Stoploos’u Başa baş Noktasına Taşımaya Değer Mi? | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Stoploos’u Başa baş Noktasına Taşımaya Değer Mi?
 • YARIM ALTIN
  7.845,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5573
  % 0,11
 • € EURO
  34,9954
  % 0,26
 • £ POUND
  41,4905
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4873
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3831
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  2132640,631
  % -0,53
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Stoploos’u Başa baş Noktasına Taşımaya Değer Mi?

Stoploos’u Başa baş Noktasına Taşımaya Değer Mi?
728 90

Borsada bulunan kurlar birçok nedene göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle yaşanan bir kritik olaydan kaynaklı bir borsa kurunun değerleri büyük oranda düşüş gösterebilmektedir. Bu nedenle borsada herhangi bir yatırım işlemi gerçekleştirilirken en çok korkulan konu zarara uğramaktır. Satın aldınız bir kıymetlinin zaman içerisinde değer kaybetmesi ve kıymetlinin alındığı değerinin altına düşmesi ile yatırımcılar zararlara uğrayabilmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için ise en iyi kullanılabilecek yöntem Stoploss’dur. Stoploss ince detaylar isteyen ancak kullanıldığı zaman yatırımcıları büyük miktarda zararlardan korumaktadır. Stoploss kullanmak isteyen yatırımcıların en çok merak ettikleri soru ise Stoploss’u başa baş noktasına taşımaya değer mi? olmaktadır.

Başlıklar

Stoploos Nedir?

Stoploss, yatırım hesabınızda verebileceğiniz bir zarar önleme emridir. Bu emir hesabınıza verildikten sonra yatırım yapmış olduğunuz kıymetlininiz satın aldığınız değerin altına düştüyse ve düzenli olarak bir düşüş yaşıyorsa otomatik olarak satış emri verecektir. Yatırım durdurma ve zarar önleme emrinizin sınırını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Belirleyeceğiniz sınır satın alım değeri olabileceği gibi bundan daha yüksek bir değer de olabilir. Böylece sadece zarar yapmaktan kurtulmuş olmaz aynı zamanda azami miktarda belirlediğiniz kar tutarını da kaybetmemiş olursunuz. Ancak borsa demek her zaman risk almak demektir. Bu yüzden Stoploss’u başa baş noktasına taşımaya değer mi? diye kendinize sormanız ileride daha büyük adımlar atmanıza yardımcı olabilir.

300 250 4

Stoploss Nasıl Ayarlanmalıdır?

Stopploss kullanılarak kıymetlinin belirli bir değere gelmesi sonucunda otomatik olarak satılma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden burada koyduğunuz sınır sizin için büyük bir önem taşımaktadır. Belirlenmiş hatalı bir sınır, gelecekte kazanabileceğiniz karları kaybetmeniz neden olabilir. Borsa piyasasına ve satın aldığınız kıymetlinin grafiğine bakarak ileriye yönelik bir tahmin altında sınır belirlemeniz gerekmektedir. Bu durumda size en yardımcı yöntem ATR olacaktır. Hangi periyotta işlem yapıyorsanız o periyodun ATR değerine bakarak sizin için bir limit belirleyebilirsiniz. Ancak bazı borsa türlerinde limiti başa baş noktasına çekmek zamanla büyük kazançlara neden olabilmektedir. Grafiğini ve değerlerini incelediğiniz kıymetlinize ait Stoploss’u başa baş noktasına çekmeye değer mi? sorusuna yanıtınız evet ise bu adımı atmaktan çekinmemeniz gerekmektedir.

Stoploss Nasıl Hesaplanır?

Stoploss sınırınızın belirlenmesi için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci hesaplanmanın yapılması için pozisyon durumunuz hakkında bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. İlk aldığınız andaki kıymetlinizin değeri ile şu an bulunan değeri karşılaştırılmalıdır. Aradaki fark size risk değerinizi belirtecektir. Bu risk değerinize göre paranızı yönetmeniz mümkün olacaktır.

İkinci hesaplamanın gerçekleştirilmesi için ise satın aldığınız kıymetliden ne kadar komisyon ya da kar elde etmek istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Yine kıymetlinizin şu an bulunan değerinden ilk aldığınız zamanki değerini çıkarmanız sonucunda risk durumunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun üstüne kazanmak istediğiniz kar sınırını belirleyerek limitinizi koyabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda özellikle risk değeriniz çok yüksekse Stoploss’u başa baş noktasına çekmeye değer mi? sorusuna verdiğiniz yanıt büyük önem taşımaktadır.

Stoploss Emri Nasıl Kullanılır?

Stoploss’unuz için elde etmek istediğiniz kara ya da risk durumuna göre limitinizi belirlediyseniz geriye sadece bu limiti kıymetliniz için kullandığınız hesaba gerekli emiri vermek kalacaktır. Bu emri hesabınıza verebilmeniz için öncelikle kullandığınız platforma giriş yapmanız gerekmektedir. Platformunuza giriş yaptıktan sonra zincir emirler seçeneğini görebilirsiniz. Bu zincir emirler seçeneğinin arasından Stoploss’u seçerek dilediğiniz limiti belirtmeniz durumunda emriniz gerçekleştirilecektir. Stoploss emrinizi verirken limiti hakkında emin olmanız gerekmektedir. Stoploss’u başa baş noktasına çekmeye değer mi? sorusunun cevabından eminseniz adımınızı güvenle atabilirsiniz.

Stoploss Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırımınız için Stoploss uygulamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken, çoğu yatırımcı tarafından yanlış yapılan detaylar bulunmaktadır. Stoploss uygularken herhangi bir problemle karşılaşmamak için,

1- Limitinizi önceden belirlemeniz gerekmektedir. Yatırım yapmadan önce kendinize bir plan belirlemeniz ve yatırımınızı nerede durduracağınız hakkında kendiniz için bir yol çizmeniz gerekmektedir. Böylece attığınız adımlardan emin olabilirsiniz.

2- Limitinizi belirlerken rastgele, hesaplanmamış ya da tahmin edilmemiş sayılar kullanmamanız gerekmektedir. Kendi belirlediğiniz rakam yerine piyasaya uygun olarak teknik olarak hesaplanmış rakamlar ileride yaşayacağınız olumsuzlukların önüne geçecektir.

3- Belirlediğiniz Stoploss sınırını piyasadaki yükselişlere inanarak yükseltmemeniz gerekmektedir. Stoploss sizi yatırım planınız tutmadığı zaman yapacağınız zararı azaltmak amacıyla kullanılmaktadır.

4- Stoploss’u başa baş noktasına çekmeye değer mi? sorusunu detaylıca düşünerek ve yaptığınız hesapları da göz önünde bulundurarak kendinize bir limit belirlemeniz gerekmektedir.

5- Stoploss sınırlarınızı doğrudan belirlediğiniz limite koymayın. Limitinizi yerleştirirken %20 eşiğine uymak sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Stoploss Neden Önemlidir?

Stoploss, yaptığınız yatırım için izlemeniz gereken planınızı ve durma noktanızı belirleyen sistemdir. Yatırım yapmaya başlamadan itibaren oluşturduğunuz plan sayesinde borsanın derin sularında boğulmaktansa emin adımlarla hedefinize ulaşmanızı sağlamaktadır. Oluştuğunuz plan düşündüğünüz gibi ilerlemez ve sizin ön göremediğiniz durumlar yaşanırsa da yaşayacağınız kaybın en az olmasını sağlamaktadır. Her zaman borsayı anında takip etmek mümkün olmamaktadır. Bir anlamda Stoploss sizin için kur değerlerini takip etmekte ve sizin yaşamak istemediğiniz durumları engellemektedir. Oluşturmak istediğiniz kar ve yatırım planına göre en başta düşünmeniz gereken soru Stoploss’u başa baş noktasına çekmeye değer mi? olmalıdır. Bu sorunun yanıtı oluşturacağınız planın ilk adımı olacaktır.

728 90
Araç çubuğuna atla