Banka Kara Liste Sorgulama | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  8.605,00
  % 0,40
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5413
  % 0,19
 • € EURO
  34,8292
  % 0,17
 • £ POUND
  40,7119
  % 0,41
 • ¥ YUAN
  4,4919
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3454
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  1985312,369
  % -4,24
 • BIST 100
  9.530,47
  % -0,18

Banka Kara Liste Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama
728 90

Bankalardan kredi çekememe, kredi kartı çıkartamama gibi birçok olumsuzluğu beraberinde getiren kara listede olma durumunu öğrenmek için banka kara liste sorgulama isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Bilindiği üzere bankalardaki sicilimizi temiz tutmak adına, ödemelerimizi düzenli yapmak, kredi borçlarımızı düzenli ödemek ve uzun süre ödeme yapmamak gibi durumlardan kaçınmak gerek. Aksi takdirde hem kredi notumuz düşer hem de bunları devam ettirdiğimiz takdirde bankalar tarafından kara listeye alınabiliriz.

Peki, kara listede olup olmadığımızı nasıl öğrenebiliriz? Bu bize bildirilir mi, yoksa öğrenmek için bir talepte mi bulunmamız gerekiyor?

300 250 4

Başlıklar

Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenirim?

Öncelikle bankalar tarafından kara listeye alınabilmeniz için, uzun bir süre ödeme yapmamış olmanız gerekiyor. Çektiğiniz krediyi ya da borçlarınızı üst üste birkaç ay ödemediğiniz takdirde borcunuz avukata verilir. Bu da sizin banka tarafından kara listeye alınmanıza neden olur. Özellikle bankadan çektiğiniz krediyi düzenli olarak yatırmayıp borcunuz avukata verilmiş ise, kara listede olduğunuzu kolay yoldan öğrenmiş olursunuz. Henüz böyle bir durum söz konusu değil ama siz yine de merak ediyorsanız, banka kara liste sorgulama konusunda başka yöntemlerde var.

İnternetten Kara Listede Olduğumu Nasıl Öğrenirim?

Bankalar tarafından kara listeye alınıp alınmadığınızı, internet üzerinden öğrenmeniz mümkün. Bunun için ilk olarak internet üzerinden, findeks.com sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Eğer ödemesi gecikmiş borçlarınız var ise, site üzerinden “ notlu risk raporu “ talep ediyorsunuz. Bu talepten sonra size bir bildirim geliyor ve gelen bildirimde bir liste yer alıyor. Listede sizin uyarı almanıza neden olan tüm gecikmiş ödemeler sırasıyla listeleniyor. Bunun yanı sıra, toplam kredi kartı limitiniz, kredi kartınızı aldığınız andan itibaren yapılan harcamalar, bunların hepsini site üzerinden takip etmeniz mümkün. Bu sitedeki listede ödemelerin yanında yer alan yeşil renk zamanında ödenen borçlarınızı, kırmızı renk ise günü geçmiş ve ödemesi yapılmamış borçlarınızı temsil etmektedir. Bunların takibini, site üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Notlu Risk Raporu Ücretli mi?

Banka kara liste sorgulama adına, bu siteden isteyeceğiniz notlu risk talebi ücretli. Site içerisinde bu ücret, tarafınıza bildirilecektir.

728 90
Araç çubuğuna atla