaya göre elde edilen sonuçlarda yatırımcıların en çok tercih ettiği kripto para birimleri şöyle bulunmuştur;

 • Bitcoin (BTC): Bitcoin kripto para dünyasının oluşmasına ve canlanmasına neden olmuş ilk kripto para birimidir. Bunun yanında 2012 yılından itibaren düzenli olarak artış göstermesi ve yatırımcılarına kazandırması nedeniyle günümüzde yatırımcıların sıklıkla tercih ettiği para birimi haline gelmiştir.
 • Ethereum (ETH): Ethereum kripto para borsası içerisinde her zaman Bitcoin’i takip eden bir haldedir. Yüksek değeri ve genellikle yükselmesi nedeniyle yatırımcılar Ethereum’a güvenmektedir.
 • Ripple (XRP): Ripple özellikle son zamanlarda gösterdiği düzenli grafik ve kar yüzdesi nedeniyle yatırımcıların dikkatini çekebilmiş bir kripto para birimidir. Özellikle 2020 yılında yatırımcılara sunduğu tablo güven kazanmasına yardımcı olmuştur.
 • Litecoin (LTC): Litecoin, Ripple’dan sonra gelen ve yatırımcıların tercih ettiği kripto paralar listesinde 5.sırada yer alan bir kripto para birimidir.

Bu listeyi devam ettirmek istersek sırasıyla Stellar (XLM), Bitcoin Cash (BCH), Zcash (ZEC) ve Maker (MKR) takip etmektedir.

2020 Yılında Gösterdiği Performans İle Popüler Olan Kripto Paralar

Geçtiğimiz yıl kripto paraların gösterdikleri düşüş ve artış grafiklerine bakılarak 2021 yılında tercih edilebilecek en popüler kripto paralar belirlenebilmektedir. Bunun nedeni artışa geçmiş bir kripto para birimi 2021 yılı içerisinde de yatırımcılarına güven vererek kazanç elde ettirebilir olmasıdır. 2020 yılının en iyi kazanç getirmiş kripto paralar listesine bakacak olursak;

 1. ChainLink (LINK): ChainLink 2020 yılında oluşturduğu grafik ile %671,47 oranında değer artışı göstermiş ve en yüksek değer artışı gösteren kripto para birimi olmuştur.
 2. Ethereum (ETH): Ethereum %157,11 oranında kendi değerini yükselterek 2020 yılı sonunda değer artışı tablosunda ikinci sıraya yerleşmiştir.
 3. Stellar (XLM): Stellar bu tabloda Ethereum’u takip eden bir diğer kripto para birimi olmuştur. 2020 yılı sonunda kendi değerini %335,68 oranında artırmayı başarmıştır.
 4. Ripple (XRP): Ripple 2020 yılında %223,68 oranında bir artış göstererek bu tabloya 4. Olarak girmiştir.
 5. Bitcoin (BTC): Bitcoin geçtiğimiz yıl kendi değerini %157,11 oranında artırmıştır. 2020 yılı artış tablosuna göre 5.sırada Bitcoin yer almaktadır.

2021 Yılında Yatırım Yapılması Beklenen 5 Popüler Kripto Para Birimi

Hangi kripto para alınmalı 2021 yılı içerisinde bir inceleme gerçekleştirecek olursak artış göstermesi beklenen ya da güvenilir olarak görülen kripto paralar bu yıl da yine yatırımcılar tarafından tercih edilecek gibi görünüyor. 2021 yılında yatırım için sizin de tercih edebileceğiniz 5 para birimini inceleyelim;

 1. Bitcoin: Bitcoin en popüler kripto paralar içerisinde her zaman tepede kalmayı başarmış, günümüzde en yüksek değere sahip kripto para birimidir. Gösterdiği grafik ve 2021 yılı içerisinde yaşaması beklenen büyük sıçrama nedeni ile kazanç elde etmek için Bitcoin’i tercih edebilirsiniz.
 2. Ethereum: Ethereum 2021 yılı içerisinde kendi değerini artıracak bir diğer kripto para birimidir. Yorumcular ve benim tarafımdan gözlemlenen sonuçlara göre Ethereum 2021 yılında da kazandıracak.
 3. Litecoin: Litecoin, iki büyük kripto paraya göre daha düşük değere sahiptir. Ancak gösterdiği stabil grafik ve ilk 10’daki yerini daima korumayı başarmış olması nedeniyle güvenli bir yatırım olacaktır.
 4. Ripple: Ripple 2020 yılında yatırımcılarına sağladığı kazanç ile birlikte 2021 yılında tercih edilebilecek kripto paralar arasına girmeyi başarmıştır.
 5. Tether: Tether basit bir anlatımla kripto para borsası içerisindeki dolardır. 2021 yılında yaşanacak dolar değişikliklerinde dolar gibi kazanç elde etmek istiyorsanız bu kripto parayı tercih edebilirsiniz.

Yatırım Yaparken Mutlaka Popüler Kripto Paralar Mı Tercih Edilmelidir?

Bu soru için cevabına kolaylıkla hayır diyebilirim. Yatırım yapmak için kripto para nasıl alabilirim hangisini seçmeliyim diye düşünüyorsanız bu konuyu inceleyelim. Yatırım yaparken mutlaka önemli olan o kripto paranın popüler olması değildir. Sonuçta Bitcoin ya da diğer popüler olan kripto para birimleri geçmişte popüler değillerdir. Bu durumu iki açıdan da inceleyelim:

 • Popüler bir kripto para almamak risktir ancak ileride büyük kar elde edebilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki popüler olmayan bir kripto para biriminin değerinin artarak popüler olması yıllar alabilir.
 • En popüler kripto paralar üzerine yatırım yapmak büyük oranda kazanmanızı sağlayacaktır. Çünkü bu kripto paralar doğru zamanlarda alım satım yapılırsa yatırımcılarına kazanç sağlamaktadır.

Sonuç olarak yatırım yapmak için dilediğiniz kripto para birimini seçebilirsiniz. Ancak bu konuda yeniyseniz kripto para yorum yapan kişileri dinleyerek mantıklı seçimler gerçekleştirmelisiniz.