Kripto Para Nasıl Alınır Satılır | Kapalı Çarşı - Dolar, Euro, Altın ve Tüm Döviz Kurları - Ekonomi Haberleri Kripto Para Nasıl Alınır Satılır
 • YARIM ALTIN
  5.535,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  27,1228
  % 0,46
 • € EURO
  28,8817
  % 0,35
 • £ POUND
  33,2710
  % -0,46
 • ¥ YUAN
  3,7116
  % 0,15
 • РУБ RUBLE
  0,2831
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  721760,127
  % -1,24
 • BIST 100
  7.852,16
  % 1,71

Kripto Para Nasıl Alınır Satılır

Kripto Para Nasıl Alınır Satılır
728 90

Henüz son yıllarda hayatımıza dahil olan ve dijital şekilde tasarlanan kripto para bir sanal para biçimidir. Bazıları için geleceğin parası olarak tanımlansa da günümüzde kripto para ile mal ve hizmet adına işlem çok fazla gerçekleştirilmemektedir. Merkezsiz olarak varlığını sürdüren kripto paralar, hiçbir ülke, banka, kurum ya da kişiye ait değildir.

Kripto paraya sahip olmayan ya da yeterli bilgisi olmayan kişiler için en önemli soru; kripto para nasıl alınır satılır.

Kripto Para Nasıl Alınır

Kripto para nasıl alınır ; madencilik işlemi ile kripto para sahibi olunmaktadır.

Madencilik işlemi : Bilgisayar yardımı ile matematiksel işlemleri kapsayan bir takım şifre çözüm sürecini kapsayan madencilik işlemi ile kripto para sahibi olunmaktadır. Bilgisayar konusunda yeterli donanım, teçhizat ve bilgiye sahip olan kişiler madencilik işlemlerini gerçekleştirebilirler. Kripto para madencilik işlemi aracıları ortadan kaldırmak adına gerçekleştirilen işlemleri kapsamaktadır. Bu işlemde sisteme yeni coinler katılması amacı bulunmaktadır. Madencilik işlemi dört şekilde yapılmaktadır.

Bulut Madenciliği; ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Kişinin kendi teçhizatı ve bilgisi ile gerçekleştirdiği işlem ücretsiz olarak sağlanır. Ücretli de ise bulut madenciliği işlemini sağlayan kişi veya kurumlar belli bir ücret karşılığında sizin adınıza madencilik işlemini sağlamaktadır. En uygun ve kolay bir yöntem olarak bulut madencilik sistemi düşünülse de günümüzde bu madencilik kullanıcılara az bir getiri sağlamaktadır. Bunun nedeni ise kullanıcıların sayısının artmasıdır.

ASIC Madenciliği; kripto para madenciliği yapmak adına tasarlanmıştır. ASIC madenciliği, diğer madencilik sistemlerine göre daha fazla kripto para üretmektedir. Buna karşı daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni ise, ASIC madenciliğinin, diğerlerine oranla fazlasıyla enerji tüketmesidir.

CPU Madenciliği; bilgisayarlara yüklenen yazılım ile işlemi sağlanan CPU madenciliği, kolay bir uygulamayı kullanıcılarına sunmaktadır. Günümüzde pek fazla tercih edilmeyen CPU madenciliği, diğer madencilik yapılarına göre oldukça yavaş bir sisteme sahiptir. Bir diğer dezavantajı ise elektrik kullanımının çok olmasıdır. Bu gibi etkenler nedeniyle kullanıcıların kazandıkları coin ve elektrik giderleri belli bir dengede olmamaktadır. Ama genede madencilik işleminin kolay gerçekleştirilmesi sebebi ile gün geçtikçe CPU madenciliği yapan kullanıcı sayısı artmaktadır.

GPU Madenciliği; günümüzde en çok kullanılan madencilik işlemlerinden birisi olması yanında oldukça popülerdir de. Ucuz olması sayesinde popüler olan GPU madenciliği aynı zamanda Bulut madencilerinin hizmet sunmak için bu madencilikten de faydalanmaları sayesinde kullanımı artmaktadır

Kripto para nasıl alınır ; çevrimiçi olarak hizmet veren kripto para borsaları yardımı ile coin alım işlemi gerçekleştirilir.

Kripto Para Nasıl Üretilir

Kripto para, madencilik denilen sistem ile üretilmektedir. Madencilik işlemi, kripto para sisteminin en önemli unsurudur. Ağlar yardımı ile  gerçekleştirilen bu işlem, güçlü bir donanıma sahip olmasının yanında karmaşık bir matematik işlemidir. Şifrelerin çözülmesi ve bunun karşılığında ödül alınması sürecini kapsar.

Kripto Para Borsası Nedir

Kripto para borsası, bilinen borsalar ile aynı mantığa sahiptir. Normal borsalar ile en büyük farkı, aracıları ortadan kaldırmasıdır. Kripto paraların alım- satım işlemini gerçekleştiren ve paraların kripto para birimlerine dönüştürülmesini sağlayan borsalardır. Kripto para borsaları çevrimiçi şekilde hizmet vermektedir. Online olarak hizmet veren bu platformlara, dünyanın her yerinde ve her saatinde ulaşmak mümkündür.

Serbest piyasa modeli ile hareket eden kripto para borsalarında fiyatlar, alıcı ve satıcının arz ve talebine göre belirlenmektedir. Alım veya satım yapmak isteyen kişi istediği fiyattan satış işlemini gerçekleştirebilir.

Kripto para borsaları birbirinden farklı şekilde kullanıcılara hizmet sağlamaktadır. İşlem yapmak istediğiniz kripto para için, doğru olan kripto para borsasını seçmelisiniz.

Kripto para nasıl alınır satılır ; kripto para borsaları sayesinde bu işlem oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır

Kripto bara borsalarının esas çalışma sistemi, değişimlerdir. Kripto para birimleri arasında ya da fiziksel olarak kullanılan para birimi ile kripto para birimi arasındaki değişimi kapsamaktadır. Kripto para borsalarının çalışma sistemi, bilinen borsaların çalışmalarına benzemektedir. Geleneksel borsadan farkı, yatırımlarınızı kredi banka veya kripto para borsası hesabınızla yapabilirsiniz.

Kripto para borsalarında gerçekleştirilen işlemler kullanıcılar tarafından sağlanır. Fiziksel para ile kripto para almak isteyen kişi, kripto para sahibi kullanıcı ile takas yöntemi ile coin sahibi olabilir. Kripto paralar fiziksel bir para olmadığı için sadece çevrimiçi platformlar yani kripto para borsaları tarafından işlem yapılmaktadır.

Kripto para borsaları, sistemde var olan tüm kripto paralar arasında değişimi sağlamaktadır. Bu borsa ile kullanıcılar değiş-tokuş işlemi gerçekleştirir. Gerçekleştirilen bu takas işlemleri ile kripto para borsaları da komisyon elde ederler. Komisyon fiyatları, hangi kripto para için işlem yapılıyorsa ona göre değişkenlik göstermektedir. Kripto para borsalarında her coinin fiyatı alıcı ve satıcının arz ve talebine göre belirlenmektedir. Yani komisyon fiyatları için de net bir fiyat bulunmamaktadır.

Kripto Para Nasıl Satılır

Kripto para nasıl alınır, sorusuna verilen yanıtlar kripto para nasıl satılır sorusu için cevap niteliği taşımaktadır. Kripto para borsaları aracılığı ile sahip olduğunuz coinleri satabilir veya takas edebilirsiniz.

Sanal cüzdanınızda bulunan coinleri güncel olan fiyatı baz alarak talep ettiğiniz fiyatta satabilirsiniz. Bu işlemin gerçekleşmesi için kripto para borsalarının varlığı gerekmektedir. Sizin satışınızı gören diğer kullanıcı fiyata olumlu yaklaştığınızda satış işlemi başlamış olmaktadır.

Satış işlemi 2 farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Coinlerinizi başka coinle değiştirebilirsiniz yani takas işlemi gerçekleştirebilir ya da sahip olduğunuz coin karşılığında reel para talep edebilirsiniz. Her iki işlemde de güncel coin fiyatları ve kullanıcıların arz talepleri esas alınmaktadır. Kripto para borsaları tarafından gerçekleştirilen bu işlemlerde her iki kullanıcı da güvence altındadır.

Kripto para nasıl satılır; eğer ki iki kullanıcı coinler arasında takas işlemi gerçekleştiriyorsa, işlem sağlandıktan sonra yeni coinler sanal cüzdana yüklenir. Ama kullanıcı coinlerini satıp reel para talep ediyorsa da sizin verdiğiniz hesap ile paranız banka hesabınıza yatmaktadır.

728 90
Araç çubuğuna atla