En Popüler Sosyal Ağlar | #site_titleEn Popüler Sosyal Ağlar
 • YARIM ALTIN
  8.614,00
  % 0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5425
  % 0,22
 • € EURO
  34,8259
  % 0,23
 • £ POUND
  40,6452
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4970
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,37
 • BITCOIN/TL
  1997908,677
  % -3,86
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

En Popüler Sosyal Ağlar

En Popüler Sosyal Ağlar
728 90

Günümüzde onlarca farklı türde ve farklı özelliklerde sosyal ağ bulunuyor. Bu sosyal ağlardan bazıları oldukça popülerken bazıları çok az kişi tarafından kullanılıyor. Farklı misyonlar üstlenen bu sosyal ağlar iletişim, paylaşım rahat daha para kazanma aracı olarak kullanılıyor. Bu sosyal ağlardan bazıları ilerleyen zamanlarda unutulacak, bazıları geliştirilerek daha çok hayatımızın içerisine girecek. Bu yazımızda ülkemizde ve dünyada en popüler sosyal ağlar hakkında bilgi paylaşmak istedik. İşte detaylar…

Başlıklar

Facebook

Facebook çoğu kişi tarafından internet üzerindeki en iyi sosyal ağ olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır hayatımızda olan Facebook’u günümüzde aylık yaklaşık olarak 2 milyar kişi aktif olarak kullanmaktadır.

300 250 4

Facebook Messenger, en popüler mesajlaşma uygulamaları arasında 2. sırada bulunuyor. İlk sırada ise WhatsApp’ın bulunduğunu görüyoruz.

Facebook, 2013 yılında Snapchat’i de almak istedi. Fakat bu konuda başarılı olamadı. Bunun üzerine 2014 yılında WhatsApp uygulamasını satın aldı. Böylelikle en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olma özelliğini gösterdi.

Twitter

Günümüzde en popüler sosyal ağlar arasında bulunan Twitter haberleşme anlamında oldukça yaygın olarak tercih ediliyor. Çoğu kişi gündemle ilgili haberleri ilk olarak Twitter üzerinden öğreniyor. Twitter ağında paylaşımlar 280 karakter ile sınırlıdır. Yıllar içerisinde birçok değişiklik gösteren Twitter ilerleyen zamanlarda karakter sınırlaması ile ilgili de yenilik yapabilir. Tweetlerde yazıların yanında multimedya içerikleri de paylaşılabiliyor. Bu içeriklerin kolaylıkla paylaşılabilmesi için Twitter Card entegrasyonu sağlanmıştır.

Linkedln

Linkedln, profesyonel kişileri hedef alarak oluşturulmuş bir popüler sosyal ağ olma özelliği taşır. Özellikle kariyer konusunda kendisini geliştirmek isteyen kişilere Linkedln’de görebiliriz. Üyelerin profillerinde iş deneyimleri, aldıkları eğitimler, sertifikalar, bilgisayar yetenekleri, ödüller ve meslek hayatları ile ilgili her türlü yetenek yer alır. Profillerin bir nevi özgeçmiş niteliğinde kullanıldığını söyleyebiliriz.

Linkedln’de iş bulmak, çalışan bulmak, profesyoneller arasında bağlantı kurmak gibi eylemler gerçekleştiriliyor. Şirketler iş ilanlarını yayınlayarak Linkedln üzerinden iş başvurusu alıyor. Profesyoneller grup tartışmalarında birbirleriyle paylaşımda bulunuyor. Bu yüzden Linkedln iş hayatına atılmak veya kariyerinde yükselmek isteyenler için en popüler sosyal ağlar arasında bulunuyor.

Youtube

En çok kullanılan sosyal ağlar arasında YouTube listenin ilk sıralarında yerini alıyor. YouTube, çevrimiçi video içerikleri paylaşmak ve izlemek için kullanılan bir sosyal ağdır. İçerisinde hemen hemen her tür içeriğe ulaşabilirsiniz. Filmler, müzikli videolar, bağımsız filmler, kişisel vloglar gibi pek çok içerik paylaşılıyor.

YouTube, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru konumunda bulunuyor. Yakın zamanda YouTube Red adında geliştirilmiş bir premium abonelik seçeneği çıkarmıştır. Bu seçeneği abone olarak YouTube videolarındaki reklamlardan kurtulabiliyorsunuz. YouTubeTv hizmetiyle canlı akış gibi bir abonelik hizmeti de sunuyor.

Instagram

Instagram oldukça uzun süredir hayatımızın içinde olan ve her yaştan insan tarafından kullanılan bir sosyal ağ. Instagram’da fotoğraflar ve kısa videolar paylaşılabiliyor. Kişisel olarak bireyler kendi hayatları veya ilgi alanları ile ilgili paylaşımda bulunmak ve ilgilerini çeken hesapları takip etmek amacıyla kullanıyor.

Kişisel paylaşımların yanı sıra Instagram markalar tarafından reklam platformu olarak kullanılıyor. Uygulama ilk olarak iOS platformunda kullanıma sunuldu. Popülaritesinin artması ile birlikte Android ve Windows işletim sistemli telefonlarda da kullanılmaya başlandı. 2012 yılında ise 1 milyar dolar karşılığında Facebook’a satıldı.

Snapchat

Snapchat mobil tabanlı bir sosyal ağ uygulaması olarak ön plana çıkıyor. Anlık mesajlaşma üzerine kurulmuştur. Snapchat de paylaşılan bir fotoğraf veya kısa video birkaç saniye görüntülendikten sonra kendiliğinden kaybolmaktadır. Bu şekilde kısa süreli görüntüleme sağlayan mesaj sistemi sayesinde popüler olmuştur. Kişiler arasındaki mesajlaşmanın yanı sıra kullanıcılarına herkese açık paylaşımlar yapılabilen hikayeler isimli bir özellikte sunmaktadır.

Medium

En çok sevilen sosyal ağlar arasında bulunan Medium popülerliğini okuyucular ve yazarlardan alıyor. Tumblr’a benzeyen bir platforma sahiptir. Medium’da kullanıcılar kendi hikayelerini ve kendi seçtikleri fotoğrafları yayınlayabiliyorlar. Fotoğrafların yanı sıra video ve GIF paylaşımları yapılıyor. Kullanıcılar bu paylaşımları istedikleri şekilde biçimlendirebiliyor. Paylaşımlar, onları takip eden kullanıcıların sayfalarında sıralanıyor. Kullanıcılar ilgi alanlarına uygun içerikleri takip edebiliyor. Aynı zamanda bu içeriklere ulaşmak için bireysel etiketleri de takip edebiliyorlar.

Pinterest

Pinterest, görsel içeriklerin web’de kullanımının önemini kanıtlayan bir sosyal ağdır. Sosyal ağ konusundaki öneminin yanı sıra arama dünyasında da öne çıkmaktadır. Pinterest aylık ortalama olarak 10 milyon ziyarete ulaşıyor. Pinboard şeklinde bir platformu bulunmaktadır. Pinterest içerisinde farklı panolarda sınıflandırdığınız görüntüleri toplayabiliyorsunuz. Sosyal alışveriş konusunda da gittikçe daha önemli olmaya başlayan Pinterest ilerleyen zamanlarda daha önemli bir konuma gelecek gibi görünüyor.

Tumblr

Tumblr uygulaması da Pinterest gibi görsel içerikler paylaşmak için kullanılan bir platform olma özelliği taşır. Tumblr üyeleri kendi bloklarının temasını özelleştirebiliyor. Farklı türde içerikler kullanarak blog şeklinde gönderiler paylaşılabiliyor. Ayrıca kullanıcılar birbirlerini takip edebiliyorlar. Mesajların beğenilmesi ve tekrar yazılması iletişim şekli olarak kullanılıyor.

Flicker

En popüler sosyal ağlar arasında bulunan Flicker bir fotoğraf paylaşım platform olarak kullanılmaktadır. İsmini Instagram veya Pinterest kadar duyurmamış olsa da onlardan daha eskidir. Özellikle fotoğrafçılık yeteneklerini paylaşmak isteyen kişiler tarafından popüler bir şekilde kullanılıyor. Uygulama üzerinden fotoğraf paylaşıp albüm oluşturabiliyorsunuz.

WhatsApp

En popüler mesajlaşma uygulamaları arasında bulunan WhatsApp internet bağlantısı ile anlık olarak mesaj göndermenizi ve mesaj almanızı sağlıyor. Yazılı mesajların yanı sıra sesli mesaj, fotoğraf ve video paylaşımında da bulunmaya imkân sağlıyor. Telefon numaramız ile üye olduğunuz WhatsApp’ta bireysel mesajlaşmaların yanı sıra gruplar oluşturup gruplar ile mesajlaşabiliyorsunuz. Uygulamada profil oluşturma, duvar kâğıdı düzenleme gibi kendi düzenleyebileceğiniz özellikler bulunuyor.

Periscope

Periscope mobil cihazlar üzerinden canlı videolar yayınlamaya yarayan bir sosyal ağdır. Yayına başlayan kişiler üyelere bildirim gönderir. Yayını izleyen kullanıcılar yayın sahibine yorumlar veya kalpler bırakmak yoluyla iletişim kurar. Ayrıca Periscope üzerinde yayınlanan canlı videolar yayınlandığı saatte izleyemeyenler için tekrar oynatma özelliği sunuyor.

Kik

Kik, tıpkı WhatsApp gibi popüler mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Anlık mesajlaşma hizmeti sunan Kik kullanıcıların telefon numaraları yerine isimleri ile üye olmalarını sağlıyor. Üyeler birbirleriyle kişisel veya gruplar halinde iletişim kurabiliyorlar. Uygulamada yazılı mesajların yanında fotoğraf, GIF ve video gibi paylaşımlarda yapılabiliyor. Ayrıca Kik uygulaması ile tanımadığınız ama aynı ilgi alanlarına sahip olduğumuz yeni kişilerle tanışıp sohbet edebilirsiniz.

Tinder

Hem ülkemizde hem de dünyamızda sıklıkla kullanılan Tinder en popüler sosyal ağlar arasında kendisine yer ediniyor. Kişilerin kendisine yakın konumdaki insanlarla bir araya gelmesini sağlayan bir arkadaşlık uygulaması olarak ön plana çıkmaktadır. Üyeler kendilerine ait fotoğraflarının da bulunduğu bir profil oluştururlar. Daha sonra uygulama profil oluşturan yakın konumdaki kişileri birbirleri ile eşleştirir. Birbirleri ile eşleşen kişiler birbirlerinin profillerini hızlıca kaydırarak beğeni de bulunabilir. Beğeni yapılması durumunda eşleşme gerçekleşir ve kişiler talep etmeleri durumunda birbirleriyle sohbet etmeye sağlar. Premium nitelikli özellikleri olsa da Tinder genel olarak ücretsiz bir sosyal ağdır.

728 90
Araç çubuğuna atla