• YARIM ALTIN
  4.368,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  20,0984
  % 0,65
 • € EURO
  21,5537
  % 0,78
 • £ POUND
  24,9810
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  2,8442
  % 0,54
 • РУБ RUBLE
  0,2487
  % -1,63
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Araç Değer Kaybı Cevap Dilekçesi

Araç Değer Kaybı Cevap Dilekçesi

Araç değer kaybı kazalardan kaynaklı meydana gelir ve bu alandaki açığın giderilmesinde tazminata başvurulur. Tazminat ödemelerine ilişkin hasar dikkate alınır ve çeşitli unsurlara karşı değer kaybına netlik kazandırılır. Hazırlanan dilekçeler ile araç değer kaybı davası açarak zararınızı giderebilirsiniz. Bunun üzerine:

 • Dilekçe incelemesi Asliye Hukuk Mahkemesi bünyesinde gerçekleşir.
 • Cevaba bağlı olarak itiraz ya da dava takibinin gerçekleşmesi esas alınır.

Araç Değer Kaybı Cevap Dilekçesi Örneği

Araç değer kaybı cevap dilekçesi hazırlık aşamasında vekile başvurulması en doğrusu olacaktır. Hukuki temeller, belgeler ve de ispatlara dair profesyonel danışmanlık hizmetlerinden yararlanmanız gerekir.

Söz konusu değer kaybı cevap dilekçesi olduğu zaman öncelikle davalı ile davacı bilgilerinin eksiksiz olarak sıralanması esas alınır. Bunlar nelerdir merak edenlere:

 • Cevap veren davalıya dair isim – soyisim ve TCKN bilgilerine değinilir.
 • Davacı için de aynı bilgiler paylaşılır ve adrese geçilir.

Dava konusunun ve de cevapların arka arkaya sıralanmasına özen gösterilir. Cevap içerisinde de değer kaybına uğrayan araca ilişkin tüm detaylar sıralanır. Araç değer kaybı davası sigorta şirketine dair açılır ve dilekçeden bu açıkça belirtilir. Sadece sigorta şirketi değil aynı zamanda ruhsat sahibi ve araç sürücüsü adına da değer kaybının giderilmesi esas alınabilir.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi Nedenleri

Araç değer kaybı cevap dilekçesi hazırlıkları aşamasında vekillere başvurmak hukuki nedenler açısından önem arz eder. Yaygın olarak bu nedenlerden:

 • Türk Borçlar Kanunu ile Medeni Kanun esaslarına göre işlem görülür.
 • Yargıtay Kararları ve yasal mevzuat gereğince cevap dilekçesinin hazırlanmasına özen gösterilir.

Araç değer kaybı tazminatı adına gerek hukuki nedenler gerekse şartlar dikkate alınmaktadır. Şöyle ki şartlara uygun olan kişilerin araç değer kaybından ortaya çıkan tutarı elde etmeleri mümkün olacaktır. Örneğin %100 kusurlu bulunmamak bunlar arasında başı çeker. Bilirkişi raporlarında %100 orana itiraz etmek isteyenler de ayrı bir itiraz dilekçesi hazırlıklarına geçebilir. Sadece %100 kusur oranı değil diğer tüm şartlar üzerinden de tazminat reddedilebilir. Bunun için şartları öğrenmek ve uygun olduğunuzu belgeleriniz ile belirtmeniz önem arz etmektedir.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi Delilleri

Araç değer kaybı cevap dilekçesi içerisinde davalı ile davacı bilgileri açıkça yer alır. İsim – soyisim ve adres gibi kişisel bilgilerin hepsine de yer verilir. Ardından da hukuki nedenler ve açıklamalar dikkate alınır.

Değer kaybı davası için ele alınan bir diğer husus yasal deliller oluyor. Tazminatın alınması adına yasal deliller üzerinden müracaat etmek önem arz eder. Bunun için:

 • Bilirkişi ve tanık beyanlarının yasal delil olarak sayılması sağlanır.
 • Kazaya dair resmi tutanaklar ve fotoğraflar da dava sürecinde değerlendirilir.

Yasal delillerin arka arkaya sıralanması bilirkişi raporlarına etki edecektir. Bunun için tüm belgelerinizi eksiksiz olacak şekilde ibraz etmeli ve tazminat şansınızı yükseltmelisiniz.

Araç Değer Kaybı Dilekçesi Talepleri

Araç değer kaybı cevap dilekçesi içerisinde talepler de mevcut durumda. Arz ve izah edilmesi gereken tüm nedenlerin arka arkaya sıralanmasına dikkat edilir. Yetkili olan mahkemeye re’sen olacak şekilde tüm arz ile izahlar sıralanır. Bunun üzerine:

 • Sigorta ihbarına bağlı olarak değer kaybının alınması talep edilir.
 • Yargılama masraflarından vekalet ücretlerine kadar tüm hususlara değinilir.

Dilekçede ek bilgiler ve belgeler de yer alabilir. Özellikle de zorunlu trafik sigorta poliçesi bunlar arasında başı çeker. Poliçe kapsamında değer kaybına değinilmeyebilir. Bu gibi durumlarda araç sürücüsü ile ruhsat sahibine dair tazminat davalarının görülmesi uygun olabilir.

Araç Değer Kaybı Durumu Nasıl İspatlanır?

Kaza esnasında ilk olarak neler yapılır öğrenmeli ve değer kaybına dair hepsini dikkate almalısınız. Araç değer kaybı cevap dilekçesi öncesinde hasara neden olan durumlar ve de maddi kayıpların belirtilmesi önem arz etmektedir.

Öncelikle kazaya ilişkin tespit tutanağı önemli bir yere sahiptir. Taraflar arası tespit tutanağının hazırlanmaması üzerine polis çağırılır ve prosedürlere geçilir. Bunların yanı sıra:

 • Hasardan sonra aracı tamir ettirenler faturalarını hazır tutmaları gerekir.
 • Ekspertiz raporları dahilinde de değer kaybının ispatlanması isteniyor.

Tüm bu belgeler değer kaybının hesaplanması sırasında dikkate alınır. Öyle ki avukatlarınız da zorunlu olan belgelerden söz eder ve süreci profesyonel bir şekilde sürdürür.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınabilir?

İkinci el piyasasında zarara uğrayan kişilere belli başlı şartlardan söz edilir ve şartlara uygun olanların değer kaybı tazminatı için müracaat etmeleri istenir. Örneğin başı çeken 2 yıllık süreç oluyor. Kazadan sonra 2 yıl geçmemiş ise davaya geçmenize izin veriliyor. Bunun gibi:

 • %100 kusurlu olmamak şartıyla değer kaybının alınması mümkün olacaktır.
 • 000 kilometreden fazla olmayan araç değerine karşı ödeme yapılacaktır.

Bunlara ek olarak araç yaşından da söz edilir. Maksimum yaş 36 olarak belirtilir ve üstünde olması halinde değer kaybına yer verilmez. Aynı şekilde aracın hurdaya çıkması halinde de herhangi bir değer kaybının alınması mümkün olmaz.

Araç Değer Kaybı Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplamaları sırasında dikkate alınan birkaç husus bulunuyor. Özellikle de hasar geçmişi dikkate alınıyor ve buna uygun olacak şekilde tutara netlik kazandırılıyor. Nitekim önceden kaza yapmış ve de yapmamış kişilerin değer kaybı farklılık gösteriyor.

Sadece hasar geçmişi ile sınırlı kalınmaz. Buna ek olarak aracın modeline ve de markasına uygun olacak şekilde hesaplamalara geçilir. Ardından gelenler:

 • Üretim yılı belirleyici oluyor ve yaşının 36’nın üzerinde olmaması gerekiyor.
 • Sahip olduğu kilometre değeri de yine değer kaybı açısından değerlendirmeye alınıyor.

Aynı şekilde trafiğe çıkış yaptığı tarihten de söz etmek gerekir. Tüm bu hususlar bir araya gelir ve ardından değer kaybının hesaplanması esas alınır.

Araç Değer Kaybı Davasında Belgeler Nelerdir?

Değer kaybını tazmin etmek isteyenler avukatları ile görüşerek her bir şartı dikkate alabilir. Ardından ise şartlara uygun olduklarını gösteren belgeler ile dava sürecini yönetebilir. Bunun için:

 • Maddi hasarı açıkça belirten kaza zaptı önemli bir yere sahiptir.
 • Kaza zaptı gibi Tramer Kaza Tespit Tutanağı eşliğinde de dava sürecine geçilebilir.

Hak sahibine ilişkin kimlik belgelerinin üzerinde durulur. Bunlara ek olarak banka hesap bilgilerini de es geçmemek gerekir. Tazminat ödemelerine ilişkin IBAN bilgilerine yer verilir. Değer kaybı dava belgeleri hem gerçek hem de tüzel kişilere göre şekillenir. Vergi levhası, sağlık raporları ve de imza sirküleri gibi çeşitli evraklar dahilinde süreç yönetilir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Yatırılır?

Davanın aleyhe sonuçlanması halinde itiraza geçilebilir. Özellikle de bilirkişi raporlarının incelenmesi halinde bu alana dair itiraza yer verilebilir. Söz konusu davanın menfaate uygun olarak sonuçlanması halinde de ödemelere değinilir.

Değer kaybı hesaplamaları profesyonel bir şekilde gerçekleşir. Ardından ise hak sahibinin paylaşmış olduğu IBAN bilgileri üzerinden ödemenin yapılması sağlanır. Ödemelerin zamanında gerçekleşmemesi halinde de şikayet dilekçelerine yer verilmektedir. Tazminatın alınması adına sigorta şirketlerine icra yolu açılabilir. Bunun gibi ruhsat sahibi ile araç sürücüsü de dikkate alınır. İcra üzerinden değer kaybı tazminatı giderilebilir.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla