• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5157
  % -0,06
 • € EURO
  10,1157
  % -0,02
 • £ POUND
  11,8914
  % -0,13
 • ¥ YUAN
  1,3201
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1165
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  348280,537
  % 2,97
 • BIST 100
  1.431,78
  % 1,27

Digital Cash Nedir Nereden Alınır

Digital Cash Nedir Nereden Alınır

Digital cash nedir; 2014 yılında kurulan ve Bitcoin ile benzerlik gösteren kripto para birimidir. Bitcoin’de olduğu gibi Digital cash’te de anonimlik ve gizlilik ön plandadır. Digital cash ya da diğer adı ile DASH, Bitcoin teknolojisinden oluşturulan bir altcoindir. Ancak sonrasında Digital coin, Bitcoin’den daha güvenli bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise Bitcoin’e oranla gizliliğin daha iyi olması ve işlem hızının daha yüksek olmasıdır. Digital coin, gizliliği kendisine ilke edinmiş ilk kripto para olarak da bilinmektedir.

Digital Cash Nasıl Çalışır

Digital cash nedir; ilk olarak Darkcoin ismi ile ortaya çıkan bu kripto para birimi, isminin kötü ve güvensiz çağrımı nedeniyle isim değişikliğine giderek Digital cash (DASH) ismini aldı.i

Digital cash, aracı hiçbir kişi ya da kuruma ihtiyaç duymadan cüzdanlar arası transfer yöntemi ile işlemektedir. Bu işlemler anonim olarak ve herkesin erişim imkanına sahip olduğu bir şekilde gerçekleşir. İşlemlerin gerçekleşebilmesi için madencilerin onay vermesi beklenir. Digital cash sisteminde işlemler her 2,5 dakikada bir sağlanır. Yatırımcının transfer işleminin gerçekleşmesi 5 dakika ile 25 dakika arasında değişkenlik göstermektedir. Digital cash transfer yöntemi 2 şekilde çalışmaktadır.

 1. Anında Gönder (Instant Send): İsminin karşılığını veren bu gönderme yönteminde anında işlem yapma yetkisine sahipsiniz. Normalde 2.5 dakika süren işlemler anında gönder seçeneği sayesinde daha hızlı olmaktadır. Bunun sonucunda işlem karşılığı olarak ücret alınmaktadır. Normal olan 2.5 dakikalık süresi Bitcoin’deki işlem süresinden bile kısa iken; anında gönder seçeneği ile beklemeden işlemler gerçekleştirilebilir. Bu işlemin hızlı olmasının sebebi kullanıcıların küçük ücret karşılığında masternodelar talepte bulunmalarıdır.
 2. Gizli Gönder (Private Send): Bitcoin’de gerçekleştirdiğiniz işlemler görünür şekildedir. İşlem miktarınız, gönderici ve alıcının adresi gibi detayları Bitcoin tarafından görünürdür. Ancak Digital cash sistemi bunu engellemek adına gizli gönderme seçeneğini sunmaktadır. Digital cash sayesinde yaptığınız işlemler, transfer detayları tamamen gizlilik içerisinde yürütülüyor. Gizlilik çerçevesinde yürütülen bu işlemler Masternod’lar tarafından sağlanmaktadır. Gizli gönderme seçeneği sadece o anki transfer işleminizi değil, geçmiş işlemlerinizi de kapsamaktadır.

Masternode Nedir?

Digital cash nedir; kendi kendisini finanse eden ve kendi içerisinde çözüm odaklı çalışan kripto para birimidir. Masternodelar tarafından gizlilik çerçevesi kurallarında işlemler daha hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanmaktadır.

Dash ağında, kritik görevleri gerçekleştiren özel sunucular görev yapanlardır. Bir kullanıcı ya da yatırımcının masternode olabilmesi için sanal cüzdanına 1000 Digital Cash yatırması gerekmektedir. Dash ağında sadece masternodelar değil madenciler de bulunmaktadır. Masternodelar; özel işlemler, anında işlemler, kontrol ve hazine işlemleri ile de ilgilenir.

Masternodelardan faydalanan ilk kripto para Digital cashtir. Sıradan kullanıcıların yönetemeyeceği durumlarda görevi devralan masternodelar sayesinde işlemler daha güçlü bir hale ulaşmıştır. Masternodelar ağ güvenliğini sağladıkları için ağ tarafından ödüllendirilmektedirler. Ağ güvenliğini sağlamak adına zaman, emek ve para harcayan masternodelar ödül olarak gerçekleştirdiği işlem karşılığı %45’lik pay almaktadır.

Digital Cash Nereden Alınır?

Digital cash nereden alınır; çevrimiçi olarak hizmet veren kripto para borsalarından alım yapılabilir. Bunun yanında Digital cash, stabcoinlerin karşılığında da işlem görmektedir.

Digital Cash Nasıl Alınır?

Digital cash nedir; Bitcoin’den ayrılan en önemli özelliği, Digital cashin kendi kendisini finanse etmesidir. Bunu da DASH ağı teknolojisinde meydana getirdiği gelişmeler ile sağlamaktadır.

Digital Cash almak için öncelikle bir kripto para borsası seçilmelidir. Seçilen bu çevrimiçi para borsasının ardından orda hesap açılmalıdır. Ardından kripto para al seçeneğini seçtikten sonra talep edilen oranda satış işlemi gerçekleştirilir. Kripto para satın alınırken kredi kartı, EFT ve havale ile işlem yapmak mümkündür. Satın alma işlemi gerçekleştikten sonra coinler hesabınıza eklenir. Bu coinleri DASH’e (Digital cash) çevirebilirsiniz.

Digital Cash ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir? 

Digital cash nedir; ilk tasarlandığında hızlı işlemciye sahip olma ve yatırımcılar arasında takas edilebilir olma yolu ile ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi ve fiziksel olarak kullanıma uygun olarak planlanmıştır. Digital cash, hızlı kripto para transferi gerçekleştirilmesi sebebi ile kredi kartları ve nakit para kullanımı için alternatif bir çözüm yolu oluşturmaktadır.

 • Digital Cash’in en önemli özelliği çok hızlı bir şekilde transfer işlemini sağlamasıdır. Bu işlemi ise 1 centten daha ucuza gerçekleştirmektedir. Bitcoin’de ise bu işlemi gerçekleştirmek 10 dakikaya kadar sürmektedir.
 • Digital Cash işlemleri anlık işlemler ve özel işlemler olarak ikiye ayırmaktadır. Bu da işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır. İşlemlerin iki ayrı koldan yürütülmesi sebebi ile de işlem karışıklığı gibi durumlar ortaya çıkmamaktadır. Bitcoin’de ise işlemler tek bir şekilde yapılmaktadır.
 • Digital Cash, Bitcoin’in sahip olduğu algoritmayı değiştirerek kendisine uyarlıyor. x11 algoristası sayesinde Bitcoin’den daha hızlı bir işlemciye sahiptir.

Digital Cash’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Digital cash nedir ve sağladığı avantaj nedir sorunun en önemli cevabı gizliliktir. Digital Cash’in sağladığı gizlilik sayesinde kullanıcılar kimliklerini ve yaptıkları işlemleri gizlilik çerçevesinde gerçekleştirebilirler. Digital cash (DASH) kullanıcılarının bilgilerini güvenli bir şekilde muhafaza etmektedir. Bitcoin’in sahip olduğu işlemci özelliklerinden daha hızlı ve güçlü olduğunu belirten Digital cash, kullanıcılarına kripto para işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirme vaadini vermektedir. Digital cash, kuruluş amacı olarak kendi kendisini idare eden bir yapıya sahiptir. Digital cash kendi içinde masternodelar yardımı ile işlemleri gerçekleştirdiği için dışarıdan yardım almamaktadır. Bu sayede daha hızlı ve daha az maliyetle işlemler gerçekleştirilebilir.