• YARIM ALTIN
  1.006,11
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  6,0548
  % 0,11
 • € EURO
  6,5571
  % 0,07
 • £ POUND
  7,8723
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  0,8658
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,0952
  % -0,14
 • %
 • BIST 100
  120.791,8600
  % 0,53

2019 Emzirme Ödeneği Süt Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

2019 Emzirme Ödeneği Süt Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Süt parası en çok merak edilenlerin başında gelmektedir. Kimlerin faydalanabileceği ve ne kadar olduğu hakkında sorular oldukça fazla sayıda. Bu ödeme SSK tarafından yapıldığından ilk aranan koşul sigortalı anne veya eşleri olacaktır. Yapılan çalışmalar ve ödemeler tamamen sosyal güvencesi olan çiftleri ilgilendirmektedir. Çalışmayan anneler şahsi olarak kendilerini sigorta yapmamışlarsa bu parayı alamazlar. Bununla birlikte direk olarak faydalanılamaz. Gereken noktalara başvuru yapmalı ve talep edilen evrakları ulaştırmanız gerekmektedir. Eşi veya kendisi SSK’lı olan kişiler başvurularını yaptıktan sonra uygun görülen tutar tahsil etmeye hak kazanırlar. Direk olarak doğum yapılan annelere sağlanmamaktadır. Sigortalı olmanız bile diğer gerekçeler yerine getirilmeden bir anlam ifade etmeyecektir.

SGK tarafından sağlanan süt parası ödeneği için geçerli sayılan bilgilere vakıf olmanız gerekmektedir. Sigortalı olmayan anneler için eşlerinin çalışıyor olması gibi koşullar gerekmektedir.

Süt Parası Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Süt parası ödeneği hakkında bilinmesi gerekenler oldukça fazladır. Çünkü milyonlarca kişi bilgi edinmeden başvuru yapmış ve geri çevrilmiştir. Çünkü SGK adı verilen kuruluş kamu çalışanı olmadığı sürece diğer anne adaylarını kendi bünyesinde görmek ister. Bunun nedeni devlet tarafından bebek sahibi olunmasının teşvikiyle birçok anneye yardımcı olmaktır. Olabildiğinde makul koşullar ve elde etmesi çok kolay belgeler istenmektedir.

Emzirme parası ne kadar ödeniyor sorusunun karşılığı olarak 2019 yılında süt parası 179TL olarak bilinmektedir. Anneden veya çiftlerin birinden sigortalı olunması koşulu burada devreye girmektedir. Diğer sağlanan desteklerle karşılaştırılmamalıdır. Bebeklerin ve annelerin hayatta olması birinci koşuldur. Herhangi bir vefat durumunda bu olanaktan faydalanamazlar. Diğer taraftan sürekli olarak ilgi ve talep artış göstermektedir. Bu zamana kadar birçok kişi tarafından bilinmiyor olması ve artık çok popüler olması dikkatlerden kaçmıyor. Üstelik kullanılmak istenilen alanların genişletilmesi ve devletin bu parayı herkese ödemesi gibi durumların incelendiği bilinmektedir. Ancak şuan için sadece SSK’lı olanların faydalanacağı bir konudur. Tüm bu yapılacak ödemelerin artması ve ciddi paralara ulaşması doğal olarak daha geniş çaplı uygulanması isteği doğurmuştur.

Emzirme Ödeneğiyle Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Süt parası ve doğum parası arasındaki farklar kesinlikle çok fazladır. Çünkü doğum parası ülkemiz vatandaşı olup burada doğum yapan her anneye devletin kendisinin yaptığı bir ödemedir. Süt parası sadece sigortalı olanlara çıkartılan bir destektir. Bu nedenle doğum parası çok daha fazla kişiye daha fazla paraların ödendiği olanak olarak kabul edilmektedir.

Her çocuk için biraz daha miktar yükselmektedir. Ancak emzirme ödeneği her yıl sadece bir kere sağlanan ve zamlanmaya devam edeceği gözüyle bakılan para yardımıdır. Çocukların daha sağlıklı gelişmesi için devlet bünyesinde çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Çalışmayan annelerin aldığı devlet destekli ödemelerde oldukça fazla sayıdadır.

Süt Parasından Faydalanmanın Koşulları Nelerdir?

Süt parasından yararlanmak için bilinmesi gerekenlerin ilk sırasında sigortalı olma zorunluluğu gelmektedir. Anne kendisi çalışmıyor ve SSK’lı değilse kesinlikle eşinin sigortalı olması mecburidir. Devlet destekli olsa da kurum olarak farklı işleyişler gerekmektedir. Düzenlemelerle birlikte doğumdan önce 1 yıl içinde en az 4 ay sigortalı olunması gerekmektedir. Bu bilgileri bilmeden başvuru yapmanın bir anlamı yoktur.

Kamu çalışanları kendi kurumlarından bu desteği alırlar. Doğumla birlikte 5 yıl içinde talepte bulunulması gerekir. Yoksa sistemden düşürülmüş olursunuz ve sunulan hizmetlerden yararlanamazsınız. Emzirme ödeneğinden faydalanmak isteyenler bu bilgilerden istifade edebilirler.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.