• YARIM ALTIN
  3.234,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  18,4191
  % 0,52
 • € EURO
  17,8508
  % -1,10
 • £ POUND
  19,9991
  % -3,50
 • ¥ YUAN
  2,5843
  % -0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3181
  % 2,12
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yabancı Hisse Senedi İşlemleri

Yabancı Hisse Senedi İşlemleri

Yabancı hisse senedi işlemleri, sistemsel risk faktörlerini minimize ederek yük gelir beklentili ortalama düşük finansal enstrümanlarda yatırım için yapılır. Etkin portföy yönteminde korelasyonun güçlü olması için yatırım yapılan varlık fonları için enstrümanların sistematik risklerin etkisinde kalmaya ve risk değerinin artmasına sebebiyet verir. Piyasa enflasyon riski, satın alma gücü, politik etki riski, faiz riskini en aza taşımak, likiditesi fazla ama kar gücü sektör ortalamasının üzerinde olan yabancı hisse senetleri seçilmektedir. Aynı zamanda yurtdışı varlık fonlarına yatırım planlaması içerisindedir. Küresel piyasalarda ve yabancı hisse senedi işlemleri yatırımına dünya borsaları işlem genişliği ve yüksek kar alış-verişi spekülatif gelir kazanmak için ana planlamayı oluşturmaktadır.

Yabancı Hisse İşlemleri Öncesi Seçim

Temel analiz kriterleri; mali yapısı, borsa değeri, işlem kapasitesi, yüksek kar, sektördeki yüzdelik payı gibi orta ya da uzun yatırım hedefinde büyük rol oynar. Dünya markası olmuş Mercedes,  Philips, Apple, Facebook, Tesla, Amazon, Audi, SpaceX, Microsoft, Simens, Intel, Alibaba gibi dünyaca bilinen büyük şirketlerin yabancı hisse senedi işlemleri konusunda belirgin örnek olarak gösterilmektedir. Yabancı hisse senedi işlemleri yatırımcısının tercih ettiği diğer bir yatırım sınıfı dünya borsalarının endeksleridir. S&P500, Nasdaq, Nikkei, Hang Sang, Dax, Cac 40, Ibex 35, Bovespa gibi endeksler; endekslere etki eden yabancı hisselerin çalışma gücünden faydalanmaktadır. Nikke  225 borsa işlem gücüne bağlı alım satım yaparken Japonya’ nın en aktif ve hareketli borsasından fayda sağlamak olağandır. Yurtdışı enstrümanlardan elde edilecek çalışma defterinde sistemsel risk- standart hesaplama ilişiğinden izlendiğinde yatırımcıların yüzlerde olasılığı kurma hakkına sahip olurlar. Yabancı hisse senedi işlemleri, dünya endeksleri, altın, platin, elmas gibi maddeler; kakao gibi tarımsal ürünler; petrol, doğal gaz, sıcak sular gibi doğal enerji kaynakları; alüminyum, bakır, demir, çinko gibi önemli metaller zengin çoklu ürün seçeneklerinden sadece birkaçıdır. Bu ürünler menkul kıymetler teminat seviyelerinin yatırım şansından büyük ölçüde pay almasını sağlar.

Yabancı Hisse Senetlerinde Herkes İşlem Yapma Hakkı Elde Edebilir Mi?

Yabancı hisse senedi işlemleri dahil kurumsal firmalar dışında bireysel yatırımcılarda küresel piyasalarda işlem yapma şansı elde eder. Küresel piyasadaki hareketliliklerden faydalanmak ve yatırım aksiyonuna katılabilmek için yurtdışı hisse senetlerini destekleyen aracı kuruluşlar ile çalışılmalıdır. Böylelikle yabancı hisse senedi işlemleri kapsamında sizin de alım- satım ve pay elde etme imkanına erişim elde edeceksiniz.

Yabancı Hisse Senetlerinde Nasıl İşlem Yapılır

İleri teknoloji yardımı ve maddi özgürlük ile yabancı hisse senedi işlemleri içerisinde çalışmak oldukça basittir. Yurtdışı hisse senetlerini destekleyen aracı kuruluşlar sayesinde; yabancı hisse senedi işlemleri, endeks kurları, satılacak mallar, kıymetli madenler, devlet ya da kuruluşun ödünç para vermek için çıkarmış olduğu belgeler gibi çok çeşitli ürünler ile çalışma saatleri kapsamında alım ve satım yapabilirsiniz. Teknolojinin sağlamış olduğu kolaylık sayesinde hem uzaktan hem de halledilebilirdir. Elbette önemli dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şöyledir:

 • Paranızın son durumu nedir? Yabancı hisse senedi işlemleri için ayarladığınız aracı kurum açılış için minimum yatırma maliyeti 0 ile 10.000 ABD $’dır. Bazen Türk Lirası olarak da değişkenliğe sahiptir. İşlem bedellerini de unutmayın.
 • İşlemlerinizin sıklık derecesi nedir? İşlem sıklığınız da planlarınızın arasında olmalıdır. Türkiye’deki alım satım için anlaştığınız kurumların komisyon payıda 10 $ ile 30 $ arasında olmaktadır. Düşük vaat edilen komisyonlar yatırımcılar için önem arz etmektedir.
 • Hangi konularda ne kadar destek ihtiyacınız var? Anlaştığınız kuruluşlar; eğitim, telefon, rehber, analizleri sizlere ücretsiz imkân sağlarlar. Ancak seçeceğiniz aracı kuruluşun sizin ihtiyaç kategorilerinizden hangisine daha uygun olduğunu yönelik bir uygun madde belirleyebilirsiniz.

Hisse Senetlerinde Kontrolü Sağlayın

Portföyünüzü belirli birkaç ya belli sayıda hisse senedine doldurmayın. Ayrıca kendinizi belli sayıda hisse sahibi olma baskısı altında bırakmayın. Bu alanda yeni çalışıyorsanız acele etmeden önceliğiniz küçükten başlamak olmalıdır. Hem bu sizin için daha uygun başlangıç seçimi olabilir. Yatırım dünyasında en önemli tavsiyelerden biri tüm sermayeyi tek bir seçeneğe koymak yerine farklı seçeneklere dağıtmak daha uygun olur. Hem bu tercih sizi daha az riske sokar hem de gelir gücünü yüksek tutar. Elimizde sıkça kullanılan ve bilinen yöntem mevcut; yatırımcının yaş ve riski göz önünde bulundurduğu gibi yine yatırımcının en yüksek kazanca ulaşmasını gösterecek bir yüksek olasılıklı sonuç vermektedir. Yaşınızı 100’den çıkarıp elde edilen sonuçla devam etmeniz yeterlidir. Tabi ki de her yatırımcı için bu yöntem ne kadar uygun olmasa da sizin için de uygun olabilme ihtimalide düşük olabilir. En uygun kararı risk yönetimi, yatırıma yönelik uzmanlığınız ve de pozitif yöndeki size dönüşü olacak yatırım hedeflerinizi göz önünde bulundurun. Portföyünüzü çeşitlendirip; başlangıç aşamasında aldığınız bireysel hisselerin yanında portföyünüzü yatırım birimleri ve bankaya faiz karşılığında yatırdığınız para ile kendinize çok çeşitlilik sunabilirsiniz. Bankaya yatırdığınız mevduatınız en düşük risk ihtimali ile paranızın değer kaybından koruma işlemi yaparken daha uzman yönetilen yatırım kurumlarında mal varlığınız farklı varlık çeşitlerinde zorluk çıkarmadan ve de düşük ücret ile analiz etmenize yardımcı olur. Yatırımcıların kullandığı piyasa emirini hisse senedindeki alışverişinizde kullanabilirsiniz. En düşük fiyattan alırken, satışta en yüksek fiyattan verebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Araç çubuğuna atla