Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7841
  % 0,01
 • € EURO
  35,1374
  % -0,04
 • £ POUND
  41,6043
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3724
  % 0,61
 • BITCOIN/TL
  2180378,464
  % 0,74
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti

Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti
728 90

Araç değer kaybı yaşanılan ani kazalardan kaynaklı yaşanır ve kusura bağlı olarak mahkeme yoluna gidilir. Şöyle ki %100 kusura sahip olmamak şartıyla dava açılabilir. Davacı olan taraf ikinci el piyasasında değeri düşen aracına dair taleplerini iletir. Talepler gerek kazaya neden olan taraf gerekse aracın sigorta şirketi kapsamında ele alınır.

Başlıklar

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı avukat ücreti hem davanın işleyişine hem de şehirlere göre değişiklik gösterir. Bunlar kadar uzmanlık ve de kusur oranları gibi çeşitli hususlara karşı ayrı avukatlık ücretlerine değinilir.

300 250 4

Merak edenler danışmanlık hizmeti alarak avukatların ücretlerini değerlendirmeye başlayabilir. Buna ek olarak araç değer kaybı davasına ilişkin geçerli şartlar nelerdir dikkate almak gerekir. Öne çıkanlar:

 • Kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren maksimum 2 yıllık sürece değinilir.
 • %100 kusursuz olmanız üzerine değer kaybından yararlanmanıza imkan tanınır.

Bunlara ek olarak araç yaşından da söz edilmektedir. Şöyle ki aracın yaşı 36’nın üzerinde ise değer kaybından faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Aynı şekilde araç kilometresi belirleyici oluyor. Maksimum 160.000 olması halinde değer kaybına başvurulur. Tüm bu şartlara dair avukatlarınız açıklamalarda bulunur ve süreci yönetir. Şartlara uygun olan müvekkillerinin menfaatlerini gözetecek şekilde dava sürecinin yürütülmesine özen gösterilmektedir. Araç değer kaybı avukatları söz konusu değeri hesaplar ve bunun üzerine ilgili şahıs ya da sigorta şirketinden tahsis etmeye çalışır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı avukat ücreti kişiden kişiye değişiklik gösterir ve önceliğiniz danışmanlık hizmetlerine yönelmeniz olur. Çünkü bu şekilde tüm detayları dile dökmeniz ve süreci yönetmeniz kolay hale gelir. Ek olarak avukatlık ücretleri kadar araç değer kaybı hesaplama işlemlerine de geçilir. Hesaplama sırasında:

 • Hasa geçmişinin ve de niteliğinin belirleyici olduğunu unutmamak gerekir.
 • Araç üretim yılından kilometresine kadar birkaç hususun üzerinde durulur.

Araç değer kaybının hesaplanması sırasında model ile marka bilgisine de başvurulur. Bunlar kadar trafiğe çıkışı tarihinin ele alınması gerekir. Mevcut Pazar değerinin araştırılması üzerine değer kaybına netlik kazandırılır. Ortaya çıkan değerin tahsis edilmesi için de avukat aracılığı ile davaya yer verilmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası Tarafları

Araç değer kaybı avukat ücreti nasıl öğrenenler danışmanlık hizmeti almaya başlar ve ardından davaya geçilir. Davaya ilişkin merak edilen bir diğer husus ise taraflar oluyor. Söz konusu araç değerinin nasıl tahsis edileceği kadar kimden alınacağı da değerlendiriliyor.

Öncelik kasko şirketlerine verilmektedir. Şöyle ki araç değer kaybını karşılamayan kasko şirketlerine ilişkin davaya açılmaktadır. Bunların dışında:

 • Araç sürücüsüne dair kusur oranına göre davanın görülmesi esas alınır.
 • Araç ruhsat sahibinin de aynı şekilde değer kaybından sorumlu olduğu belirtilir.

Sorumluluk kapsamında hem sürücü hem de ruhsat sahibinin davada yükümlü olması da sağlanabilir. Vekil aracılığı ile değer kaybını karşılamak isteyenlere yol gösterilmektedir.

Araç Değer Kaybı Davası

Araç değer kaybı avukat ücreti değişkenlik gösterse de bütçeyi sarsmayacak şekilde açıklanır. Kısa süreli davalar olmasından kaynaklı bütçeleri zorlamayacak avukatlık ücretlerinden söz edilir. Ardından davaya ilişkin:

 • Araç değer kaybının hesaplanması üzerine belirli bir tutara netlik kazandırılır.
 • Davaya ilişkin dilekçe hazırlanır ve ilgili mahkeme üzerinden başvurulara geçilir.

Değer kaybı davasına dair zamanaşımından da söz edilmektedir. Mahkeme sürecine ilişkin 2 yıla değinilir. Zamanaşımını dikkate alarak davayı sürdürmek önem arz eder. Tüm bu hususlara dair vekil eşliğinde davanın sürdürülmesi de en doğrusu olacaktır.

Araç Değer Kaybı Dava Süreci

Araç değer kaybı avukat ücreti olarak araştırmaya geçenlere süreçten söz edilir. İşinin ehli ve deneyimli vekiller sayesinde araç değer kaybının kısa sürede tahsis edildiğini unutmamak gerekir.

Değer kaybı davası adına minimum süre. 8 – 9 ay olarak ele alınabilir. En fazla ise 2 yıllık süreç içerisinde sonucu öğrenir ve söz konusu araç değer kaybını elde edebilirsiniz. Bu aşamada:

 • Araç değer kaybının tespitine dair bilirkişi raporları dikkate alınır.
 • Sigorta poliçelerine bağlı olarak mevcut şirketten kaybın tahsis edilmesi istenir.

Yaygın olarak sigorta poliçelerinde bu hususa değinilmez. Herhangi bir madde üzerinden araç değer kaybına ilişkin açıklama yapılmaz. Hal böyle olunca araç sürücüsü veya ruhsat sahibi üzerinden değer kaybının giderilmesi esas alınmaktadır.

Araç Değer Kaybı Davası Belgeleri

Dava sürecinin prosedürlere uygun bir şekilde yürütülmesinde vekiller önemli bir yere sahiptir. Avukatlarınız öncelikle de gerekli şartlara uygun olup olmamanızla ilgilenir. Şartlara uygun olan müvekkillerin belgeleri eşliğinde süreç yönetilir. Merak edenlere araç değer kaybı davası belgeleri olarak:

 • Kazaya ilişkin tutanakların önemli bir yere sahip olduğu belirtilir.
 • Hasar tespit tutanağı ile çekilmiş fotoğraflar üzerinden davaya geçilir.

Aynı şekilde ekspertiz raporlarını da es geçmemek gerekiyor. Aracın ekspertiz raporundan ziyade ruhsatına da değinilir. Her bir belgenin eksiksiz ibrazına karşı davanın görülmesi ve birkaç ay içerisinde sonuçlanması esas alınır.

Araç Değer Kaybı Dava Dilekçesi

Dilekçe hazırlıkları adına da vekile yönelmek en doğrusu olacaktır. İlgili mahkemeye özel olarak hazırlanan dilekçeler dahilinde araç değer kaybının alınması mümkün olabilir.

Dilekçe adına öncelikle mahkeme adı paylaşılır ve davalı ile davacının bilgilerine geçilir. İsim – soyisim ve de adres gibi zorunlu bilgiler değer kaybı davası dilekçesi üzerinden paylaşılır. Ardından:

 • Davacının kimlik numarası da dilekçesi üzerinden ibraz edilmelidir.
 • Mevcut vekillerin de adı ve de adresleri dilekçe hazırlıkları aşamasında ele alınmalıdır.

Tüm bu hususların arkasından tüm vakıalar özetler halinde açıklanır. Hatta hukuki sebeplere ve de delillere yer verilir. Tüm bu hususlar söz konusu olduğundan avukat aracılığı ile müracaat etmek en doğrusu olacaktır.

Araç Değer Kaybı Avukatlık Hizmetleri

Değer kaybı avukatları aklınıza takılanlara netlik kazandırmak adına hazırda bekliyor. Öncelikle danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak sorularınıza yanıt bulmanız esas alınıyor. Bunların dışında:

 • Dava öncesinde toplanması gereken belgelerin hazırlık aşamasına geçiliyor.
 • Dilekçe hazırlıklarına bağlı olarak dava sürecinin yönetilmesi esas alınıyor.

Bunlara ek olarak tutanakları da es geçmemek gerekir. Birden fazla hususa yer verildiği için vekil eşliğinde harekete geçilir. Her bir vekil dava sürecini profesyonel bir şekilde yürütmeye özen gösterir. Müvekkilin menfaatleri doğrultusunda davanın yürütülmesinde etkin bir rol oynar. Bu amaçla önce danışmanlık ardından da dava sürecine dair avukatlar ile görüşme sağlanır.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybının alınmasında kusur oranları önemli bir yere sahiptir. En baştan belirttiğimiz üzere ilk etapta %100 oranına değinilir. Davacı olan tarafın %100 kusursuz olması üzerine değer kaybı tahsis edilir.

Değer kaybının alınmasında hukuki yolla başvurulur ve vekil eşliğinde süreç yürütülür. Şöyle ki:

 • Sigorta tahkim komisyonu başvuruları üzerine tahsis edilebilir.
 • İcra takibi neticesinde de değer kaybının alınması sağlanabilir.

Dilekçe hazırlıkları üzerine ilgili mahkemeler üzerinden işlem görülmektedir. Bu aşamada Asliye Ticaret Mahkemesi öne çıkar. Vatandaşların dilekçeleri üzerinden müracaat etmeleri beklenir. Dilekçe başvurularının ardından ise zorunlu belgelerin hazırlık aşamasına geçilir. Nitekim araç değer kaybı belgeler ile hesaplanır ve son olarak hüküm açıklanır.

728 90
Araç çubuğuna atla