Türkiye Kripto Para Borsaları | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri
 • YARIM ALTIN
  6.918,00
  % 0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1601
  % 0,04
 • € EURO
  33,7922
  % -0,10
 • £ POUND
  39,4760
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  4,3284
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3380
  % -0,12
 • BITCOIN/TL
  1780505,380
  % 1,94
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye Kripto Para Borsaları

Türkiye Kripto Para Borsaları
728 90

Kripto paralar; nakit para kavramına alternatif olarak tasarlanan ve dijital döviz olarak adlandırılan sanal paralardır. Dünya, epeydir bu yeni para birimini tanımakta ve özellikle yabancı ülkelerde pek çok işlem bu paralarla yapılabilmektedir.

Bu para türlerin akışının sağlandığı borsalar ise, şu sıralar Türkiye’nin gündeminde. Özellikle Thodex vurgunun ardında, tüm ülke bu paraların alım- satımlarının yapıldığı yerli borsalarla şüpheci bir şekilde yaklaşmaya başladı. İşte bu yüzden bu yazı içerisinde haklı ön yarılar oluşturduğumuz Türkiye Kripto Para borsaları ve diğer yabancı borsalar hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Türkiye Kripto Para Borsaları Hangileri?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere Kripto paralar, uzun bir süredir hayatımızda. Ve bu varlıklarını her geçen gün daha güçlü olarak hissetmeye başlıyoruz. Gelecekte çok daha fazla kitleye hitap etmesi düşünülen Kripto paralar hakkında bazı teoriler dahi söz konusu. Ancak bunlara girmeden, kripto para hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlayacağız. Bunlardan bir tanesi de ülkemizde bulunan yerli kripto para borsalarıdır.

Bilindiği üzere bir süre önce, yerli kripto borsalarından olan Thodex, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir vurgunun ardından binlerce kişiyi mağdur etmişti. Bu da haliyle yerli kripto para borsalarına şüphe ve korku ile yaklaşılmasına neden oldu. Ayrıca bu duruma benzer dolandırıcılık haberleri ile karşılaşmaya devam ediyoruz. En son 2021 yılının Ağustos ayında, kripto borsasında yer alana Dogecoin’in ilgi görmeye başlaması sayesinde dolandırıcılar;  “ Dogecoin Mining “ isimli bir sistem kurarak yüzlerce kişiyi mağdur ettiler.

İşte tüm bunlar aslında kripto borsasına özellikle de yerli kripto para borsasına duyulan ilgiyi de azaltmaya başladı. Fakat buna rağmen yerli borsadan elini eteğini çekmeyen ya da bu borsalara giriş yapan kişiler bulunmakta. Peki, ülkemizde buluna kripto para borsaları hangileri?

Türkiye’de bulunan yerli kripto para borsalarından en önemlileri; Paribu, BTC Türk, ve Paritex’dir. Bu tür Türk kökenli alım satım platformları içerisindeki işlem hacmi ise verilere göre; 28 milyar TL’dir.

Türk Kripto Para Borsası İşlem Hacimleri Nedir?

Türkiye Kripto para borsaları içerisinde en önemli alım satım platformlarının Paritex, BTC Türk ve Paribu olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ayrıca bu platformlar içerisinde gerçekleştirilen işlem hacminin de 28 milyar TL olduğunu da belirtmiştik. Peki, işlem hacimlerine göre bu platformların sıralaması ne? Yani hangi platform içerisinde ne kadarlık bir işlem hacmi söz konusu? Burada birincilik 11.1 milyar TL ile Paribu platformuna ait. Onu hemen, 7.6 milyar ile BTC Türk ve daha sonrasında da 4.2 milyar TL ile Paritex izlemekte. Ancak Türkiye’de en çok rağbet gören borsalar ise küresel kripto para borsaları. Bu yüzden bu platformdaki Türk vatandaşlarının işlem hacimlerinin, yerli işlem hacimlerine nazaran çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, Binance, Huobi Global, Coinbase Pro ve Kraken hem dünyada hem de ülkemizde en fazla rağbet gören kripto para borsalarıdır. Hazırlanan bir rapora göre Türkler’in en çok işlem yaptığı bu borsalarda günlük yatırım ve çekme limitinin 1 milyon TL olduğu söylenmektedir Aylık para yatırma ve çekme limitleri ise 5 milyon TL olabilmektedir.

Türkiye’de En Güvenilir Kripto Para Sitesi Hangisi?

Türkiye Kripto para borsaları arasında en çok rağbet görenlerin Paribu, Paritex ve BTC Türk olduğunu yukarıda belirtmiştik. Thodex vurgunundan sonra Türkiye kripto borsasına ön yargılı bir şekilde yaklaşılsa da yine de bahsettiğimiz bu borsalarda her geçen işlem yapan insan sayısında artış gözlemleniyor. Peki, Türkiye kripto para borsaları içerisinde en çok güven kazanan ve en çok tercih edilen borsalar hangileri? Aslında bu sorunun cevabını ilk cümlede sizlere vermiş olduk. Çünkü ülkemizde en fazla işlem hacmine sahip olan Türk kökenli alım satım platformları; Paritex, Paribu ve BTC Türk’tür. Bu yüzden birçok kişiye göre de güvenilirlik açısından bu yerli alım satım platformlarının tercih edilmesi tavsiye edilmekte.

Ancak her ne kadar kripto paralar geleceğe açılan bir inovasyon kapısı olarak görülse de, içerdiği riskler itibariyle tedbirli olunması gereken platformlardır. Bu yüzden özellikle bu tür konularda uzman olan kişilerin sözleri de dikkat çerçevesi içerisinde değerlendirilmelidir.

En Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?

Türkiye kripto borsaları yani, bu ülkede bulunan yerli borsaların ardından bir diğer merak edilen de küresel kripto para borsalardır. Milyonlarca kişinin bulunduğu ve her geçen gün alım satım yapan kişilerin sayısında meydana gelen artış nedeniyle bu konuya olan ilgi canlı tutulmaktadır. Ayrıca bu ilgi kapsamında pek çok kişi, platformlara rağbet etmeye devam etmektedir. Ülkemizdeki yerli kripto para borsaları haricinde, global çapta olan borsalara bakacak olursa bunlar arasında en çok Binance, CoinBase ve Huobi Global tercih edilmektedir. Yani en güvenilir kripto para borsaları için direkt olarak bu platformlar önerilmektedir.

Peki, bu borsalardaki günlük işlem hacimleri nasıl? 24 saat içerisindeki veriler dahilinde en çok tercih edilen kripto para borsasındaki işlem hacmi Binance’de 24,821,798,84415.59 TL; İkinci en çok tercih edilen kripto para borsası Coinbase’de 3,514,365,46310.79 TL, Huobi Global’de ise 6,890,036,04521.80 TL’dir.

En Güvenilir Kripto Para Sitesi Hangisi?

Türkiye kripto para borsaları ve global çapta bakacak olursak en çok tercih edilen dolayısıyla en güvenilir olduğu söylenen kripto para borsası; Binance. Bu platformda gerçekleştirilen günlük işlem hacimlerini yukarıda sayısal veriler dahilinde paylaşmıştık. Peki, nedir bu Binance yani bu borsa hakkında neler söylenebilir.

Bilindiği üzere Binance; farklı kripto para birimlerinin alım satımlarının yani ticaretinin yapıldığı bir kripto para borsasıdır. 2017 yılında Çin asıllı bir firma olarak hayatımıza girmiş ve o tarihten beri de en fazla tercih edilen alt coin borsası olarak ünlenmiştir. Ayrıca bu tercih edilebilirliğinin altında da güvenilirlik unsuru yatmaktadır.

Binance coin borsasının kullanımı da pek çok kişiye göre son derece kolay ve pratik. Ancak bu işlere yeni başlayan kişilerin öğrenmesi gereken terimler, anlaması gereken işlemler olduğu için ilk başlarda epey kafa karıştırıcı gelmesi normaldir. Buna rağmen kısa süre içerisinde hem uygulama, hem kripto para borsasına dair bilgi edinerek bu işi sürdürebilmek mümkün.

Kripto Para Borsaları Riskli mi?

Kripto para borsasına henüz yeni girmiş ya da girmeyi düşünüyorsanız bu konuda tereddüt yaşamanız son derece normal. Çünkü borsa zaten başlı başına bir risk unsuru. O yüzden piyasa araştırması yani bu piyasada bulunan coinlere dair analizler yapılmalı, yatırılan meblağlar akıllıca kullanılmalı ve kişilerin ön görülerinin kuvvetli olması gerekmektedir. Bunlar zaman içerisinde güç kazanan durumlar olacağı için, başlangıçta daha ufak yatırımların yapılması ve bu konuda özellikle kaldıraç sistemlerin kullanılmasından kaçınılması tavsiye edilmektedir. Sonuç itibari ile hemen hemen her işin bir riskinin olduğu aşikardır. O yüzden, bu tür detaylara ve tavsiyelere kulak asıldığı, kişinin analiz ve gözlem yeteneği geliştiği ve son olarak borsa alanında kontrollü davranıldığı sürece çok büyü kayıplar yaşanmasının önüne geçilebilir.

728 90
Araç çubuğuna atla