Bulgaristan Konsolosluğu | Ankara, İstanbul, İletişim, Duyuru
 • YARIM ALTIN
  8.139,00
  % 0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1917
  % 0,10
 • € EURO
  35,0115
  % 0,03
 • £ POUND
  40,9750
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4482
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3564
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  2253712,373
  % -1,94
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Bulgaristan Konsolosluğu

Bulgaristan Konsolosluğu
728 90

Türkiye’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu ve diplomatik temsilcilikler görev çevresindeki vatandaşlara hizmet vermektedir. Ankara Büyükelçiliği görev alanı;

 • Akdeniz
 • Karadeniz
 • İç Anadolu
 • Doğu Anadolu
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirleri kapsar.

Bursa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularında Türkiye’deki tüm şehirlerden başvuruları kabul ederken İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ile birlikte aynı zamanda Kocaeli Sakarya ve Çanakkale’deki başvuruları kabul etmektedir. Edirne Başkonsolosluğu ise Tekirdağ ve Kırklareli deki başvuruları kabul eden temsilciliktir.

Başlıklar

300 250 4

Bulgaristan Konsolosluğu Ankara

Bulgaristan Konsolosluğu Ankara Büyükelçiliği tarafından Bulgaristan Devleti temsil edilmektedir. İki ülke arasındaki diplomatik, ticari ve kültürel ilişkilerin dengede tutulması ve Bulgar vatandaşların işlemlerinin gerçekleştirilmesi büyükelçiliğin görev yetkisi alanındadır. Bulgar Konsolosluğu Türkiye’deki vatandaşların;

 • Pasaport yenileme
 • Evrak tasdiki
 • Vatandaşlık işlemleri
 • Evlilik işlemleri gibi ihtiyaç duyduğu desteği sağlar.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara’da Atatürk Bulvarı No 124 Kavaklıdere adresinde hizmet vermektedir. Bulgaristan Konsolosluğu çalışma saatleri pazartesiden cumaya kadar sabah saat 9:00 ile akşam 17.30 arasıdır.

Büyükelçiliğin görevi bölgesi Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerini kapsamaktadır.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara resmi web sitesi http://www.mfa.bg/bg/67 şeklinde olup telefon numarası 0 312 467 20 71, faks numarası ise 0 312 468 69 56 şeklindedir.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul

Ahmet Adnan Saygun Caddesi 34, Ulus/Levent 2, İstanbul adresinde bulunan Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul başkonsolosluğu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

[email protected] e-mail adresi üzerinden ya da 0 212 281 01 14 numaralı telefondan başkonsolosluğa erişim sağlanır ya da [email protected] web sitesi ziyaret edilir.

Türkiye’de bulunan Bulgar vatandaşlarının ya da Bulgaristan’a seyahat planlayan Türk vatandaşlarının Bulgaristan Konsolosluğu nerede ve nasıl gidilir konusunda yaptığı araştırmalar bulunmaktadır. İstanbul başkonsolosluğuna İETT hatları kullanılarak ulaşım sağlanmaktadır.

Beşiktaş’ta bulunan konsolosluk adresine metro ile aktarmalı olarak gitmek de söz konusudur. Bulgaristan Konsolosluğu çalışma saatleri pazartesi ve perşembe günleri için 9:00 ile 17:30 arasıdır. İstanbul Bulgar Konsolosluğu görev bölgesi Kocaeli Sakarya ve Çanakkale ile sınırlıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu İletişim

Türkiye’deki en eski konsolosluklardan olan Bulgaristan Konsolosluğu için internet üzerinden birçok araştırma yapılmaktadır. Konsolosluk İstanbul’da Levent ilçesinde yer alır, Ahmet Adnan Saygun caddesi üzerinde bulunan konsolosluk tarafından vatandaşlara 3 farklı telefon numarası ile hizmet verilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu iletişim bilgileri şu şekildedir;

 • E-Mail: [email protected]
 • Tel: +90 212 281 01 14
 • Tel: +90 212 281 01 15
 • Tel: +90 212 281 01 16
 • Fax No: +90 212 264 10 11

Bulgaristan Konsolosluğu çalışma saatleri pazartesi ve cuma günleri arasındadır ancak bazı hizmetlerini perşembe günü vermektedir. Pasaport teslim saatleri cuma günü sabah 9:00 ila öğlen 13:00 saatleri içerisindedir, pasaport başvuruları ise pazartesiden cumaya kadar sabah saat 9:00 ile 12:00 arasında gerçekleştirilmektedir.

Noter, geçici pasaport ya da evrak işlemleri için çalışma saatleri ise pazartesi ile perşembe günleri arasında sabah saat 08:00 ila 11:00 arası olarak belirlenmiş durumdadır.

Bulgaristan Konsolosluk Adresi

Bulgaristan’a seyahat planı gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan Konsolosluğu adresi ve iletişim bilgilerini araştırmaktadır. İstanbul’da bulunan Bulgar Konsolosluğu vatandaşlarına pasaport çıkartma, pasaport uzatma ya da yenileme, doğum, evlilik, ölüm, tercüme, noter tasdiki, çifte vatandaşlık ve pasavan çıkartma işlemleri gibi hizmetler sunmaktadır.

Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu Ahmet Adnan Saygun Cd. No:44 80600 2. Levent, İstanbul adresinde faaliyet gösterirken +90 (212) 281 01 14 / +90 (212) 281 01 15 / +90 (212) 281 01 16 nolu telefonlar ile iletişim kurmak mümkündür.

Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkeygc2 olan Bulgaristan Konsolosluğu e-mail adresi [email protected] şeklindedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Randevu

Bulgaristan vize almak isteyenlerin randevu alma zorunluluğu bulunmaz. Başvuru işlemleri konsoloslukların ve başvuru merkezlerinin çalışma saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Konsolosluğun yoğun olması durumunda başvuru sahipleri yetkilendirilmiş başvuru merkezlerine yönlendirilir.

Randevu almadan hafta içi her gün sabah 9:00 ile öğlen 12:00 saatleri arasında konsolosluk tarafından vize başvurusu kabul edilir. Başvuruların sonuçlanma süresi ortalama 7 ila 10 iş günü içerisindedir ancak sürenin hafta sonu ya da resmi ve bayram tatiline denk gelmesi halinde süreç uzamaktadır.

Zaman kaybı yaşamak istemeyenler için tavsiye edilen başvuruların yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılmasıdır. Vize için gerekli olan evraklar yetkili olan başvuru merkezine posta yoluyla ulaştırılır.

Konsolosluğa şahsen başvuru yapacak olan vatandaşlar ise gerekli olan belge ve evraklarını konsolosluk ofislerine şahsen iletir. Şahsen yapılacak olan başvurularda C tipi vize kategorisine müracaat yapılmalıdır bunun için randevu alınması zorunlu değildir.

D tipi ulusal vize başvuruları ise randevu sistemi ile yapılmaktadır, başvurular şahsen ve direkt olarak konsolosluğa yapıldığı gibi profesyonel hizmet merkezlerinden de destek alınmaktadır.

Bulgaristan Konsolosluk Duyuru

Bulgaristan’a seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de yaşayan 3. ülke vatandaşları ziyaret öncesi yapılan duyuruları titizlikle inceler. Bulgar Devleti tarafından alınmış olan son kararlar veya düzenlemeler konsolosluk ya da büyükelçiliklerin resmi web sitesi üzerinden açıkça ilan edilmektedir.

Ülkeye giriş şartları, vize ve pasaport işlemleri, Dışişleri Bakanlığının güncel duyuruları, yürürlüğe giren son yasa ve değişimler gibi birçok konuda duyurular Bulgaristan Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilir.

Bulgaristan Konsolosluğu duyuru yaptığı konularda gerekli ve detaylı bilgiye ulaşmak için iletişim bilgileri üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Ülkeye giriş yapmadan ya da vize başvurusunda bulunmadan önce edinilen bilgiler sayesinde başvurular yeniden gözden geçirilmektedir.

Uyulması gereken son kararlar dikkate alınarak vize başvurularının gerçekleştirilmesi halinde vize talebinin ret edilmesi söz konusu olmaz. Konsolosluğa ait resmi web sitesi üzerinden ilan edilen son dakika gelişmeleri ve son durum bilgileri konsolosluk haberleri ile birlikte yer alır.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Sorgulama

Bulgaristan vize başvurusunda atılması gereken ilk adım vize başvuru formunu doldurmaktır. Formun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması zorunludur ardından vize başvuru merkezinden randevu oluşturulur.

Randevu tarihine kadar başvuru sahibi gerekli olan belgeleri ve evrakları bir araya getirmek zorundadır. Alınan randevu gününde vize başvuru merkezine gerekli olan evraklar ile pasaport teslim edildikten sonra konsolosluğa iletilir.

Vize başvuru merkezinin evrakları değerlendirme ya da karar verme yetkisi yoktur bu yüzden evrakların vize başvuru merkezi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na iletilmesi zorunludur.

Yapılan başvurudan sonra işleme alınan vize başvurusunun takibi https://www.consulatebg.eu/status adresi üzerinden pasaport numarası ile yapılmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu vize sorgulama işlemlerinde başvuru sahibi adrese tıklayarak pasaport numarası ile bir de değerlendirmesinin hangi aşamada olduğunu öğrenebilir.

Yapılan başvuru kararının sonuçlanmasının ardından başvuru sahibi pasaportunu teslim almak üzere başvuru merkezine davet edilir. Bulgaristan C tipi vize işlemleri ortalama 8 iş günü içerisinde sonuçlanırken D tipi vizelerde süreç yaklaşık 20 iş günü olarak belirlenmektedir.

Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen Schengen Vize Birliği’ne dahil olmayan Bulgaristan vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine gidilmesi söz konusu değildir.

Vize almak için gerekli olan şartlar seyahat sağlık sigortası başta olmak üzere ülkede kalınan süre içerisinde ihtiyaçların karşılanabilecek miktarda banka hesabının bulunması gerekmektedir. Bulgaristan vize şartları içerisinde vize süresinin sona ermesinin ardından ülkeyi terk etme niyetine sahip olmak önem kazanmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla