• YARIM ALTIN
  1.602,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5245
  % 0,04
 • € EURO
  10,1119
  % -0,09
 • £ POUND
  11,9012
  % -0,07
 • ¥ YUAN
  1,3192
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1166
  % -0,04
 • BITCOIN/TL
  348219,651
  % 3,14
 • BIST 100
  1.431,78
  % 1,27

Bitcoin Cash Nedir, Avantajları Neler?

Bitcoin Cash Nedir, Avantajları Neler?

Bitcoin cash, 2017 senesinde BTC Blockchain üstünden ayrılarak oluşturulmuş farklı sanal para birimidir. En çok işlem gören sanal para değerlerinin de arasında Bitcoin Cash bulunmaktadır. BTC sisteminde bulunan ve blok kaydetme işlemlerinin kısıtlı olması, yapılacak olan işlem hızınında yavaş olmasına neden oluyor. Bitcoin Cash sayesinde bu sorunun önüne geçilip, para aktarım işlemlerindeki zorlukların önünün açılması hedeflenmiştir. BTC sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi konusu pek çok kez gündeme gelmiş olsa bile, bu sistemlerin herhangi bir merkezinin olmayışı çözümü imkansız bir duruma getirmeydi. Kurulma amacı kötüye kullanımı engellemek olan bu sistem, BTC’in popülerliğini bir hayli arttırması ve kullanıcı sayısının da aynı oranla artışı sebebiyle iyice büyük problem haline gelmeye başladı. BTC geliştiricileri ise bu sorunlara çözüm olarak; BTC sisteminde değişikliğe gitmek yerine, aynı blockchain içinden yeni bir sanal para birimi üretme yoluna gitmişlerdir. Bitcoin Cash ilk ortaya çıktığı zamanlarda, kullanıcılarının hesaplarına, ellerindeki BTC kadar Bitcoin Cash miktarı tanımladı. Bitcoin Cash’in BTC sistemindeki sorunlarına çözüm amacıyla, blok boyutlarını 1 MB’tan 8 MB’a çıkarması sonucu; kaydedilen işlem sayılarının artmasıyla birlikte işlemlerin daha da hızlı ve en iyi sonuçlar elde edilerek yapılmasını sağlamıştır.

Bitcoin Cash Avantajları Neler?

Bitcoin Cahs, işlem görmüş blokların kapasitesini BTC sisteminden farklı olarak 8 MB’lık bir kapasiteye çıkarmasıyla birlikte daha hızlı bir onay sistemi oluşmasını sağlamıştır. Bitcoin Cash , BTC sisteminde bulunan SegWit diplomatlığını çıkartarak blok kapasitesini arttırmıştır. Bitcoin Cash borsada en çok işlem gören sanal paralardan bir tanesi olduğu için, bir çok borsada işlem görebilmektedir.

BTC Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash madenciliği, diğer sanal para birimlerindeki madencilikler kadar önemli bir faktördür. Bitcoin Cash’e, BTC blockchain siteminin üzerinden işlem yapılmaktadır ve bu da, sistemin sürekliliği ve güvenliği için önemli bir unsurdur. Kripto para madenciliğine başlamadan önce, kazandığınız Bitcoin Cash miktarlarını saklayabilmek için bir cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. ASIC cihazlarına sahip olmanız, Bitcoin Cash madenciliği için de geçerli bir şarttır çünkü; kâr edebilmek amaçlı BTC madenciliğinde böyle yapılıyor ve bu iki birim de aynı sistem üzerinden yönetildiği için, BTC’de sağladığınız şartların sağlanması gerekmektedir. Madencilik olayında ortaya çıkardığınız her blok için bir ödül alıyorsunuz. Bitcoin Cash bloklarının boyutları 8 MB kapasitede olduğu için, blok oluşturmak için daha fazla işlemci gücü ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin Cash madenciliğini bireysel olarak ya da bir havuzun içerisine dahil olarak yapabilirsiniz. Blok tamamlama işlemi zor bir süreç olduğu için yeterli ekipmanı sağlayamıyorsanız bir havuza dahil olup işlemlerinizi orada yapmak sizin için daha karlı bir durum olacaktır.

BTC ve BTC Cash Arasındaki Farklılıklar Neler?

BTC sisteminin de kullandığı blockchainden ayrılarak ortaya çıkmış olan Bitcoin Cash güncel ve yeni bir sanal para türüdür. BTC blok limiti 1 MB kapasiteyle sınırlandırılırken bu durum Bitcoin Cash’de 8 MB kapasitesindedir. SegWit protokolünü BTC hala kullanırken, Bitcoin Cash kendi sisteminden SegWit protokolünü çıkarmıştır. Bir diğer farka bakacak olursak; Bitcoin Cash daha hızlı ve daha ucuz bir işletim sistemine sahip bir yapıdadır.

Bitcoin Cash Nasıl Satın Alınır?

BTC’nin yeni sürümlerinden olan hard fork işleminden öncesinde Bitcoin sahibi olmasanız bile Bitcoin Cash satın almanız mümkündür. Bunu yapmak için, alım-satım işlemlerinin gerçekleştiği sanal para borsalarını kullanabilirsiniz ya da P2P işlemleri yapmaya izin veren platformlarda işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BTC Cash Borsaları

Bitcoin Cash, sanal para borsasına baktığımız zaman; BTC, Ethereum ve Ripple gibi çok kullanılan sanal para birimlerinden sonra dördüncü isim olarak yer etse de, her büyük sanal para borsasında ve alım satın platformlarında desteklenmeyebiliyor. Bitcoin Cash satın alımını destekleyen sanal para borsalarını yapacağınız küçük bir araştırma sonucunda bulabilirsiniz.

Kripto Para Borsası

Eğer ki siz de sanal para dünyasına tamamen yabancıysanız, borsaların; genelde işleminizi yapmaya başlamadan önce, kimlik doğrulamak için oldukça uzun ve bazen de göz korkutucu olacak şekilde bir süreçten geçireceğini bilmenizde fayda var. Bunun yanında, bir sanal para borsasına para yatırmak ya da çekmek istiyorsanız, banka hesabınızla sanal para borsasındaki hesabınızı bağlantılı hale getirmeniz gerekiyor. Kimlik doğrulama işlemleri ve banka hesabınızın bağlantısının tamamlanması genelde birkaç gün sürmekte. Güvenlik nedenlerinde ötürü çoğu borsa, sadece banka havale işlemi ile para yatırma ya da çekme işlemlerini kabul etmekte ve eğer ilk defa işlem yapacaksanız, bu işlem 3 gün sürmekte. Bazı platformlar da; kredi ya da banka kartıyla ödeme yapabilir ve hatta PayPal aracılığıyla para gönderim işlemleri de yapabilirsiniz fakat; çoğu zaman bu seçenekler sadece BTC değişim işlemlerinde geçerlilik gösterebiliyor.

Her Borsa İşlemi İçin Farklı Ücret

Her borsa, yaptığınız ya da yapacağınız işlemler için farklı ücret talep etmektedir. Bazı platformlarda sabit ücret varken, bazılarında ise işlem başına otomatik olarak komisyon bedeli tahsil edilebilmekte. İşlem süreleriniz ise, tercih ettiğiniz sanal para borsasına göre değişiklikler gösterecektir. Çoğu sanal para alım işlemi, eğer ki söz konusu BTC ise, transferler çoğu zaman anında gerçekleşmektedir. Son olarak ise; hesabınızda yapacağınız para transfer işlemlerinde güvenliği, asla ve asla göz ardı etmemelisiniz.