En Çok Kullanılan Kripto Paralar | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7243
  % -0,16
 • € EURO
  35,1430
  % -0,01
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3702
  % 0,29
 • BITCOIN/TL
  2177105,471
  % 0,74
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

En Çok Kullanılan Kripto Paralar

En Çok Kullanılan Kripto Paralar
728 90

Kripto paralar geleceğin en çok kar getiren ve kullanılan para birimleri olarak görülmektedir. Ortaya çıktığı andan beri para piyasalarını kasıp kavuran kripto paralar, hem yatırımcısına hem de kullanıcısına büyük kazançlar getirdiğinden en çok kullanılan kripto paralar oldukça merak konusu haline gelmiştir.             

Başlıklar

Kripto Para Nedir ve Kripto Piyasalarında En Kazançlı Birim Nedir?

Kripto, internet üzerinde oluşturulan ve tamamen sanal bir dünya üzerinde ilerleyen para birimlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu para birimleri, günümüzde sıklıkla geleceğin para birimi olarak da adlandırılmaktadır. Her gün daha fazla kişinin ilgisini çeken kripto para birimleri işlem hacmini de arttırmaktadır. Özellikle son yıllarda, kripto para nedir? soruları finans alanında yatırım yapmak isteyen birçok kişinin araştırdığı ilk konulardan biri haline gelmiştir. Şaşırtan oranlarda ilgi gören kripto para piyasasında alış ve satış fiyatları da hızlı bir artış içersindedir.

300 250 4

Son 10 yıldır artan kredi kartı kullanımı nakit paranın değerinin azalmasına yol açmıştır. 2020 yılında etkisini arttıran Covid-19 pandemisi nedeniyle de temassız ödeme yöntemlerinin önemi iyice artmıştır. Dolayısıyla nakit para döneminden dijital para dönemine geçiş oldukça hızlanmıştır. Hem ekonomik parametreler hem de pratikte yaygınlaşan dijitalleşme gözleri kripto paralara çevirmiştir. Pek çok kişi tarafından karlı bir yatırım aracı olarak değerlendirilen kripto para ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana en yüksek ve ilgi gören dönemini yaşamaktadır.

İlk kurulduğu yıllarda çok fazla bilinmeyen ve yalnızca yasa dışı bir para değişim aracı olarak değerlendirilen kripto paralar dolar karşısında işlem görmeye başlaması ile dikkat çekmeye başlamıştı. Ancak yine de çok fazla yatırımcı bulmayan kripto paralar 2017 yılında Bitcoin kripto para biriminin dolar karşısında kazandığı değer ile tüm dünyanın ilgisinin üzerine çekmiştir. Kripto para birimlerini dünyaya tanıtan Bitcoin sonrasında birçok farklı kripto biriminin de ortaya çıktığı görülmektedir. Peki, bu kripto para birimleri hangileridir?

Kripto Para Birimleri Hangileridir?

Kripto para birimleri, günümüzde yükselen değerleri ile en çok yatırım yapılan para birimleri haline gelmiştir. Kendi başına bir finans sektörü haline gelen kripto para sektörü diğer sektörlerde olduğu gibi farklı kripto para birimlerini barındırmaktadır. Diğer finans sistemlerinden farklı bir süreçte işleyen kripto para birimlerinin herhangi bir merkezi yönetimi bulunmamaktadır. Aynı zamanda bu piyasada siyasi ya da politik bir süreçten etkilenme durumları yoktur. Dolayısıyla da hangi kripto para hangi ülkenin sorusunun hiçbir önemi yoktur. Peki, kripto paralarda kazanç neye göre belirlenmektedir? Kripto para birimlerinde kazanç sistemi, paraya yapılan yatırımlara, kullanım oranlarına göre belirlenmektedir. Bir para birimi ne kadar fazla kullanılır ya da kullanım amacı ne kadar rağbet görürse o kadar çok değerlenmektedir. Bu noktada hangi kripto para alınmalı 2020 ve 2021 listeleri tamamen bu minimalde değişmektedir.

En Değerli Kripto Paraları ve Değerleri

Kripto para piyasasında en değerli para birimlerinin kullanım değerine göre değiştiğinden bahsetmiştim. Bazı kripto para birimleri uzun yıllardır işlem gören kripto para birimleri iken bazıları yeni piyasaya sürülmüştür. Bu noktada kripto paraların tüm dünyada tanınmasını sağlayan Bitcoin para birimi en değerli kripto para birimleri arasında ilk sırayı almaktadır. 345,1 milyar dolarlık bir kazanç getirisi olan Bitcoin para birimi en çok kullanılan kripto paralardan biridir. Bitcoin kaç TL olduğu ise Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bitcoin tercih edilmesi ve kullanımına göre değişiklik gösterdiği için Türk Lirası bazındaki değeri de değişiklik gösterebilmektedir. Bu bilgiye ulaşmak için kripto para birimi piyasalarını takip etmenizde fayda vardır.  Ardından gelen en çok kullanılan kripto paralar listesinde Ethereum kripto para birimi gelmektedir. Bu para birimi de zaman içerisinde kullanım değeri artan bir para olarak değerlendirilmektedir.

Kripto Paralar Güvenli Midir?

Kripto para birimleri son yıllarda rağbet gören bir piyasadır. Ancak halen pek çok kişi kripto paranın güvenilir olup olmadığını araştırmaktadır. En çok kullanılan kripto paralar cazip bir yatırım aracı olarak görülse de kripto para birimlerinin güvenliğinin nasıl sağlayacağını bilmeyen kişiler tereddütte kalmaktadır. Bence kripto para piyasası, normal finans piyasalarından daha güvenli bir sisteme sahiptir. Merkezi bir yönetime sahip olmayan kripto para piyasaları, kriptografi sistemini kullanmaktadır. Bir tür şifreleme olan kriptografi kripto paranın korunmasını sağlamaktadır. Son yıllarda kullanımının artmasıyla birlikte bir nevi döviz biçimine dönüşen kripto paralar merkezi bir yönetimi ya da devlet ilişkisi olmadığı için kolaylıkla üretilmektedir. Üretim kullanıcılar tarafından gerçekleştiği için güvenirliği yüksek olan kripto paralar arasında en çok kullanılan kripto paralar ve bu birimlerin değerleri de kullanıcıların tercihine bağlı olmaktadır. Dolayısıyla da en değerli kripto para birimlerinin değişimi de kullanıcıların tercihleri doğrultusunda şekillenmektedir. Her geçen gün her geçen dakika kullananların arasına yeni bir grup katıldığından kripto para piyasasının değeri gittikçe artmaktadır. Sizde kripto para piyasasına girmek istiyorsanız en kazançlı kripto para birimini seçerek kazanabilirsiniz.

728 90
Araç çubuğuna atla