Araç Değer Kaybı Başvurusu E Devletten Nasıl Yapılır | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.138,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1902
  % 0,09
 • € EURO
  34,9803
  % -0,02
 • £ POUND
  40,9934
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4494
  % 0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  2260770,378
  % -1,16
 • BIST 100
  10.895,25
  % 1,45

Araç Değer Kaybı Başvurusu E Devletten Nasıl Yapılır

Araç Değer Kaybı Başvurusu E Devletten Nasıl Yapılır
728 90

Araç değer kaybı olası kazalardan sonra meydana gelir ve araç sahibi bu zararı gidermek ister. Zararın giderilmesi adına açılan davalarda dilekçelere ve de ilgili belgelere ihtiyaç duyulur. Mahkeme yoluyla gerçekleşen tazminat davalarında avukatlara başvurulur.

Başlıklar

Araç Değer Kaybı E-Devlet Başvuruları

Araç değer kaybı başvurusu e-devletten nasıl yapılır merak edilen hususlar arasında. Ancak bu alanda herhangi bir işleme yer verilmediğini baştan belirtmek faydalı olacaktır. Vatandaşların araç değer kaybı için e-devlet sisteminden müracaat etmeleri mümkün değil. Bunun yerine:

300 250 4
 • Araç değer kaybı tazminatı için şartlara uygun olup olmamak değerlendirilir.
 • İlgili belgeler hazırlanır ve dilekçe yolu ile başvurulara geçilir.

Bunun için uzman avukatlardan faydalanmak ve danışmanlık hizmeti almak en doğrusu olacaktır. Danışmanlık sayesinde şartlara uygun olup olmadığınızı anında değerlendirmeye başlarsınız. Sadece değerlendirmekle kalmaz zorunlu belgelerin hepsini toplarsınız. Davaya ilişkin:

 • Taleplerin yer aldığı dilekçeler hazırlanır ve yetkili mahkemeye sunulur.
 • Bilirkişi raporlarına bağlı olarak tazminat ödemelerine karar verilir.

Araç değer kaybı için e-devlet üzerinden sadece sorgulama işlemlerine yer verilir. Buna ek olarak eksper atamalarından yararlanmak isteyenler de yine e-devlet sistemine giriş yapabilir ve taleplerini hızlı bir şekilde iletebilir.

Araç Değer Kaybı E-Devlet Hesaplamaları

Araç değer kaybı başvurusu e-devletten nasıl yapılır soranlara öncelikle başvuruların bu sistem üzerinden gerçekleşmediğini belirtmek gerekir. Söz konusu hesaplama olduğu zaman sistemden faydalanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü hesaplamalara dair:

 • Eksper atamalarının üzerinde durulur ve başvurular anında değerlendirilir.
 • Yoğunluğa göre belirli bir sıra üzerinden atamanın gerçekleşmesi sağlanır.

Araç değer kaybı e-devlet sisteminden Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sayfasına yönlendirme gerçekleşir. SBM sayfası sayesinde eksper atamalarına yönelmek uzun sürmez. Araç değer kaybının hesaplanması adına e-devlet üzerinden eksper ataması taleplerinizi iletirsiniz. Bu sayede kazadan sonra oluşan değer kaybının eksper raporlarında yer alması ve ödemelerin gerçekleşmesi esas alınır.

Araç Değer Kaybı Eksper Hizmetleri

Araç değer kaybı başvurusu e-devletten nasıl yapılır öğrenmek isteyenlere eksper atamalarından söz edilir. Nitekim başvurulara bu sistem üzerinden geçilmesi mümkün olmaz. Sadece eksper hizmetleri için e-devletten taleplerinizi iletmeniz beklenir.

SBM web sayfasına ulaşan T.C. vatandaşlarının eksper talebinde bulunması kısa sürer. Ancak belirli bir sıralamaya göre kişilere atama gerçekleştiği için süreç uzayabilir. Araç değer kaybı hesaplaması için etkili bir rol oynayan eksperler:

 • Hak sahibi ile temasa geçer ve araç üzerinden incelemelere yer verir.
 • Mevzuatlara uygun olacak şekilde tespitin gerçekleşmesine özen gösterir.

Tespitin raporlar dahilinde paylaşılmasına dikkat edilir. Raporlar dava sürecini etkiler ve bu şekilde ödemelere geçilir. Aynı şekilde bilirkişi raporları da önemli bir yere sahip. Hatta vatandaşların istekleri üzerine bilirkişi raporlarına itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.

Araç Değer Kaybı Sigorta Ödemeleri

Araç değer kaybı başvurusu e-devletten nasıl yapılır sorusuna dair bu alanda müracaat edilmediğini belirtmek gerek. Başvurulardan ziyade hem sorgulama hem de eksper atamalarına dair ele almakta fayda var. Eksper raporlarına bağlı olarak:

 • Tazminat ödemesine netlik kazandırılır ve ardından sigorta şirketi ile iletişime geçilir.
 • Hak sahibine ait olan banka hesap bilgileri eşliğinde ödemenin gerçekleşmesi sağlanır.

Sigorta ödemelerine ilişkin paylaşılan IBAN bilgilerinin eksiksiz ve doğru olması önem arz ediyor. Ancak bu şekilde ortaya çıkan değer kaybını tek seferde elde edersiniz. Üstelik ödemelere dair herhangi bir kesintiden söz edilmez. Kesintisiz olacak şekilde sigorta şirketi tarafından ödemelere geçilmesi beklenir.

Araç Değer Kaybı Tazminatı Şartları Nasıl?

Araç değer kaybı başvurusu e-devletten nasıl yapılır sorgulayanlar herhangi bir sonuç alamaz. Çünkü e-devletten sadece sorgulama ve de eksper atamalarına dair işlem görülür. Bunun dışında araç değer kaybının alınması mümkün olmaz.

Merak edenlere ayrıca araç değer kaybı şartları sıralanır ve uyulması istenir. Nitekim şartlara uygun olanların başvuruları dikkate alınır. Şöyle ki:

 • Kazadan kaynaklı hurdaya çıkan araçlar için değer kaybına yer verilmez.
 • Kilometrenin 160.000’in üzerinde olması da yine kabul edilemez.

Aynı şekilde aracın yaşına da değinilir ve maksimum 36 yaşına sahip olanlar için değer kaybından söz edilir. 2 yıl süreyle değer kaybı davası görülebilir. Buna ek olarak %100 kusurlu olmayan tarafın araç değer kaybından faydalanmasına izin verilir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Belirlenir?

E-devlet sisteminden eksper talebinde bulunmak hesaplamalar açısından faydalı olacaktır. Ancak sadece bu şekilde hesaplamalara değinilmediğini de belirtmek gerek. Tazminat tutarını merak edenler:

 • Hasar geçmişine bağlı olarak araç değer kaybını değerlendirmeye başlayabilir.
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi ve de kilometresi de belirleyici olmaktadır.

Bunlara ek olarak hem marka hem de model araştırmasına gidilir. Her bir aracın modeline ve de markasına göre ayrı tazminat ödemelerinin üzerinde durulur. Yine bunlar arasına üretim yılı da katılır. Değer kaybı hesaplamaları tüm bu hususlar üzerinden gerçekleşir ve son olarak ödemeye yer verilir.

Araç Değer Kaybı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

E-devlet üzerinden eksper atamalarına geçerek rapor alabilirsiniz. Araç değer kaybına dair raporlar önemli bir yere sahiptir. Buna ek olarak çeşitli belgeler üzerinden müracaat edilir.

Zorunlu olan belgeler hangileri merak edenlere öncelikle kaza zaptından söz etmekte fayda var. Trafik kazası tespit tutanağı önemli bir yere sahiptir. Bunun gibi:

 • Tramer Kaza Tespit Tutanağı olan KTT eşliğinde de müracaat edilir.
 • Hak sahibine dair banka hesap bilgilerinin üzerinde durulur.

IBAN bilgileri tazminat ödemeleri açısından önemli bir yere sahiptir. Bu amaçla belgelerin hepsini eksiksiz ve güncel tarihli olarak paylaşmak önem arz eder. Böylece araç değer kaybına dair tazminat ödemelerine geçilebilir.

Araç Değer Kaybı Sorgulama Hizmetleri

Başvurulara e-devlet üzerinden yer verilmediği açık durumda. Bunun yerine araç değer kaybı sorgulama işlemleri için e-devlet sisteminden harekete geçilir. Sorgulama nasıl gerçekleşir merak edenlere:

 • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi sistemine giriş yapmaları belirtilir.
 • Giriş sırasında e-devlet bilgilerinin eksiksiz olarak sıralanması gerekir.

Kimlik numarası ve şifre eşliğinde giriş yapanların sorgulama ekranına ulaşmaları kolay olacaktır. Bu alandan trafik poliçelerine dair tüm bilgilere ulaşmanız esas alınır. Aynı şekilde hasar bilgilerini sorgulamak için de yine Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden işlem görülür. Söz konusu sorgulama olduğunda:

 • Araç plakasını arada boşluk kalmayacak şekilde sıralamanız gerekir.
 • Sadece size ait araç üzerinden sorgulama yapmanıza izin verilir.

Araç Değer Kaybı Avukatları

Araç değer kaybı ikinci el piyasası açısından vatandaşları etkilemektedir. Özellikle de piyasa değerinin düşmesi neticesinde kayıplar meydana gelmektedir. Bu kaybın giderilmesi adına davaya yer verilir. Dava sürecinde:

 • Vekile başvurmak ve dilekçe üzerinden müracaat etmek önem arz eder.
 • Vekiller dilekçe hazırlıkları neticesinde dava sürecini yönetmeye başlar.

Müvekkilin menfaatleri doğrultusunda hizmet veren avukatlar şartları dikkate almaktadır. Özellikle de %100 kusur oranı ile yakından ilgilenilir. Bunun gibi aracın yaşından kilometresine kadar tüm hususlara değinilir. Böylece araç değer kaybının hesaplamalarına da yer verilir. Geriye ise ortaya çıkan tutarın tazmin edilmesi adına yetkili mahkemeye dilekçenin sunulması kalır.

728 90
Araç çubuğuna atla