BlockChain Üniversiteleri | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.916,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1741
  % 0,09
 • € EURO
  33,7747
  % -0,12
 • £ POUND
  39,4897
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,3300
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3388
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  1783109,445
  % 1,66
 • BIST 100
  9.179,48
  % -1,66

BlockChain Üniversiteleri

BlockChain Üniversiteleri
728 90

Son yıllarda popüler bir hale gelen blockhain eğitimi, blockChain üniversiteleri ve hangi bölümün okunması gerektiği gibi konular hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için en iyi üniversiteleri listeledik!

Blockhain Eğitimi Nedir?

Blockchain teknolojisinin temelini oluşturan konular ile birlikte aynı zamanda kullanım alanları, örnek uygulamalar anlatılması bu konudaki platformlar gibi çeşitli konularda katılımcılara yenilikçi teknoloji alanı olan blockchain ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm temel bilgilerin verildiği eğitim blockchain eğitimidir. Son zamanlarda blockchain mühendisliği yoğun şekilde rağbet görmekte bunun için ilk aşama;

300 250 4
 • Bilgisayar bilimi.
 • Bilgi sistemleri.
 • Herhangi bir teknik alanda mühendislik lisans derecesi.
 • Yüksek lisans derecesi gibi bazı şartlara sahip olmak gerekir.

Türkçe karşılığı blok zinciri olan blockchain halka açık blok şeklindeki işlem kayıtlarını eşler arası düğümler aracılığı kullanılarak birbirine bağlayan bir ağda çeşitli veri tabanlarında zincir olarak saklayan yapıya verilen isimdir.

Arizona Eyalet Üniversitesi

Blok zinciri alanında derin eğitim kaynakları sunan Arizona Eyalet Üniversitesi aynı zamanda öğretim üyeleri ve öğrenciler ile blockchain odaklı çeşitli gruplar arasındaki işbirliğine ev sahipliği yapmakta.

blockChain üniversiteleri arasında 30 sırada yer alan üniversite öğrenci ve profesör arasındaki güçlü akademik ortaklıkları da teşvik etmekte.

Pekin Üniversitesi

Blokzincir ağlarında maliyetli spam işlemlerini sınırlamaya çalışan girişimcilerin oluşturduğu Pekin Üniversitesi en iyi blockChain üniversiteleri sıralamasında 29. sırada kendine yer bulmakta. Blokzincir kripto araştırmalar için yapılan akademik çalışmaların daha iyi yönelmesini sağlayan The Frontiers in Blockchain Research Lab. 2020 yılında burada ortaya çıktı.

British Kolombiya Üniversitesi

Kanada’da en iyi 3 kurum arasında yer alan British Columbia Üniversitesi öğrencilerine sosyal fayda için blockchain kullanma fırsatı sunmasının yanında aynı zamanda sıkı bir eğitim vermektedir.

BlockChain üniversiteleri arasında 28. sıradaki üniversite, ülkedeki blokzincir ekosistemine ciddi anlamda katkı sunmaktadır, öğrencilerinin dışında üniversite dışındaki profesyonelleri lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim kursları vermektedir.

 • Kanada blok zinciri endüstrisi Toronto merkezli faaliyet yürütmekte.
 • Son yıllarda hızla büyüyen endüstri yenilikler yapmaya devam etmekte.
 • Halka açık senedi ticareti için karbon nötr bitcoin madenciliği şirketi 2021 yılında onaylandı.
 • Kuzey Amerika’daki ilk bitcoin borsa yatırım fonu başlatıldı.
 • Ülke halkı ücretsiz kripto para ticareti yapmakta.

Sun Yat- Sen Üniversitesi

Canlı blok zinciri inovasyonuna Çin’de akademik destek sağlayan Sun yat-sen Üniversitesi blockChain üniversiteleri içerisinde 27. sırada yer alıyor. Eğitim kurumu aynı zamanda bulut alışverişinde blokzincir kullanımına öncülük etmektedir.

 • Üniversite içindeki üst düzey üniversiteler arasındadır.
 • 3 büyükşehirde 5 kampüse yayılmış durumdadır.
 • Küçük işletmelere banka kredisi verme işlemlerini kolaylaştırmak adına blok zinciri platformunu desteklemektedir.
 • Dünyanın en hızlı bilgisayarlarına sahiptir.

Kore İleri Bilim Ve Teknoloji Enstitüsü

Dünya ekonomik forumu ile küresel blok zinciri standartlarını araştırmak için ortaklık kuran Kore ileri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü 26 sırada yer almakta. Blok zinciri ve kripto hakkında kurs imkanı sağlayan üniversite öğrencilerine ayrıca Güney Kore blok zinciri araştırmalarında öncülük etmekte. Veri mühendisliği ve analitik laboratuvarı akademisyenlere ve doktora adaylarına yayınlanmış araştırmalar üretiyor.

California Üniversitesi Los Angeles

BlockChain Üniversiteleri içerisinde 25 sırada bulunan California Üniversitesi öğrencilerine blokzincir teknolojisini değinen çeşitli kurslar vermekte. Aynı zamanda öğrenciler sosyal ve bilimsel yönlerine ilave olarak kripto dünyasının tüm detaylarını kapsayan ders almakta.

Hong Kong Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi

Blockchain teknolojisini ilerletebilmek için önemli hibeler alan bilim ve teknoloji üniversitesi blockChain üniversiteleri arasında 24. sırada. Öğrencilerine blok zinciri kurs seçeneklerini içeren yüksek lisans programı sunarken aynı zamanda blok zinciri ve finans arasındaki köprüye odaklama kursu sağlamakta.

Cambridge Üniversitesi

BlockChain üniversiteleri arasında 23. sırada bulunan Cambridge Üniversitesi kampüste blok zinciri inovasyonu teşvik ettiği gibi aynı zamanda öğrenci liderliğindeki kulüpler ve girişimcileri de teşvik etmektedir. Etkileyici bir akademik kadroya sahip olan üniversite öğrenci topluluğu, blok zinciri araştırma ve geliştirme merkezindedir.

Illinois Üniversitesi

Prestijli blockchain yarışmaları ile tanınan Illinois Üniversitesi 22. sırada yer alırken öğrencilerine blokzincir ile ilgili farklı kurslar sunmakta. Sunulan kapsamlı eğitimi yansıtan öğrencilerin sahip olduğu kariyer beklentisi ve ödüllerdir.

Aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve blok zinciri güvenliği başta olmak üzere bitcoin ve kripto para birimi teknolojileri ile kriptografi gibi çeşitli kurslar bulunmaktadır. Merkezi olmayan sistemler laboratuvarı öğrenme eğilimindeki herkesin erişebildiği blok gönderileri yayınlamaktadır.

École Polytechnique Fédérale De Lausanne

Öğrencilerine blokzincir girişimleri adına mükemmel bir fırsat sağlayan École Polytechnique Fédérale de Lausanne, junior enterprise programı ile 21. sırada kendine yer bulmaktadır.

Dünyanın en iyi 14. üniversitesi olarak bilinen eğitim kurumunda dağıtılmış bilgi işlem laboratuvarı kripto para birimlerinde farklı projeler hazırlamakta. Son dönemlerdeki öne çıkan projelerin başında CV’lerin blockchain teknoloji kullanılarak tasarlanmasıdır.

Sydney Üniversitesi

Avustralya‘nın ilk üniversitesi olan Sydney Üniversitesi ülkenin blok zinciri araştırmalarında ön saflarda yer alan eğitim kurumudur. Öğrencilerini kripto para piyasaları ve yatırımları ile Fintech ve Dijital bilgilerin düzenlenmesi kursları sağlar.

Blok zinciri ile ilgili çeşitli etkinlikler yürütmesinin dışında aynı zamanda öğrencilerin birbiriyle endüstriye ulaşacak şekilde profesyonel ağ kurması için önemli bir alan oluşturur.

Türkiye’de Blockchain Üniversiteleri

Dünyada artan blokzincir teknolojisi alanındaki gelişmeler ülkemizde de kripto varlıklara olan ilgiyi arttırmakta. Buna bağlı olarak Türkiye’de üniversitelerin büyük bir bölümünde blokzincir alanında çalışmalar başlatılmış durumdadır.

Özellikle Bahçeşehir Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü, blockchain eğitimi konusunda öne çıkan kurumlar arasında yer almakta.

SSS

Blockchain Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Var?

Türkiye’de birçok üniversite blokzincir alanında mühendislik eğitimine yer vermektedir. Bu konuda Türkiye’de açılan ilk araştırma ve geliştirme merkezi olan BlockchainIST Center’a ilkj ev sahipliği yapan Bahçeşehir üniversitesidir.

Blockchain İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bilgisayar bilimi ve bilgi sistemleri bölümlerinin dışında aynı zamanda yüksek lisans derecesine sahip olmak ya da herhangi bir teknik alanda mühendislik lisansının bulunması yeterlidir.

Blockchain Hangi Yazılım?

Blok zinciri geliştirme için özel olarak tasarlanan solidity dünyanın en hızlı blockchain programlama dili olarak kabul edilmektedir. Blok zinciri geliştiricilerinin karşılaştığı sorunların çok büyük bir bölümü yazılım tarafından büyük bir doğrulukta çözülmektedir.

728 90
Araç çubuğuna atla